Blender kielichowy

Jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni jest blender kielichowy, ponieważ można zrobić smoothie, dipy, a nawet majonez. W naszym teście wskażemy najlepszy blender kielichowy na rynku w 2020 oraz różne rodzaje mikserów. Są to domowy blender, profesjonalny blender i mini blender. Każdy typ ma swoje własne funkcje, zalety i wady.

Poza rekomendacjami dotyczącymi produktów, w naszym artykule znajdziesz inne przydatne informacje, które odpowiedzą na pytania – jaki mikser kielichowy kupić?

Najlepszy blender kielichowy – ranking

 1. WMF KULT Mix & Go Smoothie Mini Standmixer
 2. Philips HR2195
 3. Aicok Standmixer
 4. Russell Hobbs 23821-56
 5. Aigostar Spin 30HLV
 6. Bosch MMB66G5MDE

Jaki blender kielichowy wybrać? Test i kryteria wyboru

Twoje wymagania i preferencje decydują o tym, jakie funkcje powinien mieć blender. Jeśli na przykład chcesz posiekać orzechy lub mięso, powinieneś wybrać wysokowydajny blender. Dzięki dużej mocy (moc i liczba obrotów) może siekać lub nawet drobno mielić twardsze pokarmy. Z tego powodu niektóre modele są wyposażone w dodatkowy młyn do przypraw.

Przy zakupie miksera stojącego należy zwrócić uwagę na nóż. Im większa liczba pojedynczych ostrzy, tym szybciej i wydajniej pracuje mikser. Ponadto, kawałki owoców i warzyw są następnie rozkładane na drobne włókna, dzięki czemu organizm może łatwiej wchłaniać składniki odżywcze. Z tego powodu pozycja poszczególnych ostrzy jest niezwykle ważna, dlatego też czasami są one rozmieszczone na kilku poziomach. Zawsze powinno być możliwe wyjęcie noża w celu bardziej efektywnego czyszczenia.

Aby zaoszczędzić energię i czas, można zdecydować się na wysokowydajny blender lub blender z funkcją smoothie. Modele te wyłączają się po określonym czasie – oszczędzasz energię elektryczną i hałas. Niestety, korpusy blenderów są stosunkowo głośne, dlatego też wysokiej jakości producenci wymyślili funkcję “cichego działania”.

Wiele blenderów kielichowych jest intuicyjnych w obsłudze – czy jest to ekran dotykowy, czy tylko przycisk. Ważne jest, aby w każdej chwili można było dodawać żywność bez konieczności kompromisów w zakresie bezpieczeństwa. Niektóre modele wyłączają się po otwarciu pokrywy, dlatego producenci zdecydowali się na mały otwór w pokrywie.

Pomyśl o tym, jak ważna jest dla Ciebie łatwa i wygodna obsługa urządzenia we wczesnych godzinach porannych. Jest to zawsze przydatne, jeśli można indywidualnie regulować prędkość.

Moc i prędkość w blenderze

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jest wydajność, tym bardziej kremowy jest koktajl lub tym więcej żywności można przetwarzać. Aby osiągnąć idealną spójność w smoothie, moc powinna wynosić około 1000 watów. Prędkość ma wpływ na wynik. Im wyższa jest maksymalna prędkość, tym szybciej można przygotować napój i tym trudniejsze może być spożycie. Jak już wspomniano, tempo, w jakim żywność jest przygotowywana, ma duży wpływ na zanieczyszczenie hałasem i nie należy go lekceważyć. Wysokiej jakości miksery dają efekt smoothie w pół minuty, podczas gdy inne modele zajmują dwie minuty.

Mikser kielichowy – funkcje

Jak wynika z powyższego porównania, różni producenci różnie wyposażają swoje blendery kielichowe w szklany pojemnik, który zazwyczaj posiada skalę pomiarową i jednocześnie ma inną objętość. Ważniejszy jest jednak fakt, czy do blendera dołączone są inne pojemniki. Możesz więc zabrać przygotowany przez siebie smoothie lub koktajl mleczny do samochodu ze zlewką do picia – nie ma potrzeby uciążliwego nalewania do innych pojemników.

Inni producenci dodają kruszarki do przypraw, podczas gdy inni kładą większy nacisk na łatwe uzupełnianie składników i utrzymywanie ich świeżości za pomocą hermetycznej pokrywy.

Wiele modeli posiada dodatkowe opcje:

 • Funkcja smoothie pozwala na umieszczenie w blenderze owoców i warzyw pokrojonych na duże kawałki i po dodaniu wody przygotować smaczny smoothie. Mikser pracuje z idealną prędkością, aby wygładzić smoothie. W tym samym czasie, wszystko to dzieje się w idealnym czasie. Zbyt długie używanie blendera może spowodować, że smoothie nagrzeje się nieprzyjemnie. Jeśli zdecydujesz się uruchomić go zbyt krótko, nie będzie wystarczająco gładki.
 • Kruszenie lodu jest w rzeczywistości oczywista: w tym przypadku dodaje się duże kawałki lodu, które następnie magicznie rozbija się na mniejsze kawałki. Można je potem włożyć do każdego napoju – z alkoholem lub bez.
 • Pulsowanie –  jeśli blender nie posiada funkcji kruszenia lodu, można alternatywnie skorzystać z funkcji impulsu. W tym przypadku jednak będziesz musiał kontrolować, kiedy lód będzie gotowy. Można użyć funkcji impulsu do czyszczenia dzbanka blendera. Następnie resztki jedzenia są usuwane ze ścian i masz mniej pracy do zrobienia przy zmywaniu naczyń.
 • Funkcja samoczyszczenia – nie wszystkie blendery posiadają funkcję samoczyszczenia. Niemniej jednak, wskazane jest samodzielne mycie dzbanka blendera – ręcznie lub w zmywarce. W tym przypadku upewnij się, że możesz wyjąć nóż. Wtedy można perfekcyjnie oczyścić każdy milimetr pojemnika.

Jak działa blender kielichowy?

Blender można uruchomić w kilku prostych krokach, mocując pojemnik do podstawy za pomocą obrotowego noża i obsługując mechanizmy regulacji.

Zasadniczo, blender składa się z dwóch części: jedna to pojemnik, a druga to korpus. To, czy ten pojemnik jest wykonany ze szkła czy z tworzywa sztucznego, zależy od gustu. Pojemniki szklane są bardziej stabilne i lepszej jakości. Ponadto do stałych części blendera należą pokrywka, która czasami jest wyposażona w otwór do napełniania, oraz obrotowy nóż. Niektóre stojaki do mikserów są standardowo wyposażone w dodatkowy nóż do kruszenia lodu.

Pojemnik, który zazwyczaj jest wyjmowany, jest wyposażony w obrotowe ostrze wewnątrz, które może być używane na przykład do siekania lub oczyszczania owoców. Pokrywa gwarantuje, że pozostanie ona czysta, a nie wszystko rozleci się po kuchni. Na korpusie znajdują się mechanizmy regulacji silnika wewnątrz, które można wykorzystać do regulacji prędkości obrotowej noża.

Kto powininen kupić blender kuchenny?

Blender kielichowy jest odpowiedni dla każdego, kto lubi gotować i nie zawsze chce później czyścić całą kuchnię. Jako sportowiec możesz na przykład szybko i łatwo przygotować zdrowy koktajl, ale blender ułatwia pracę w kuchni prostym gospodarzom domowym, ambitnym kucharzom hobbystom czy pasjonatom profesjonalnej gastronomii.

Dla większości osób blender ma dużą wartość, ponieważ nie tylko przejmuje wiele zadań w kuchni, ale także pomaga w jak najłatwiejszym przygotowaniu zdrowego i smacznego jedzenia.

Podstawka pod mikser

Podstawowa funkcja miksera obejmuje funkcję oczyszczania lub mieszania. Ale w zależności od urządzenia i zakresu cenowego można dodać więcej funkcji: na przykład funkcję gotowania lub kruszenia lodu. Nie każdy blender z tego samego segmentu cenowego ma te same funkcje. Często zależy to od producenta i wieku urządzenia. W mikserze można jednak zintegrować następujące funkcje:

 • Gotowanie – blender może być podgrzewany, dzięki czemu można robić np. zupy lub dżemy.
 • Sokowirówka – tutaj znajduje się specjalna przystawka do sokowirówki, która może być dołączona do rzeczywistego blendera.
 • Rozdrabniane (np. lód) – wydajne miksery podłogowe mogą rozdrabniać lód, aby uzyskać kruszony lód. Należy jednak najpierw sprawdzić, czy maszyna nadaje się do tego celu.
 • Mielenie – normalny blender powinien być w stanie mielić np. orzechy lub inne twarde produkty spożywcze. Jeśli używasz blendera o raczej niższej jakości, powinieneś powoli sprawdzić, czy i w jakim stopniu może on szlifować
 • Emulgowanie – oznacza, że dwie ciecze mieszają się, chociaż w rzeczywistości nie można ich wymieszać.
 • Ważenie – niektóre miksery stojące posiadają zintegrowaną wagę, na której można zważyć składniki bezpośrednio na maszynie.

Zasadniczo, im więcej funkcji blender posiada, tym jest on droższa. Ale nie zawsze potrzebujesz wszystkich funkcji i możesz wybrać tańszą wersję, jeśli na przykład nadal gotujesz swoją zupę w garnku na kuchence.

Do czego używać blendera kielichowego?

Funkcje blendera zazwyczaj zależą od kategorii cenowej. Jednakże, według naszych badań, droższy blender ma więcej funkcji niż tańszy. Niemniej jednak, blender z kilkoma funkcjami może spełnić Twoje potrzeby.

Ogólnie rzecz biorąc, można używać blendera do różnych rzeczy. Na przykład, można szybko wymieszać smoothie lub zupę, albo zmieszać inne składniki z płynnych do półstałych. Przy pomocy miksera można kruszyć kostki lodu. Operacja ta jest podobna dla trzech typów blenderów wymienionych powyżej. Pojemnik umieszcza się na podstawce, a następnie wkłada składniki do pojemnika i zamyka pokrywką. W przypadku zwykłego blendera wystarczy nacisnąć przycisk, natomiast w przypadku blendera wyższej jakości należy najpierw określić dokładną funkcję.

Blender kielichowy – kryteria zakupu

Duży wybór blenderów kielichowych wysokiej wydajności nie ułatwia podjęcia decyzji. Aby pomóc, chcielibyśmy przedstawić najważniejsze kryteria zakupu:

 • Wydajność – o tym, do czego można użyć blendera, decyduje jego wydajność. Jeśli chcesz rozdrobnić kostki lodu, moc powinna wynosić co najmniej 1000 W. Miksery poniżej tej mocy oferują funkcję Ice-Crush, ale wtedy najprawdopodobniej będzie to trwało dłużej lub lód nie będzie wystarczająco mały. Ponadto, moc – lub szybkość – ma wpływ na czas trwania pracy. Biorąc pod uwagę, że każdy mikser ręczny jest głośny, a jego objętość jest już w zakresie zakłóceń, należy upewnić się, że każda czynność może zostać szybko zakończona. Dlatego właśnie istnieje funkcja Smoothie, która w krótkim czasie robi pożywny napój. To, które jedzenie można posiekać za pomocą blendera, nie zależy od mocy i prędkości, ale od noża. Z tego powodu jest wielu producentów, którzy używają czterech, a nawet sześciu ostrzy, które są montowane z przesunięciem względem siebie. Oznacza to, że orzechy lub mięso mogą być siekane. Logicznie rzecz biorąc, użyty nóż wpływa na to, jak drobno można pokroić lub rozdrobnić jedzenie.
 • Funkcje – są ważne, jeśli chcesz szybko cieszyć się swoim koktajlem lub jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu na sprzątaniu. Wtedy otrzymasz swój produkt za jednym naciśnięciem przycisku i nie musisz przeprowadzać żadnych wstępnych eksperymentów. Z drugiej strony, funkcje te wskazują, do czego zdolny jest blender. Jeśli, na przykład, brakuje funkcji kruszenia lodu, prawdopodobnie nie będzie on w stanie kruszyć lodu. O tym, jak ważne są poszczególne funkcje, musisz zdecydować sam. Normalnie każdy blender może pracować jako urządzenie do koktajli, nawet jeśli nie ma do tego przycisku. Niektóre baterie posiadają funkcję samooczyszczania – biorąc pod uwagę fakt, że poza kilkoma wyjątkami, do zmywarki można włożyć dowolny pojemnik, sens tej funkcji jest wątpliwy.
 • Obsługa – ma duży wpływ na to, jak często będziesz używać blendera. Im prostsza operacja, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz jej używał. Dlatego upewnij się, że operacja jest prosta i oczywista. Z tego powodu wiele mikserów posiada pokrętło, podczas gdy inne mają ekran dotykowy. Ważniejszy od sposobu, w jaki go używasz, jest fakt, że możesz kontrolować prędkość.
 • Pojemność – ma kluczowe znaczenie, gdy gotujesz na przykład dla całej rodziny. W tym przypadku zalecany jest pojemnik o pojemności 1,5 lub nawet 2 litrów. Wtedy można by przygotować koktajl dla wszystkich za jednym zamachem. Z reguły wszystkie statki są wyposażone w skalę pomiarową. Ma to tę zaletę, że można wtedy przygotowywać przepisy z podaniem ilości.
 • Akcesoria – każdy producent inaczej myśli o akcesoriach i właśnie to jest przyczyną tego, że niektóre z nich zawierają jeden lub nawet dwa kubki do wyboru. W tym przypadku można przygotować smoothie lub koktajl mleczny bezpośrednio w tej filiżance i zabrać go ze sobą. W ten sposób oszczędzasz sobie pracy przy nalewaniu koktajlu i jednocześnie masz pod ręką cenną filiżankę z pokrywką do picia. Inni producenci zdają się preferować gotowanie z użyciem blendera, więc zawierają one kilka małych pojemników lub tłuczka. Ważne jest, abyś z góry określił cel swojego blendera, a następnie zdecydował się na jego wariant.
 • Bezpieczeństwo – większość dostępnych na rynku dzbanków do blendera zaczyna działać dopiero po prawidłowym podłączeniu pojemnika do korpusu blendera. Wiele z nich dodaje do tego, a także zabezpiecza obszar za pomocą pokrywy – wtedy mikser będzie działał tylko wtedy, gdy pokrywa została umieszczona prawidłowo. Ma to na celu zapobieganie wypadkom. Oczywiście, może to być irytujące, jeśli ciągle trzeba zdejmować pokrywę, aby dodać owoce lub warzywa. I dlatego wiele osób ma w pokrywie otwór do napełniania. Ponadto wiele blenderów wyłącza się, gdy jest zbyt gorąco lub z reguły posiada funkcję automatycznego wyłączania – na przykład z funkcją smoothie.
 • Stosunek jakości do ceny – jest po części sprawą osobistą. Ustal sobie limit cenowy i wybierz dla siebie idealny blender spośród kilku wariantów. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe punkty, masz gwarancję, że znajdziesz to, czego szukasz. Wreszcie możesz zdecydować, czy chcesz posiadać pojemnik ze szkła czy z tworzywa sztucznego. Upewnij się, że tworzywo sztuczne jest materiałem wolnym od BPA.