Drewno gazetowe nowym materiałem

Jeśli dotychczas słowa papier i drewno rozumieliście w sposób drewno – surowiec, a papier – produkt finalny to będziecie zaskoczeni. Mieke Meijer’s z Design Academy w Eindhoven odwrócił model i z papieru wyprodukował materiał na podobieństwo drewna – drewno gazetowe.

Nieprawidłowe wydruki lub nadwyżkę materiału z produkcji wczorajszych gazet można zamienić w coś wartościowego, niekoniecznie w kontekście ponownego wytwarzania papieru.

Jako student, Mieke Meijer próbował połączyć gazety w najbardziej praktyczny sposób, biorąc stos gazet kleił do siebie jedną po drugiej. Następnie materiał był walcowany i suszony, po czym ulegał utwardzeniu i agregacji. Eksperyment ten wykazał podobieństwo materiału do drewna naturalnego.

Drewno gazetowe, ułożeniem warstw imituje słoje drewna naturalnego.

Drewno gazetowe, ułożeniem warstw imituje słoje drewna naturalnego.

Dopiero cztery lata później, w 2007 roku, Mieke spotkał Arjana van Raadshooven i Anieke Branderhorst z firmy Vij5. Holenderska firma zajmuje się projektowaniem wnętrz, które cechuje prostota, pomysłowość i wykorzystanie istniejących elementów.

Na początku prdukcja drewna gazetowego była niezwykle pracochłonna i wymagała sporo czasu. Dzięki dużej pracy wykonanej w laboratoriach oraz licznych burzom mózgów zespół znalazł rozwiązanie, w jaki sposób produkować materiał na skalę przemysłową.

Drewno gazetowe to warstwy papieru połączone klejem bez rozpuszczalników i plastyfikatorów, które utrudniają w recykling. Materiał taki przepuszczany jest przez prasę wyposażoną w serię walców, które utwardzają nowy materiał. Gdy przetniemy go na pół zobaczymy warstwy, które imitują ułożenie słojów w drewnie naturalnym.

Szafka z drewna gazetowego.

Szafka z drewna gazetowego.

Drewno gazetowe moze być cięte, wiercone, frezowane, szlifowanie i traktowane ogólnie jak każdy rodzaj drewna. Wyroby zazwyczaj nie są malowane, gdyż producent nie chce ukrywać piękna drewnopochodnej struktury. Vij5 do wykończenia używa pszczelego wosku jako lakieru.

Projektanci obecnie skupiają się na produkcji elementów dekoracyjnych oraz mebli. W przyszlości firma chce wytwarzać cienki fornir na okleiny, gdyż produkcja drewna gazetowego to ciągle kosztowny proces.

Źródło:
[1] http://www.vij5.nl/KrantHout_0.html | 19.07.2013
[2] http://www.yatzer.com/new-material-NewspaperWood-Mieke-Meijer-Vij5 | 19.07.2013
[3] Zdjęcia – materiały prasowe dzięki uprzejmości Vij5, vij5.nl