Drukowane podkowy 3D dla koni wyścigowych

butki

Naukowcy z CSIRO wykonali na specjalne zamówienie tytanowe podkowy dla australijskiego konia startującego w gonitwach. Prawdopodobnie informacja ta nie wzbudziłaby takiego zainteresowania, gdyby inżynierowie nie użyli bardzo faworyzowanej ostatnio technologii drukowania elementów w 3D.

Tradycyjne podkowy dla koni wyścigowych wykonane są ze stopów aluminium, rzadziej ze stali. Niezwykle ważna jest ich waga – wyższa bardziej spowalnia konia. Okucia stworzone przez australijskich badaczy z CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) wydrukowane zostały z tytanu i zapewniają mniejszą wagę. Trener wybranego konia jak i naukowcy są zdania, że nowe podkowy pozwolą osiągać lepsze prędkości na zawodach.

Aby podkowy idealnie pasowały do kopyt, inżynierowie wykonali ich mapę za pomocą skanera 3D. Kolejnym krokiem było komputerowe stworzenie modeli, precyzyjnie dopasowanych do zewnętrznej powierzchni kopyt. Skanowanie, modelowanie oraz wydruk czterech okuć zajęło badaczom mniej niż 24 godziny. Całkowity koszt produkcji kompletu podków wyniósł około 600 dolarów.

Kucie na gorąco to konwencjonalna metoda wytwarzania podków. Rozgrzany kawałek metalu formowany jest przez uderzenia młota. W procesie drukowania 3D metal jest nakładany warstwa po warstwie. Nakład pieniężny wydruku tytanowych okuć był wyższy niż w przypadku kucia podków aluminiowych. Eksperci twierdzą jednak, że taki wydatek się opłaci. – Podkowa aluminiowa waży zazwyczaj maksymalnie 2,2 funta (około 0,91 kg – przyp. redakcji). Zmniejszenie jej wagi o połowę sprawi, że koń uzyska jeszcze wyższe prędkości – oświadczył trener John Moloney.

Wydruk podków w trójwymiarowej technologii był demonstracją szerokiego zakresu możliwości jej stosowania. Naukowcy z CSIRO zastrzegają, że tytanowe okucia to nie jest ich ostatnie słowo. Obecnie prowadzą rozmowy z wieloma przedsiębiorstwami na temat komercjalizacji tej technologii . Uważają, że druk 3D tytanowych elementów można wykorzystać do produkcji implantów biomedycznych, części samolotów a także komponentów w przemyśle motoryzacyjnym.

Źródło:
[1] http://www.csiro.au/Portals/Media/3D-printed-
horseshoe-to-improve-racing-performance.aspx [18.10.2013]
[2] http://www.theverge.com/2013/10/17/4848304/
3d-printed-horse-shoes-could-lead-to-faster-race-times [18.10.2013]
[3] Zdjęcie dzięki uprzejmości CSIRO, Copyright by CSIRO – High resolution, Media Releases, http://www.csiro.au/~/media/CSIROau/Portals/Media%20Releases/2013/
3DprintedHorseshoe/Anvil/High_Resolution.jpg