Koncentrator tlenu

Dzięki wielkiemu postępowi w dziedzinie medycyny, koncentrator tlenu to dziś kompaktowe, małe, ciche i lekkie urządzenie, ale nadal zapewniające wysoką wydajność. Starsze koncentratory tlenu są nieporęczne i ciężkie, co utrudnia pacjentom wymagającym terapii tlenowej w podróży lub poza domem. Obecnie można wybierać pomiędzy stacjonarnymi koncentratorami tlenu w domu i przenośnymi koncentratorami tlenu, które z łatwością mogą być używane wszędzie tam, gdzie się wybierasz.

Najlepsze koncentratory tlenu ranking

 • Inogen One G4 Portable Oxygen Concentrator
 • Philips Respironics SimplyGo Mini Portable Oxygen Concentrator
 • ResMed Activox Portable Oxygen Concentrator

Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest rodzajem urządzenia medycznego używanego do dostarczania tlenu osobom z zaburzeniami oddychania. Osoby, u których stężenie tlenu we krwi jest niższe niż normalnie, często potrzebują koncentratora tlenu, który wspomoże proces wymiany gazów.

Ogólnie rzecz biorąc, nie można kupić generatora tlenu bez recepty. Lekarz musi go przepisać po przeprowadzeniu dokładnej oceny lekarskiej. Lekarze zazwyczaj pokazują pacjentom, jak efektywnie używać tych koncentratorów podczas podróży i w domu.

Koncentratory tlenu filtrują otaczające powietrze, sprężając je do wymaganej gęstości, a następnie dostarczając oczyszczony tlen klasy medycznej do systemu dostarczania impulsowej dawki lub systemu ciągłego strumienia do pacjenta.

Generatory są wyposażone w specjalne filtry i sita, które pomagają usuwać azot z powietrza, aby zapewnić dostarczenie pacjentowi całkowicie oczyszczony tlen. Urządzenia są wyposażone w elektroniczny interfejs, który umożliwia regulację poziomu stężenia tlenu i ustawień podawania. Należy wdychać tlen przez kaniulę nosową lub specjalną maskę.

Z reguły wydajność koncentratora tlenu mierzy się w LPM (litrach na minutę). Lekarz określi, jaki poziom tlenu jest potrzebny, który może się różnić w czasie odpoczynku, snu i ćwiczeń fizycznych.

Jak działa generator tlenu?

Pomyśl o koncentratorze tlenu jako o klimatyzatorze okiennym – pobiera on powietrze, zmienia je i dostarcza w innej formie. Koncentrator tlenu pobiera powietrze i oczyszcza je do użytku przez osoby, które potrzebują tlenu medycznego z powodu niskiego poziomu tlenu we krwi.

Proces filtracji tlenu z powietrza:

 • Sprężanie powietrza, ponieważ mechanizm chłodzenia zapobiega przegrzaniu koncentratora.
 • Pobieranie powietrza z jego otoczenia
 • Korzystanie z elektronicznego interfejsu w celu dostosowania ustawień dostawy
 • Usuwanie azotu z powietrza przez sita i filtr
 • Dostarczanie oczyszczonego tlenu przez maskę lub kaniulę nosową

Pacjenci, którzy w przeszłości wymagali terapii tlenowej, polegali głównie na ciśnieniowych zbiornikach z tlenem. Mimo że zbiorniki te są niezwykle efektywne, są dość nieefektywne, ponieważ dostawcy muszą regularnie odwiedzać pacjentów, aby uzupełnić zapasy tlenu w ich zbiorniku.

Przenośny koncentrator tlenu: test i kryteria wyboru

Mobilność – w długotrwałej terapii tlenowej – nadaje nową jakość codziennemu życiu. Przede wszystkim ułatwia to podróżowanie, ponieważ urządzenie może być używane w autobusie, samolocie lub statku. Warunkiem wstępnym jest zawsze terminowa rejestracja u organizatora lub w podróży/linie lotniczej (co najmniej 2 tygodnie wcześniej).

Małe i łatwe w transporcie urządzenia tlenowe, stają się coraz bardziej popularne. Mobilne koncentratory tlenu nie wymagają napełniania, ale pobierają tlen z otaczającego powietrza, pracują pod napięciem sieciowym, w samochodzie na 12 V i z wbudowanym akumulatorem.

Ponadto, istnieje możliwośc podpięcia butli z tlenem z reduktorem ciśnienia lub systemem ekonomicznym. Systemy oszczędzania oferują pacjentowi większą mobilność, ponieważ tlen nie jest uwalniany w sposób ciągły, lecz wyzwalany, tzn. podczas wdechu. Dostawa nowo napełnionych butli z tlenem jest łatwa do zrealizowania.

Oxy-Bag-Hit, jako mobilny system tlenowy, może pomóc w powstrzymaniu ataków bólowych w klasterowych bólach głowy. Klasterowy ból głowy nie jest uleczalny, ale wdychanie czystego tlenu z prędkością przepływu 12 litrów na minutę i zastosowanie maski wysokostężeniowej okazało się skuteczne w 78% przypadków. Klasterowy atak ból głowy zostaje zatrzymany w ciągu 15 minut, całkowicie bez skutków ubocznych i bez leków.

Zastosowania i powody zastosowania koncentratora tlenu

Istnieje wiele powodów, dla których warto zastosować koncentrator tlenowy i lekarze mogą zalecać pacjentom terapię tlenową w różnych stanach chorobowych. Zazwyczaj płuca wchłaniają tlen z powietrza, przenosząc go do krwiobiegu.

Jeśli ostatnio wykonałeś badania krwi lub pulsoksymetrię w celu oceny stopnia nasycenia tlenem i stwierdzono u Ciebie niski poziom tlenu we krwi, lekarz może zalecić krótko- lub długoterminową terapię tlenową.

Pewnie zastanawiasz się, do czego służy koncentrator tlenu? Ostre stany chorobowe wymagają zazwyczaj krótkotrwałej terapii tlenowej. Warunki te zazwyczaj występują przez krótki okres czasu. Mogą one mieć nagły początek objawów, w odróżnieniu od stanów przewlekłych, w których występują one stopniowo. Jednak niektóre przewlekłe schorzenia układu oddechowego wymagają długotrwałej suplementacji tlenem.

Ostre stany chorobowe wymagające koncentratora tlenu

Kilka przykładów ostrych stanów chorobowych, w których konieczne byłoby zastosowanie koncentratora tlenu do krótkotrwałej tlenoterapii to:

 • Astma: stan, w którym drogi oddechowe stają się zapalne i zaczynają produkować dużo śluzu, co utrudnia oddychanie. Podczas gdy istnieje wiele leków, które mogą leczyć i kontrolować astmę, koncentrator tlenu może pompować wysoki poziom tlenu do krwiobiegu pacjenta, który ma lub miał już atak astmy.
 • Zapalenie płuc: infekcja, w której dochodzi do zapalenia w jednym lub obu woreczkach powietrznych płuc i w wielu przypadkach wypełnia się je płynem. Wielu pacjentów cierpiących na zapalenie płuc otrzymało przepisaną terapię tlenową i uzyskało dobre wyniki kliniczne.
 • Zespół niewydolności oddechowej: jest zaburzeniem oddychania, które dotyka głównie noworodków, szczególnie tych, które urodziły się sześć lub więcej tygodni przed terminem porodu. Noworodki cierpiące na RDS nie wytwarzają wystarczającej ilości środka powierzchniowo czynnego (płynu pokrywającego płuca), co powoduje zapadanie się ich płuc i utrudnia im oddychanie. Terapia tlenowa przy użyciu koncentratorów tlenu pomaga pompować tlen do krwiobiegu i płuc dziecka, co pozwala ograniczyć dalsze komplikacje.
 • Dysplazja bronchopulmonologiczna: noworodki cierpiące na dysplazję oskrzelowo-płucną (RDS) są bardziej narażone na ryzyko rozwoju BPD. Jest to ciężka choroba płuc wymagająca długotrwałego wsparcia oddechowego.

W niektórych przypadkach, po operacji, może być potrzebny tlen na krótki okres czasu.

Choroby przewlekłe wymagające terapii tlenowej

Niektóre schorzenia przewlekłe wymagające długotrwałego stosowania koncentratorów tlenu to:

 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc: dotyka około 16 milionów ludzi, ale koncentrator tlenu może być skutecznym leczeniem. W przypadku POChP występują przewlekłe uszkodzenia płuc, które utrudniają wchłanianie przez płuca wystarczającej ilości tlenu. W związku z tym pacjent może mieć trudności z oddychaniem, a terapia tlenowa za pomocą koncentratora może mu pomóc.
 • Mukowiscydoza: ten zagrażający życiu stan dziedziczysz. Powoduje ona uszkodzenia układu pokarmowego i płuc. Jest to rzadki stan, który wpływa na komórki organizmu odpowiedzialne za produkcję śluzu, potu i soków trawiennych. Płyny są zmieniane, co powoduje, że roztwór jest bardziej lepki, gęstszy i zatyka przewody, rurki i drogi oddechowe osoby zakażonej.
 • Bezdech senny: jest zaburzeniem snu, które może być poważne i powodować, że oddychanie danej osoby sporadycznie zatrzymuje się i zaczyna się podczas snu. Zazwyczaj leczenie tego stanu to ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, utrata masy ciała i ćwiczenia fizyczne, chociaż niektóre osoby z bezdechami sennymi mogą wymagać tlenoterapii.