Kuloodporny garnitur z nanorurek węglowych

garniak

Firma krawiecka Garrison Bespoke z Kanady uruchomiła pierwszą na świecie produkcję garniturów kuloodpornych z wykorzystaniem nanorurek węglowych. Stylowe i eleganckie odzienie ma stanowić alternatywę dla tradycyjnych, wielkogabarotowych kamizelek z kevlaru.

Garrison Bespoke stworzył luksusową linię garniturów ze względu na sugestie swoich najbogatszych klientów, którzy często podróżują w niebezpieczne miejsca. Komplet jest trzyczęściowy i składa się z kamizelki, marynarki i spodni. Strój został podszyty kilkoma bardzo cienkimi arkuszami z nanorurek węglowych. Firma krawiecka nawiązała współpracę z dostawcami ubrań kuloodpornych dla US Army Special Forces czyli Zielonych Beretów. Nanotechnologia, z której na co dzień korzystają jednostki specjalne wojsk lądowych debiutuje teraz na biznesowych salonach.

Opatentowany materiał jest cienki i elastyczny. Jak podaje producent jest 50% lżejszy od powszechnie stosowanego kevlaru i trzydzieści razy wytrzymalszy niż stal. Materiał z wplecionymi arkuszami nanorurek jest tak mocny, że podczas produkcji trzeba było używać specjalnej piły taśmowej. Kuloodporna tkanina ma jeszcze dodatkową zaletę – chroni przed atakami nożem. Materiał złożony z nanorurek twardnieje pod wpływem uderzenia i zapobiega wniknięciu noża. Według zapewnień wytwórcy, na ciele po uderzeniu pocisku powstanie mniejsza liczba siniaków niż w przypadku innych ubrań kuloodpornych.

Nowoczesne, lekkie i wygodne garnitury były odpowiednio testowane. Ubranie gwarantowało bezpieczeństwo w przypadku pocisków wystrzelonych z pisteletu kalibru 9 mm i ataku nożem. Zapewniało również ochronę w sytuacji zagrożenia niewielkimi odłamkami szkła i metalu powstałymi na skutek wybuchu.

Kuloodporny strój nie jest tani. Luksusowy butik wycenił trzyczęściowy komplet na co najmniej 20 000 dolarów (około 62 000 zł przy obecnym kursie dolara). Ceny szytych na zamówienie, tradycyjnych garniturów od producentów znanych marek to wydatek rzędu 2000 do 4000 dolarów. Czy stylowa i bezpieczna odzież znajdzie nabywców? Wysoko postawieni politycy i prezesi firm mogą już przygotowywać pieniądze.

Źródło:
[1] http://garrisonbespoke.com/custom-suits/bulletproof-suit/ | 06.11.2013
[2] http://www.rdmag.com/news/2013/11/bulletproof-suit-uses-military-grade-carbon-nanotube-technology | 06.11.2013
[3] Suit Select Chinatown Point Store12.12-IMG_9786 by SUPERADRIANME, flickr.com, CC BY 2.0

Dodaj pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *