Kamizelka antystresowa dla psa

Kamizelka antystresowa dla psa to ubranie przypominające kaftan, przeznaczone do uspokajania psów. Kamizelki antystresowa działają w oparciu o teorię, że ucisk wywierany na tułów psa wywołuje efekt uspokajający podobny do kołysania płaczącego niemowlęcia lub przytulania niespokojnej osoby.

Podobnie jak ludzie, psy mogą się stresować w nieznanych im sytuacjach, spowodowanych głośnymi dźwiękami i dezorientacją. U niektórych psów stres staje się chronicznym problemem znanym jako psi lęk.

Chociaż nie ma jednego sposobu leczenia lęku u psów, wielu właścicieli korzysta z kamizelek przeciwlękowych dla psów. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się więcej, które produkty na rynku są najlepszymi kamizelkami przeciwlękowymi dla psów.

Najlepsza kamizelka antystresowa dla psa – ranking

  • Surgi Snuggly E Collar
  • KINGSWELL Dog Jacket
  • ThunderShirt Sport Dog Anxiety Jacket

Kamizelki antystresowe dla psa – jaką kupić? Test i kryteria wybory

Kamizelka anty stresowa dla psów powinna posiadać kilka ważnych cech. Oto, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamizelki antylękowej dla psa:

  • Kompresja – kamizelka uspokajająca dla psa może być najtrudniejsza do założenia, ale najłatwiejsza do dopasowania. Kiedy już dopasujesz kamizelkę, jedyne co musisz zrobić, to założyć ją na głowę i nogi psa. Zazwyczaj kamizelka będzie dla jak koszula – bez klipsów, rzepów, zapięć czy klamer. Upewnij się, że jest bardzo dobrze dopasowana, aby rzeczywiście działała. Niektóre z kamizelek antystresowaych celuje w pewne punkty nacisku, aby wywołać spokój i odciążyć system nerwowy.
  • Kamizelki “Swaddle” – jeżeli założysz kamizelkę na psa jak każde inne normalne ubranie i możesz rgulować napięcie aby lepiej pasowała, to istnieje duża szansa, że będzie to kamizelka typu swaddle. Jeżeli kamizelka ma “podstawę” i pasek materiału, który ciasno przylega do klatki piersiowej lub talii psa, to zasadniczo używasz tego samego rodzaju koca, jakiego używa się podczas snu noworodka. Z podobnych powodów, ciasno przytulone do siebie psy i niemowlęta są mniej narażone na niepokój.
  • Odważniki – jeżeli pies odczuwa niepokój, koc z dodatkowym obciążeniem może zdziałać cuda dla poczucia bezpieczeństwa i ochrony. Celem nie jest budowanie wytrzymałości czy poziomu sprawności fizycznej. Kamizelka balastowa jest czasami używana, szczególnie gdy pies jest niespokojny. Sprawdź, czy nie przywiązujesz zbyt dużego obciążenia do swojego czworonoga. Nie powinien mieć trudności z poruszaniem się, ale po prostu czuć trochę jakby ktoś go ktoś trzymał. Nie używaj ich na szczeniętach, które wciąż się rozwijają, ponieważ mogą one wpływać na wzrost jego kości.
  • Lęk chirurgiczny – jeśli Twój pupil nie zmaga się pooperacyjnie z lękiem, kto może go winić? Nie ma szans, żeby zrozumiał, dlaczego poszedł na operację, a ty po prostu nie potrafisz mu tego wyjaśnić. W miarę jak pies wraca do zdrowia, musisz zapobiec zerwaniu opatrunku lub zerwaniu szwów przez użycie chirurgicznej kamizelki przeciwlękowej. Przykryje większość ciała, co oznacza, że będzie on chroniony przed samym sobą i innymi psami zainteresowanymi jego obrażeniami.
  • Rzepy – ze względu na swoją naturę, rzepy są z reguły bardziej regulowane niż inne zamknięcia. Kamizelkę możesz naciągnąć gdy pies jest niespokojny i pozwolić na rozluźnienie gdy zwierzę się uspokoi. Jeśli zdecydujesz się używać kamizelki w ten sposób, będzie to wymagało większej ilości pracy.

Kiedy kupić kamizelkę przecistresową dla psa?

Jeżeli zauważyłeś u swojego psa oznaki lęku, szczególnie w określonych sytuacjach, kamizelka antystresowa może być nowym, najlepszym przyjacielem Twojego psa. Lęk u każdego psa objawia się inaczej (podobnie jak u ludzi), ale istnieją pewne symptomy, które powinny Cię zaniepokoić.

Jeżeli pies reaguje on na pewne rzeczy lub wydarzenia (strach przed grzmotami, fajerwerkami, niepokój związany z separacją, szkolenie klatkowe, problem szczekania itp.) trzymając uszy z tyłu lub jęcząc, mocząc się lub chwytając za ogon, jest to lęk oparty na instynkcie ochronnym. Pies może reagować na lęk poprzez agresję, co może być niepokojące, szczególnie jeśli w domu są inne psy lub małe dzieci.

Powszechne okoliczności wywołujące lęk u psów obejmują agresję pokarmową, strach przed określonymi przedmiotami, starzenie się i lęk separacyjny. Dezorientacja jest niezwykle powszechna z powodu głośnego hałasu. Starzenie się może prowadzić do zaniku pamięci, percepcji i ogólnego spadku świadomości. Prowadzi to naturalnie do niespokojnego zachowania psa. Lęk związany z separacją występuje częściej u porzuconych psów w schroniskach, ale nie ogranicza się tylko do nich.

Lęk jest u psów taki sam, jak u ludzi: po prostu nie ma na niego 100% lekarstwa. Kamizelka antystresowa z pewnością pomoże psu, ale nawet jeśli znajdziesz wysokiej jakości, skuteczną kamizelkę uspokajającą dla swojego pupila to nie wyleczy ona choroby. Najczęstszym przypadkiem użycia kamizelki antystresowej jest złagodzenie lęku psa, bez względu na jego przyczyny. Może być konieczne zastosowanie leków lub kamizelki i odrobina aktywnego treningu psa. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii zanim zrobisz cokolwiek, co mogłoby zaszkodzić Twojemu pupilowi.

Kamizelka antystresowa dla psa: FAQ

Co to jest kamizelka antylękowa dla psów i jak działa?

Kamizelka antystresowa dla psa to kamizelka, którą pupil będzie nosił poczas stresowych sytuacji. Działa ona zazwyczaj poprzez ucisk lub dodatkowe obciążniki. Ucisk może mieć działanie uspokajające, podobnie jak przytulanie dziecka. Tak jak koc ważony może wywołać takie doświadczenie u osoby doświadczającej lęku, tak samo kamizelka funkcjonuje kamizelka ważona dla psa.

Ciężar lub ucisk psich kamizelki lękowej pomaga zachować nerwy i koncentrację, a także może pomóc psom odczuwającym lęk. Nałożenie kamizelki na psa spowoduje, że będzie on kojarzył tę presję i bezpieczne uczucie z Tobą. Uważaj tylko, żeby nie nałożyć jej na niego tuż przed wyjazdem, bo wtedy może skojarzyć kamizelkę negatywnie.

Jak długo pies powinien nosić kamizelkę lękową?

Pozwól nosić psu kamizelkę antylękową przez dłuższy czas. Kiedy jesteś w fazie “kondycjonowania”, nie pozwól, aby cokolwiek, czego się lęka, stało się wokół niego. Zacznij od krótszych przyrostów czasu, a następnie rozwijaj go do większych. Sprawdź, czy po zdjęciu kamizelki są jakieś plamy, które powodują podrażnienia i dopasuj ją lub uzyskać inny rozmiar. Większość kamizelek jest przeznaczona do bezpiecznego noszenia przez dłuższy czas, ale  za pierwszym razem sprawdzaj zachowanie psa co parę minut.

Czy kamizelka anty stresowa zwalcza szczekanie?

Kamizelka przeciwlękowa dla Twojego psa może pomóc zwalczyć szczekanie, ale najprawdopodobniej nie będzie to cud. W rzeczywistości można zauważyć niewielką poprawę tylko wtedy, gdy kamizelka antystresowa jest używana samodzielnie. Jeżeli szczekanie jest spowodowane lękiem, kamizelka pomoże, ale najbardziej zauważalne jest to w połączeniu z innymi metodami leczenia lęku.

Szczekanie jest dla psa podstawowym źródłem komunikacji, szczeka on z wielu innych powodów.

Czy psie kamizelki antylękowe działają na lęk separacyjny?

Kamizelka antystresowa może działać zarówno na lęk separacyjny, jak i na każdą inną formę lęku. Jedyną różnicą pomiędzy jest to, że trzeba poświęcić więcej czasu na trening. Nie zakładaj kamizelki tuż przed wyjazdem, nawet jeśli nie będzie cię przez krótki czas. W ten sposób pies nie będzie kojarzył kamizelki z wyjazdem. Pod nadzorem, zacznij od nie więcej niż godziny. Jeśli nie zauważysz negatywnych skutków, zostaw psa na dwie godziny i więcej.