“Chłopiec i jego atom” najmniejszy film świata

nanocząstki

Naukowcy z IBM nakręcili pierwszy w świecie film krótkometrażowy, tworząc obrazy w skali molekularnej. Trwający około 1 minuty film naukowców IBM pt. “Chłopiec i jego atom” przedstawia schematycznie narysowanego chłopca, który bawi się piłką, tańczy i skacze na trampolinie. Obrazy przypomina archaiczne gry komputerowe i zapewne nie zwróciłyby uwagi, gdyby nie to, że kropki składające się na obraz to atomy tlenku węgla.

Film składa się z 242 klatek, z których każda ma w oryginale wielkości od 25 na 45 nanometrów. Do sfotografowania pojedynczych atomów naukowcy użyli tunelowego mikroskopu skaningowego. Mikroskop ten działa w temperaturze -268 stopni Celsjusza, przy której atomy pozostają w spoczynku.

Uczeni z IBM używali swojego mikroskopu, by kierować ruchem maleńkiej igły z miedzi po powierzchni. Igła była zbliżona do tej powierzchni na odległość 1 nanometra, przyciągała cząsteczki tlenku węgla i pozwalała je umieścić w ściśle określonych miejscach, aby stworzyć obraz. Produkcja najmniejszego film świata zajęła 15 dni i 18 godzin.

IBM korzysta z podobnych technologii w pracach nad sposobami zmniejszenia systemów przechowywania danych.

Źródło:
[1] http://www.research.ibm.com/articles/madewithatoms.shtml | 14.06.2013
[2] Nanoparticles copper zinc tin sulfide by Oregon State University, flickr.com, CC BY-SA 2.0