Fartuch spawalniczy

Fartuch spawalniczy jako sprzęt ochronny to jeden ze sposobów na ochronę przed oparzeniami spawalniczymi. Podczas wykonywania prac spawalniczych najważniejsze jest noszenie odzieży zabezpieczającej. Odpryski, iskry i roztopione żużle mają temperaturę, która może przypalić ubranie i dostać się do skóry. Pomożemy Ci znaleźć najlepszy fartuch spawalniczy, który wytrzyma wysokie temperatury i będzie mógł być wygodnie używany na co dzień.

Najlepszy fartuch spawalniczy – ranking

  • Hobart 770548 Leather Welding Apron
  • QeeLink Leather Welding Apron
  • CAIMAN 3136

Co to jest fartuch spawalniczy?

Fartuchy spawalnicze to odzież ochronna zapewniająca ochronę podczas spajania. Wykonane z ciężkiego denimu, skóry lub bawełny. Ile kosztują fartuchy spawalnicze? Bawełnania są dostępne w bardzo przystępnych cenach w porównaniu z ich skórzanymi odpowiednikami. W wysokiej jakości fartuchach stosuje się bawełnę trudnopalną, aby lepiej chronić spawacza przed wysoką temperaturą, a nawet otwartym ogniem.

Dlaczego używać fartucha spawalniczego? Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią podczas noszenia fartucha spawalniczego, co oznacza, że chroni on Twoje ciało i odzież przed gorącym metalem i żużlem powstającym podczas spawania, szlifowania lub używania palnika do cięcia.

Jak możesz sobie wyobrazić, oparzenia są najczęstszym urazem dla spawacza. 20-25% z nich powoduje wizytę w szpitalu. Odpryski i iskry mogą powodować oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Jakość fartucha spawalniczego zależy od tkaniny lub materiału użytego do jego budowy. Fartuchy spawalnicze powinny być wykonane z niezwykle trwałego materiału, takiego jak skóra bydlęca lub wieprzowa.

Użycie fartuchów wykonanych z tradycyjnej skóry bydlęcej, jak i z unikatowych skór wieprzowych zapewnia wysoki poziom ochrony przy każdym zadaniu spawania. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje fartuchów. Fartuchy połówkowe, zapewniające ochronę dolnej talii oraz fartuchy pełne, które chronią całą przednią stronę spawacza.

Wszystkie wyżej wymienione materiały oznaczają, że fartuch nie zapali się, gdy będą latać iskry. Niektóre fartuchy są tylko trudnopalne. Po praniu tracą one właściwości ognioodporne.

Dobierz fartuch spawalniczy, zapewniający odpowiednią kombinację wytrzymałości, ochrony i komfortu. Wysoka temperatura wywołana spawaniem może spowodować wybarwienie kolorów z niektórych fartuchów na ubrania. Należy o tym pamiętać przy wyborze i noszeniu nowego fartucha.

Jakie fartuchy spawalnicze kupić? Test i kryteria wyboru

Fartuchy spawalnicze nie są zaprojektowane, aby zapewnić całkowitą ochronę przed iskrami i odpryskami. Powinny natomiast zabezpieczać dobrze podczas lekkich i nowoczesnych prac spawalniczych. Mając odpowiedni fartuch spawalniczy, powinieneś być w stanie uniknąć uszkodzenia odzieży i skaleczeń. Oto więcej wskazówek, o których należy pamiętać przy zakupie najlepszego fartucha spawalniczego:

Wybierz gruby materiał z prawdziwej skóry

Prawdziwa skóra zapewni naturalną ochronę przed odpryskami. Sprawdź jak gruby jest materiał – im grubszytym lepszą ochronę zapewni.

Dobre pokrycie i wystarczająca długość

Dłuższy fartuch może pokryć dolną część ciała, co jest dobre, jeśli często spawasz na ziemi. Długie fartuchy zapewniają duże pokrycie i ochronę przed odpryskami dolnych kończyn.

Lekki dla wygodnego noszenia przez cały dzień

Skóra może być ciężka, ale zaskakująco dużo skórzanych fartuchów, nawet dłuższych jest dość lekkich. Sprawdź specyfikację wagi, aby wiedzieć, jak ciężki będzie Twój fartuch spawalniczy.

Łatwe do regulacji paski

Paski powinny być wystarczająco grube, aby utrzymać materiał skórzany i równomiernie rozłożyć ciężar. Fartuchy wygodne do noszenia z paskami można łatwo dostosować do osobistych preferencji. Idealnie byłoby wybrać fartuch z krzyżowymi paskami z tyłu, aby umożliwić lepsze rozłożenie ciężaru.

Odporny na otarcia i zadrapania

Dobry materiał skórzany powinien być odporny na otarcia. Prace spawalnicze mogą być uciążliwe dla odzieży roboczej, dlatego ważne jest, aby wybrać materiał nie ulegający łatwemu uszkodzeniu.

Jaką ochronę zapewnia fartuch spawalniczy?

Intensywne ciepło spawania i iskry powodują poważne oparzenia ciała spawacza. Światło ultrafioletowe z łuku przynosi tzw. “błysk spawacza”, a także oparzenia skóry. Górna część ciała, ramiona, ręce i twarz spawacza muszą być chronione przed wysokimi temperaturami i zanieczyszczeniami.

W tym celu podstawowy sprzęt ochronny do spawania (niezależnie od rodzaju spawania) składa się z ciężkich skórzanych rękawic, ochronnych kurtek spawalniczych z długimi rękawami i ciężkich skórzanych fartuchów spawalniczych.

Ochrona powinna być odpowiednia do danego zadania i zabezpieczać przed ryzykiem oparzeń i promieniowania. Norma ANSI Z49.1.88 Spawanie i cięcie (4.3) zaleca, aby całe ciało było przykryte w celu ochrony przed poparzeniem promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Szczególny wybór wyposażenia ochronnego – czy będzie to fartuch spawalniczy, czy inna alternatywa – będzie zależał od wykonywanej pracy, jak również od osobistych preferencji.

Wełna, ciężka bawełna lub skóra nie zużywają się tak szybko. Nie zaleca się stosowania jakiejkolwiek części odzieży, w której mogą utkwić gorące iskry lub cząstki, np. kieszeni lub mankietów spodni.