Maska antysmogowa

Jaka maska antysmogowa jest najlepsza? Szukasz skutecznej ochrony przez dymem i kurzem? Mieszkasz w okolicy z mocno zanieczyszczonym powietrzem lub cierpisz z powodu spalin? Potrzebujesz najlepszej maski antysmogowej do do biegania lub dzieci? Nie wystarczy owinąć chusty wokół twarzy aby ustrzec się przed przewlekłymi chorobami płuc. Wybierz sprawdzone maski antysmogowe z certyfikowanym przez filtrem powietrza! Poniższy poradnik nauczy Cię, jak działają, jak nosić i dlaczego ważne jest używanie masek przeciwsmogowych.

Najlepsza maska antysmogowa ranking

  • 3M 8511 Respirator
  • LotFancy N95 Particulate Respirator Mask
  • BASE CAMP BC N95 Respirator Mask

Co to jest maska antysmogowa?

Chociaż istnieje wiele rodzajów masek na twarz tam, maska antysmogowa musi uzyskać ocenę N95. Takie oznaczaczenie odpowiada 95%  filtracji cząstek stałych zawieszonych w powietrzu.

Obejmują one sadzę, spaliny i dym, zwłaszcza jeśli mieszkasz w gęsto zaludnionym mieście, gdzie poziom zanieczyszczeń jest wysoki. Maska antysmogowa pomaga zwykłym osobom dojeżdżającym do pracy przetrwać kolejny dzień na zatłoczonej ulicy. Jeśli myślałeś, że nie potrzebujesz ochrony przed spalinami, to się mylisz. Nie czekaj, aż będzie za późno, pomyśl o noszeniu maski zanim będziesz miał poważny problem z oddychaniem,  Maski antysmogowe są dostępne w różnych wzorach, ale wszystkie funkcjonują tak samo. Wybór jest tylko kwestią osobistego gustu i komfortu.

Jak działa maska antysmogowa? Opinie i test

Maski anty smogowe, znane jako maski do ochrony dróg oddechowych, są częścią ubioru używaną do zakrycia nosa i ust. Służą jako fizyczna bariera pomiędzy układem oddechowym a zanieczyszczeniami w powietrzu. Maska oznaczoną jako N95 oznacza , że odfiltrowuje co najmniej 95% wszystkich cząsteczek unoszących się w powietrzu.

Certyfikowana maska antysmogowa P100 separuje co najmniej 99,7% cząstek stałych znajdujących się w powietrzu. Są to rodzaje masek, których stosowanie zatwierdza NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health), szczególnie w obszarach o wysokim stopniu zanieczyszczenia.

Filtry stosowane w maskach składają się zazwyczaj z drobnych nici z tworzywa sztucznego, wciskanych na siatkę z drobnym sitem. Tworzy to skomplikowany, nieregularny wzór siatki. Następnie producenci formują sita w maski twarzowe. Niektóre maski antysmogowe są wielokrotnego użytku z wymiennymi wkładami filtracyjnymi.

Istnieją także jednorazowe maseczki ochronne, używane najwyżej przez kilka dni. Bardzo drobna, nieregularna siatka wyłapuje mikrocząsteczki przez filtr. Maski z certyfikatem N95 i P100 wychwytują cząstki stałe o szerokości zaledwie 0,3 mikrona, zbyt małe aby dostrzec je gołym okiem.

Wiele filtrów masek antysmogowych jest naładowanych statycznie, co pozwala filtrowi przyciągać małe cząsteczki unoszące się w powietrzu, działając podobnie jak magnes na drobne wióry żelazne.

Włókna plastikowe w filtrze zachowują swój ładunek statyczny, nie musisz się martwić, że nie będzie on w stanie wykonać swojej pracy. Zanieczyszczone powietrze może zawierać cząstki stałe, powodujące poważne podrażnienia układu oddechowego lub pogarszenie istniejących chorób serca i płuc. Pamiętać, że maski antysmogowe nie ochronią przed toksycznymi oparami chemikaliów. Do takich zastosowań przeznaczone są specjalistyczne maski oddechowe.

Jaka maska antysmogowa jest najlepsza? Typy i kryteria wyboru

Maski antysmogowe można podzielić na dwa rodzaje – jednorazowe i wielokrotnego użytku. Istnieje kilka powodów wyboru: oba typy chronią drogi oddechowe i dobrze sprawdzają się w filtrowaniu szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu.

  • Jednorazowe maski antysmogowe wyglądają jak wykonane z papieru, ale są wykonane z mieszanki włókien materiałowych. Cała maska działa jak filtr, co oznacza szeroką powierzchnię filtrującą powietrze, dzięki czemu oddychasz znacznie łatwiej. Jednorazowe maski antysmogowe mogą być używane przez maksymalnie trzy dni z rzędu, gdy są używane regularnie i do tygodnia lub dwóch, gdy są używane przez mniej niż godzinę na raz.
  • Maski wielokrotnego użytku są wykonane z tkanin syntetycznych, oddychających i jednocześnie elastycznych. Najczęściej stosowanymi obecnie materiałami do produkcji masek są poliester i neopren. Posiadają one wyjmowane, jednorazowe filtry wymiennych okresowo lub do momentu ich zapełnienia. Maski nadają się do prania i wielokrotnego użytku. Po zużyciu filtrów należy je wyrzucić. Wartości znamionowe filtrów o klasach N95 lub P100 są najlepszym wyborem.

Czy warto nosić maski antysmogowe?

Większość ludzi uważa, że noszenie szalików lub chust wystarczy, by chronić się przed szkodliwym dymem. Prawda jest taka, że tego typu materiały nie chronią układu oddechowego przed działaniem zanieczyszczeń.

Chusty są niezwykle porowate. Otwory w tkaninie mogą zablokować tylko większe cząstki i zanieczyszczenia, takie jak popiół i pył niesiony przez powietrze. Nie mają one wpływu na mikroskopiijne cząsteczki w dymie, powodujące największe szkody.

Maski chirurgiczne nie są użyteczne. Nie filtrują zanieczyszczeń powietrza. Powodem, dla którego lekarze i inne osoby w szpitalach noszą maski jest troska o zdrowie pacjentów.

Właściwa ochrona dróg oddechowych przed dymem jest eliminuje poważne zagrożenia chorobowe. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie pożary są częstym zjawiskiem, musisz wiedzieć, że dym zawiera miliony mikroskopijnych śmieci powodujących podrażnienia dróg oddechowych i infekcje.

Popiół jest także niesiony do obszarów miejskich, mieszając się z zanieczyszczonym wcześniej powietrzem. Wyjście na zewnątrz w tych warunkach bez odpowiedniej ochrony dróg oddechowych zagraża zdrowiu i życiu. W takich przypadkach ważne jest, aby ludzie po prostu pozostali w domach. Jeśli koniecznie musisz wyjść na zewnątrz, ubierz maskę antysmogową N95 albo P100 po to, aby być po bezpiecznej stronie.

Istnieją tysiące różnych marek i modeli masek dymnych. Wybór tylko jednej z nich może być dość trudny. Miejmy nadzieję, że ten prosty przewodnik po zakupie pomoże nauczyć się ważnych rzeczy, których trzeba szukać w dobrej masce dymnej.

Maseczka antysmogowa – poradnik kupującego

  • Ocena NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health) – NIOSH jest organem, odpowiedzialnym za wydawanie certyfikatów dla środków ochrony osobistej. Maska certyfikowana przez agencję funkcjonuje tak, jak powinna. Przy zakupie maski przeciw dymnej należy wyszukać klasyfikację N95 lub P100 NIOSH. Oznacza to, że maska może odfiltrować co najmniej 99% wszystkich cząstek stałych w powietrzu.
  • Dopasowanie – maska musi idealnie przylegać do nosa i ust użytkownika. Maska antysmogowa musi tworzyć całkowite uszczelnienie wokół nosa i ust. Nie powinno być żadnych szczelin wokół krawędzi, przez które może przedostawać się powietrze. W idealnym przypadku, maska powinna być rozciągliwa, aby dopasować się do kształtu twarzy. Warto wybrać maski z regulowanymi mostkami nosowymi. Mostek nosa ma zazwyczaj tendencję do tworzenia szczelin. Maski posiadające miękką metalową taśmę wokół mostu można idealnie dopasować do kształtu nosa.
  • Pokrycie – maski mają chronić układ oddechowy, więc powinny zakrywać nos i usta. Obce cząsteczki w powietrzu, mogą podrażniać oczy i skórę. Warto testować maski pokrywające większą powierzchnię twarzy niż tylko nos i usta. Niektóre maski posiadają gogle do ochrony oczu i większości skóry na twarzy. Maski te są używane w procesach produkcyjnych, takich jak szlifowanie metalu i obróbka drewna.
  • Waga – maska powinna ważyć tyle, abyś po piętnastu minutach czuł się dalej konfortowo. Jeśli sama maska jest wykonana z dość gęstych materiałów, takich jak neopren, paski powinny przynajmniej rozkładać wagę równomiernie wokół twarzy.
  • Trwałość – dla masek jednorazowych, średnia długość użytkowania to tylko kilka godzin. Gdy znajdziesz markę, która obiecuje do tygodnia regularnego użytkowania, to należy być sceptycznie nastawionym. W przypadku masek wielokrotnego użytku, sprawdzić wymienne filtry, jak i samą maskę. Dowiedz się, jak długo pracują filtry zanim będziesz musiał je wymienić. Istotne są także specjalne instrukcje dotyczące pielęgnacji,i przechowywania.

Konswerwacja i przechowywanie masek przecismogowych

Maski wielokrotnego użytku trzeba umyć. Na opakowaniu masek lub metce zawsze znajdują się instrukcje dotyczące pielęgnacji. Zazwyczaj wszystkie mogą być prane ręcznie (wiele z nich można prać w pralce) i po prostu trzeba je powiesić do wyschnięcia.

Jeśli filtr uległ zbyt dużemu odbarwieniu, należy go wymienić. Maski noszone regularnie przyjmują dużą ilość smogu i zanieczyszczeń. Po dwóch lub trzech dniach należy wymienić filtr. To samo dotyczy masek jednorazowych.

Jeśli po jednym dniu użytkowania masz trudności z oddychaniem przez maskę, to musisz ją natychmiast wymienić. W przypadku nieużywanych masek jednorazowych przechowuj je w chłodnym miejscu. Unikaj wystawiania ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Światło i ciepło powodują, że maska staje się krucha.

Upewnij się, że oryginalne opakowanie jest szczelnie zamknięte. To samo należy zrobić w przypadku maski wielokrotnego użytku. Jedyna różnica polega na tym, że należy ją wcześniej umyć i wysuszyć oraz przechowywać w plastikowej torbie bez wkładu filtrującego.

Maseczka antysogowa: FAQ

Jakie są najpopularniejsze marki masek antysmogowych?

Wyzwaniem dla początkujących nabywców masek jest szeroka możliwość wyboru. Wybierz maski konsekwentnie zdobywające najwyższe oceny, takie jak 3M, LotFancy, SolidWork, ANALAN, BURVAGY, BASE CAMP, IKJK, HIYUTOY, ECO-GEAR.

Jak używać maski anty smogowej?

Większość ludzi uważa, że korzystanie z maski jest tak samo proste jak wyjęcie jej z opakowania i umieszczenie nad nosem i ustami. Jednak nie są to jedyne kroki, jakie należy podjąć.

W przypadku większości jednorazowych masek dymnych istnieje kilka dodatkowych kroków. Nałóż maskę na nos i usta, a następnie umieścić elastyczne paski za głową, aby maska nie przesuwała się w górę ani w dół.

Upewnij się, że maska całkowicie szczelnie przylega do twarzy. Po bokach maski nie powinno być żadnych szczelin, do których mógłby dostać się dym i do nosa i gardła. Na koniec ściśnij na górze miękką metalową opaskę, tak aby pasowała wygodnie do mostka nosa. To dodatkowo uszczelni maskę na twarzy i sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo.

Jeśli chodzi o maski dymne wielokrotnego użytku, musisz zrobić to samo, co przy użyciu jednorazowej maski, ale przed założeniem sprawdź, czy środku znajduje się filtr, w przeciwnym razie noszenie maski będzie daremne.

Jaka jest gwarancja?

Większość jednorazowych masek dymnych nie jest objęta gwarancją. Obejmują jedynie zwroty na uszkodzone opakowanie i zawartość. Gwarancja maski wielokrotnego użytku zależy od producenta. Niektórzy oferują trzy miesiące, jeśli chodzi o wady fabryczne lub jeśli zostały one uszkodzone w wyniku normalnego użytkowania. Inni producenci dają użytkownikom ograniczoną dożywotnią gwarancję. Obejmuje ona normalne zużycie, ale nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych błędem użytkowania.