Szwedzka firma HSB powstała w 1923 roku i zajmuje się wszystkim co związane jest z zakwaterowaniem – od budowy domów, mieszkań po wynalazki ułatwiające życie codzienne (np. zsypy na śmieci). HSB Stockholm z okazji 100. rocznicy powstania zorganizowała niezwykły konkurs na projekt proekologicznego drapacza chmur.
Pomysły budowy wieżowca mają być połączeniem wizjonerskich pomysłów z tradycyjnością, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla mieszkańców stolicy Szwecji w przyszłości.
Do konkursu architektonicznego, zgłosiły się trzy zespoły architektów z innowacyjnymi propozycjami prywatnych mieszkań przyszłości. Konsorcjum Berg | CF Møller zaproponowało projekt 34-piętrowego wieżowca z drewna. Pozostałe dwa konkurujące zespoły to Equator Stockholm z Mojang (Minecraft) oraz Utopia Architects z Rosenberg Architects.
Zespół zdecydował się budować w górę i zaprojektował 34-piętrowy budynek mieszkalny, który będzie widoczny z bardzo daleka. Podstawowym budulcem ma być drewno i tylko rdzeń drapacza ma powstać z prefabrykatów betonowych. Ma to zagwarantować mieszkańcom Sztokholmu nowe i charakterystyczne miejsce do życia i spotkań.
Drewno jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych przyrody – produkcja nie pozostawia po sobie odpadów. Budownictwo generuje około 30-40 procent światowego CO2. Przetwarzanie drewna zapewnia mniejszą produkcję dwutlenku węgla niż przy użyciu innych materiałów konstrukcyjnych. Drewno ma małą masę, ale ma bardzo dobry stosunek wytrzymałości konstrukcji do jego lekkości. Drewno jest również bardziej odporne na ogień niż stal i beton. Wynika to z tego, że 15% masy drewna to woda, która odparowuje, zanim drewno rzeczywiście się zapali. Ponadto zwęglone kłody dobrze ochronią betonowy rdzeń.
Drewno nadaje pomieszczeniom właściwy klimat, zapewnia doskonałą akustykę, ułatwia regulację temperatury wewnątrz i może być wystawione na działanie zewnętrznych czynników (np. słońce, deszcz) bez pokrycia tynkiem lub innym kosztownym materiałem.
W wieżowcu wszystkie słupki i belki będą wykonane z litego drewna. W apartamentach ściany, sufity i ramy okienne również będą drewniane. Przez duże i przestronne okna będzie można oglądać poszczególne pokoje z zewnątrz.
Każdy apartament będzie nastawiony na oszczędzanie energii. Aby zminimalizować zużycie prądu przeszklona zostanie weranda, a cały budynek będzie zasilany z baterii słonecznych umieszczonych na dachu.
Na poziomie ulicy znajdzie się kawiarnia i place zabaw dla dzieci. Budynek ma być samowystarczalnym centrum dla społeczności w nim mieszkającej. Mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. z centrum fitness oraz przechowalni rowerów. Wspólny ogród zimowy zapewni mieszkańcom możliwość posiadania ogródków działkowych.
Wszystkie trzy propozycje projektu są dostępne na facebookowym profilu HSB. Każdy może oddać głos na swojego faworyta i mieć wpływ na to jak Sztokholm będzie wyglądać w przyszłości. Budynek ma powstać do 2023 roku – daty setnej rocznicy powstania HSB Stockholm.
Źródło:
[1] http://www.cfmoller.com/r/Wooden-Skyscraper-i13265.html | 22.06.2013
[2] http://designbuildsource.com.au/34-storey-wooden-skyscraper-proposed-for-stockholm | 22.06.2013
[3] Obrazy to materiały prasowe C.F. Møller, http://www.cfmoller.com/