Kamizelka kuloodporna

Kamizelka kuloodporna to wyposażenie kupowane nie tylko przez policjantów i pracowników ochrony. Kamizelki kuloodporne nabywane są także przez osoby prywatne i ratowników medycznych modernizujących swój sprzęt, aby uchronić się przed napadami.

Jakie są klasy ochrony, na co należy zwracać uwagę przy zakupie taktycznej kamizelki kuloodpornej i jak jest cena za najlepsze kamizelki kuloodporne? Odpowiedzi na wszystkie pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym, obszernym przewodniku.

Najlepsza kamizelka kuloodporna – ranking

 • Army-Shop-BW
 • SafeGuard Clothing IIIA – Coolmax
 • PRODEF ® Mod. III VPAM KDIW 2004

Co to jest kamizelka kuloodporna obronna?

Kamizelka kuloodporna to ochronna część wyposażenia noszona na górnej części ciała zapewniająca ochronę przed atakami z użyciem różnego rodzaju broni. Blokuje pociski z broni palnej, jak ataki nożem. Kamizelka kuloodporna, niekoniecznie kewlarowa noszona jest jako środek zapobiegawczy głównie przez wojsko i policję. W strefach wojennych kamizelki są rozprowadzane wśród ludności cywilnej. Z tego powodu kamizelki kuloodporne są dostępne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Jeśli chodzi o jakość, decydującą rolę odgrywa waga. Im lżejsza jest kamizelka kuloodporna, tym wyższą jakość można sklasyfikować.

Kamizelki kuloodporne służą jako nowoczesne rozwinięcie klasycznych środków ochronnych, mające na celu ratowanie życia w czasach, gdy walka wręcz była częścią życia. We współczesnym świecie kamizelka kuloodporna nie jest używana w codziennym życiu. Policjanci zabezpieczają się podczas niebezpiecznych operacji, gdy obawiają się napadów fizycznych. W wojsku, kamizelki ochronne noszone są we wszystkich na froncie. Ważne jest, aby wiedzieć, że urazy wciąż nie mogą być całkowicie wykluczone. Kamizelka kuloodporna chroni tylko górną część ciała. Głowa i szyja, ręce i nogi pozostają niezabezpieczone. Tułów znajdujące się pod kamizelką jest także narażone na urazy. Niemniej jednak kamizelka kuloodporna uratowała już wiele istnień ludzkich.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed ewentualnym niebezpieczeństwem za pomocą kamizelki kuloodpornej, nie jest to zabronione. To twoja decyzja, czy chcesz nosić kamizelkę kuloodporną na daną okazję.

Jak działa kamizelka kuloodporna taktyczna?

Sposób działania kamizelki kuloodpornej jest bardzo podobny do sposobu działania antycznej tarczy ochronnej. Pod mocną i wytrzymałą tkaniną – często stosowany jest Kevlar lub Dyneema – znajduje się metalowa osłona. Ochrona ta skutecznie odpiera ataki z użyciem broni spiczastej, takiej jak nóż czy miecz. Niemniej jednak, użytkownik musi mieć możliwość obrony manualnej poprzez używanie chytów, ponieważ kamizelka kuloodporna chroni tylko górną część ciała od dołu ramion do bioder.

Kamizelki zapobiegają przebiciu się kuli. W tym celu energia kinetyczna wkładu jest pochłaniana i rozprowadzana na możliwie największej powierzchni. Wysokie ciśnienie kuli przekazywane jest na użytkownika. Zapobiegają one jedynie przenikaniu kuli i tym samym chronią przed jej śmiertelnymi skutkami.

Metal jest obrabiany zarówno z przodu jak i z tyłu kamizelki. W ten sposób użytkownik jest chroniony przed atakami z zasadzki. Ponieważ napastnicy często wiedzą, że oficerowie noszą kamizelki kuloodporne, ataki są często wymierzone w inne części ciała. W związku z tym pomimo noszenia kamizelki ochronnej konieczna jest postawa ochronna i środki obronne.

Kamizelki kuloodporne nie są w stanie ochronić przed wszystkimi urazami. Jeśli pocisk zostanie zablokowany przez kamizelkę, duża prędkośćz jaką pozdróżuje może spowodować złamania kości. Możliwe są siniaki i rany kłute. Przede wszystkim kamizelka kuloodporna powinna ratować życie, gdyż siła ataku zostanie zaabsorbowana przez materiały użyte do produkcji kamizelki.

Z czego składa się kamizelka kuloodporna? Test i kryteria wyboru

Kamizelka kuloodporna składa się z kilku elementów. Materiały i zasady budowy kamizelki kuloodpornej różnią się w zależności od producenta. Jeśli planujesz zakup kamizelki kuloodpornej, tak jak w przypadku innych przedmiotów, masz do wyboru różnych producentów. Produkty te różnią się od siebie materiałem, ale także jakością. Zastosowanie materiałów zależy od klasy ochrony.

Materiał

Materiały dzielą się na twarde i miękkie elementy balistyczne. Kamizelka kuloodporna, która składa się głównie z miękkich elementów balistycznych, zaliczana jest do niższych klas ochrony. Połączenie twardych materiałów balistycznych i miękkich materiałów balistycznych gwarantuje średnią klasę ochrony. Kamizelki kuloodporne osadzone w wysokich klasach ochrony, składają się głównie z twardych materiałów balistycznych.

Stosowane są następujące materiały:

 • Kevelar
 • Dyneema
 • Odporne tworzywa sztuczne
 • Płyty metalowe

Celem jest zamortyzowanie nadchodzącego pocisku lub spiczastego przedmiotu. Osiąga się to poprzez tkanie różnych materiałów razem. Metalowa płyta oferuje dodatkowe bezpieczeństwo i jest przypisana do wyższych klas ochrony. Kamizelki te są znacznie cięższe, co ma negatywny wpływ na ich właściwości użytkowe.

Konstrukcja kamizelki kuloodpornej

Kamizelka kuloodporna wykonana jest z materiałów łączących w sobie dobre właściwości użytkowe z optymalną ochroną. Kilka warstw włókien i metalu ułożonych jest jeden na drugim. Oprócz ochrony tułowia, do efektu ochronnego można włączyć inne obszary. Dodatki te są połączone z klasycznym korpusem kamizelki ochronnej. W ten sposób obszar barków, genitaliów lub ud może zostać włączony do ochrony. Ważne jest, aby osiągnąć jak największą swobodę przemieszczania się.

Kamizelki ochronne wykonane wyłącznie z miękkich materiałów balistycznych, przekonują korzystnymi właściwościami użytkowymi. Składają się wyłącznie z wielu tkanych włókien syntetycznych. Ponieważ nie zawierają żadnych metali, kamizelki są lekkie. W przypadku wniknięcia kuli lub spiczastego przedmiotu, zostanie on uwięziony w wewnątrz przeplatanej tkaniny. W związku z tym obrażenia nie są tak poważne.

Twarde kamizelki balistyczne kuloodporne posiadają plastikową osłonę i zintegrowaną metalową płytę. Odpiera to pociski i ostre przedmioty bardziej niezawodnie niż modele wykonane wyłącznie z miękkich materiałów. Efekt ochronny jest zatem lepszy. Wadą jest większa waga. Urazy nie mogą być całkowicie wykluczone nawet z użyciem wytrzymalszych kamizelek ochronnych.

Kamizelka kuloodporna – klasy ochrony

Kamizelki kuloodporne są podzielone na cztery różne klasy ochrony według niemieckich standardów. Są one oznaczone skrótami SK1 do SK4. Im wyższa liczba, tym lepszą ochronę zapewnia kamizelka kuloodporna. W regulaminie policja i wojsko ustalają określone klasy ochrony dla poszczególnych rodzajów użytkowania. Jeśli rozważasz zakup kamizelki kuloodpornej z powodów prywatnych, wybierz najwyższą możliwą klasę ochrony, aby osiągnąć optymalne bezpieczeństwo.

 • SK1 – skuteczna ochrona przed bronią krótką z amunicją z miękkim rdzeniem i broń kłująca O
 • SK2 – ochrona przed atakiem amunicją z twardym rdzeniem i broń kłującą
 • SK3 – ochrona przed bronią długą z amunicja z miękkim rdzeniem, płaszczem częściowym lub wydrążonym otworem
 • SK4 – najlepsza ochrona: broń długa z amunicją wykonaną z litego rdzenia

Klasy ochrony opierają się na normach obowiązujących wszystkich producentów.

Ile waży kamizelka kuloodporna?

Każda kamizelka kuloodporna posiada określoną wagę, dlatego należy to wziąć pod uwagę przy zakupie. Kamizelka wykonana z twardego materiału balistycznego nie zapewnia ochrony całego ciała, a przyjęcie pozycji obronnej z ciężką kamizelką może być problemem. Policjanci noszą kamizelki ochronne o najwyższej klasie ochrony. Kamizelki ochronne o niższej wadze są droższe w zakupie. Jednak inwestycja się opłaca.

Przykładowe wagi kamizelek kuloodpornych

Podobnie jak w przypadku odzieży przy zakupie kamizelek kuloodpornych możesz wybrać odpowiedni rozmiar. Waga zależy od wymiarów i klasy ochrony. Są producenci przywiązujący dużą uwagę do niskiej wagi. Inni stawiają na niską cenę. Dlatego podane poniższe wagi można sformułować jedynie jako przykład:

 • SK1 – 2,0 do 2,5 kilograma
 • SK2 – do ośmiu kilogramów
 • SK3 – do 15 kilogramów
 • SK4 – może przekroczyć 30 kilogramów

Cena – ile kosztuje kamizelka kuloodporna?

Kamizelki kuloodporne najniższej klasy można kupić za około 1200 złotych. Modele te są jednak bardzo ubogo wyposażone, niezbyt trwałe oraz niewygodne podczas noszenia. Niestety, tanie kamizelki często oszczędzają na wyściółce. Ponadto są często bardzo nieprecyzyjne w swoich specyfikacjach wymiarowych.

Jeśli przywiązujesz wagę do dobrej jakości i komfortu noszenia zaplanuj zakup za około 1200 to 2500 złotych. W tym przedziale cenowym otrzymasz trwałe kamizelki, optymalnie nadające się dla pracowników ochrony, policjantów, a także biznesmenów. Modele te oferują wiele opcji zapinania i przewiewną podszewkę. Dodatkowo, otrzymasz torbę transportową bezpłatnie.

Jeśli masz specjalne wymagania zaplanowuj znacznie wyższy budżet. Trudno tu podać przedział cenowy. Jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcji ochronnych, takich jak ochraniacze narządów płciowych lub specjalny materiał odblaskowy poproś o indywidualne oferty.

Jaka kamizelka kuloodporna jest właściwa?

Kamizelka z wkładami kuloodpornymi jest używana wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie życia. Także celebryci, politycy i pracownicy firm ochroniarskich noszą kamizelki kuloodporne w pewnych sytuacjach. Przed zakupem kamizelki dokładnie rozważ, na jaką okazję jest ona potrzebna. Jeśli nie ma zagrożenia związanego z bronią palną, rozważ zakup kamizelki kłutej.

Kamizelki dla wojska

Kamizelka kuloodporna jest wymagana przez armię do wszystkich operacji, stwarzających zagrożenie. Aby przyzwyczaić młodych żołnierzy do noszenia i poruszania się w kamizelce kuloodpornej, kamizelki noszone są podczas ćwiczenia. Kamizelka kuloodporna jest standardowo dołączana do wyposażenia każdego żołnierza.

Policyjne kamizelki

Noszenie kamizelki kuloodpornej regulują przepisy policyjne dotyczące poszczególnych operacji. Ponadto, kamizelka kuloodporna może być noszona przez policję, jeżeli funkcjonariusze czują taką potrzebę. Jeśli oficerowie wychodzą na misję, gdzie spodziewaneją się niebezpiecznych sytuacji, zakładają kamizelkę. Przykładami takich operacji są:

 • Mecze piłki nożnej
 • Festiwale ludowe
 • Demonstracje
 • Patrole dzielnic o wysokim poziomie przemocy
 • Aresztowanie podejrzanych o popełnienie przestępstwa
 • Ściganie przestępców po ucieczce z więzienia

Obsługa i poruszanie się w kamizelce kuloodpornej jest ćwiczony podczas treningu. Dotyczy to policji drogowej i wydziału dochodzeń karnych, chociaż kamizelki kuloodporne nie są noszone często przez osoby działające w tych komórkach.

Osoby publiczne

Osoby występujące znane ze środków masowego przekazu mogą być narażeni na napady podczas pracy, ale także w życiu prywatnym. Są to głównie politycy, działacze na rzecz praw człowieka lub osoby kierujące ruchem protestacyjnym. Kamizelka kłuta i kuloodporna jest noszona głównie przy oficjalnych spotkaniach, gdy istnieje obawa przed przemocą lub napadem. W sektorze prywatnym kamizelka kuloodporna jest noszona znacznie rzadziej.

Pracownicy służb bezpieczeństwa

Pracownicy ochrony są często zobowiązani do noszenia kamizelki kuloodpornej. Dotyczy to w szczególności demonstracji i imprez publicznych, w których oczekuje się gwałtownych reakcji uczestników. Ze względu na dużą skłonność do przemocy, na stadionach piłkarskich znajdują się pracownicy ochrony, którzy w godzinach pracy noszą kamizelki kuloodporne. Niektóre firmy mają regulacje w tym zakresie. Inni pozwalają swoim pracownikom na dobrowolne noszenie kamizelki kuloodpornej.

Osoby prywatne

Fakt, że osoby prywatne noszą kamizelkę kuloodporną, jest w Polsce raczej rzadki. Kamizelki są dostępne bez ograniczeń i dlatego każdy może je nabyć. Podczas demonstracji lub w innych miejscach, gdzie istnieje zagrożenie osoby prywatne zakładają kamizelki kuloodporne. Szczególnie powszechne jest noszenie kamizelek kuloodpornych w strefach objętych wojną. Tutaj ludzie chronią się przed kulami i odłamkami, gdy wychodzą na ulice. Ten obszar zastosowania jest raczej wykluczony w Polsce i w Europie ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa.

Kamizelka kuloodporna dla psów

Dostępne są także specjalne kamizelki kuloodporne dla psów. Modele te są używane przez psy służb specjlanych i myśliwskich. Często konieczne jest zabranie ze sobą dobrze wyszkolonego psa na misje. Jeżeli spodziewasz się napadów, zwierzęta nie powinny być pozostawione bezbronne. Założenie specjalnej kamizelki nie wpływa negatywnie na zwierze i oferuje najwyższe możliwe bezpieczeństwo w przypadku napadu.