Mata chłodząca dla psa

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, która mata chłodząca dla psa jest najlepsza na rynku to jesteśmy tutaj, aby pomóc. Z naszego przewodnika dowiesz się, dlaczego ważne jest, aby Twój pies był zawsze dobrze schłodzony latem i jak wybrać najlepszą matę chłodzącą dla psa spośród dostępnych opcji.

Najlepsze maty chłodzące dla psów – ranking

 • PETIC Cooling Mat
 • Rosewood Chillax Cool Pad
 • Mega Jumble Self Cooling Mat

Czym jest mata chłodząca dla psa?

Podkładka chłodząca (lub mata) to specjalna wyściółka, która ma na celu ochłodzić Twojego psa. Istnieje kilka rodzajów mat chłodzących, które działają w różny sposób, ale wszystkie starają się zrobić to samo: przywrócić temperaturę ciała psa do normy w jak najkrótszym czasie. Przyjrzyjmy się technologiom stosowanym w materiałach chłodzących, aby zobaczyć, jak one działają i jak wybrać najlepszą.

Jak działają maty chłodzące?

Aby zrozumieć, jak działają maty chłodzące, ważne jest, aby wiedzieć, jak energia cieplna jest przenoszona z jednego przedmiotu na drugi. To właśnie zjawisko zachodzi w macie chłodzącej.

Jeżeli umieścisz matę na podłodze w kuchni, która jest chłodniejsza niż Twój pies, ciepło będzie płynąć z jego ciała na podłogę, aż do momentu, w którym oba przedmioty będą miały tę samą temperaturę. To właśnie dzieje się, gdy pies kładzie się na podkładce chłodzącej. Podkładka jest chłodniejsza od psa, więc przyciąga ciepło z jego ciała i chłodzi go.

Mata dla psa: typy podkładek, test i kryteria wyboru

Maty do chłodzenia psów na bazie wody

Maty chłodzące na bazie wody to te, które trzeba wypełnić zimną wodą z kranu. Jeśli kiedykolwiek miałeś poduszkę z wodą, to możesz sobie wyobrazić, że to zasadniczo to samo. Zaletą poduszki na bazie wody jest to, że jest ona całkowicie bezpieczna i nie zawiera żadnych toksycznych substancji chemicznych. Poza tym woda jest znana z tego, że poprawia jakość snu i sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia.

Podkładki do chłodzenia z lodem

Niektóre maty chłodzące dostarczane są z zestawem pakietów lodu, które trzeba zamrozić na noc i włożyć do maty przed użyciem. Ponownie, maty te są bezpieczne dla psów. Z drugiej strony, wyobraź sobie, że leżysz na lodowej wyściółce, która właśnie została wyjęta z zamrażarki,. Jak byś się czuł? Na początku bardzo zimno, prawda? Lód może powodować dreszcze i nieprzyjemne odczucia, które ustępują wraz z topnieniem się lodu. Kolejną wadą jest to, że niektóre podkładki chłodzące dostarczane są z zestawem opakowań o bardzo specyficznym rozmiarze, a jeśli jedna z nich pęknie i wycieknie, może być trudno znaleźć część zamienną.

Mata z żelem chłodzącym aktywowanym ciśnieniowo

Aktywowane ciśnieniowo chłodzące wkładki żelowe, jak sama nazwa wskazuje, to wkładki aktywowane pod naciskiem wagi psa. Musisz uważać (nawet jeśli producenci twierdzą, że żel wewnątrz wkładki jest super bezpieczny) aby nie wyciekł. Podczas gdy jeden pies po spożyciu żelu byłby w porządku, inny pies mógłby się poważnie odurzyć. Ponadto, musisz trzymać żel chłodzący z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, ponieważ żel absorbuje ciepło i nie będzie już służył swojemu celowi. Dlatego też, należy zawsze trzymać podkładkę żelową w cieniu.

Materiały zmiennofazowe

Podłoże PCM (Phase Change Materials) zawiera specjalną substancję chemiczną, która pochłania lub uwalnia energię (ciepło), gdy się zestala lub topi. Początkowo opracowana dla NASA, technologia ta jest obecnie dostępna dla wszsytkich. Osobiście trzymałbym się z dala od wyściółki PCM dla psów, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy pies zdecyduje się na nią gryźć. Na wypadek, gdyby jednak do tego doszło, należy zadzwonić do działu kontroli zatruć i natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Proste oddychające materiały organiczne

Za materiałami organicznymi nie stoi żadna zaawansowana nauka, ale o dziwo mogą dobrze działać. Jeśli nie chcesz grać w kości z toksycznymi chemikaliami, a wolisz wszystko, co naturalne, to prosta, oddychająca pościel może być najlepszym rozwiązaniem. Szukaj bambusa, lnu, bawełny lub innych materiałów, które w naturalny sposób usuwają nadmiar ciepła i wilgoci z ciała zwierzęcia, zapewniając mu chłód i komfort.

Po co psu mata chłodząca?

Psy są niesamowitymi stworzeniami, zrobią wszystko, aby nas zadowolić i uszczęśliwić. Machają ogonami, wskakują na nic tak jak tańczą, domagają się uwagi i proszą o spacer, im dłuższe spacery, tym lepiej, nawet w nieznośnie gorące letnie dni. I nie można oprzeć się pokusie dobrego towarzystwa spacerów nawet w subtropikalnym upale. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że nawet jeśli Twój pies chodzi mimo upałów, może to być spowodowane tym, że po prostu nie może się powstrzymać.

Jako właściciel psa jesteś odpowiedzialny za to, aby rozpoznawać oznaki hipertermii i robić wszystko, co w naszej mocy, aby jej zapobiec. Możesz zabrać ze sobą matę chłodzącą, ale większość z nich jest dość ogromna, chyba że Twój pies jest malutki lub możesz założyć inne przenośne urządzenie chłodzące aby go chronić. Ale nawet jeśli zdecydujesz się założyć psu podkładkę chłodzącą, nadal ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy przegrzania.

Objawy hipertermii

Psy nie pocą się, ale szybkie oddychanie może nie wystarczyć do utrzymania stabilnej temperatury ciała. Psy mogą przegrzać sie nawet w mniej niż dziesięć minut. Udar cieplny jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może spowodować obrzęk mózgu, uszkodzenie narządów wewnętrznych, a także inne poważne schorzenia. Zwrócić uwagę na następujące objawy, aby wiedzieć, kiedy należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii:

 • Pies jest zdezorientowany
 • Ataki, drgawki, konwulsje
 • Nadmierne ślinienie się i dyszenie
 • Trudności z oddychaniem
 • Szybka akcja serca

Aby zapobiec niepotrzebnej ekspozycji na ciepło, trzymaj się z dala od słońca i zawsze staraj się wyprowadzać psa w cieniu. Załóż na psa ubranie ochronne, a po spacerze zaproś psa na dobry wypoczynek na macie chłodzącej.

Jaką matę chłodzącą dla psa wybrać? Kryteria wyboru

Nie kupujesz pierwszej lepszej maty chłodzącej, którą widzisz w każdym sklepie. Istnieją czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie, oto niektóre z nich:

 • Efektywność cieplna – na sprawność cieplną maty chłodzącej dla psów mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak gradient temperatury pomiędzy matą a psem, właściwości fizyczne podłoża użytego w macie oraz przekrój poprzeczny produktu. Niektóre maty mogą chłodzić psy przez 2 godziny, podczas gdy inne mogą to robić nawet do 5 godzin. Najlepiej wybrać tę z dłuższym efektem chłodzenia.
 • Trwałość – jest to czynnik wspólny, który jest brany pod uwagę nie tylko w tej pozycji, ale w odniesieniu do wszystkich produktów. Wybierz produkt, który jest wystarczająco trwały. Z przykrością muszę stwierdzić, że istnieje wiele mat chłodzących, które nie są w stanie przetrwać więcej niż rok.
 • Łatwość czyszczenia – wybierz matę chłodzącą, która jest łatwa do czyszczenia. Większość producentów podkładek chłodzących używa wodoodpornego materiału, który można łatwo przetrzeć. Należy pamiętać, że elementy są wykonane z materiałów tekstylnych. Nigdy nie używaj środków chemicznych lub ostrych roztworów czyszczących, które mogą wpłynąć na integralność tych materiałów.
 • Żel chłodzący dla psów – Większość właścicieli psów preferuje ten rodzaj maty, ponieważ wiadomo, że jest ona bardzo skuteczna w chłodzeniu psów i jest najdroższa. Podkładka ta jest wstępnie wypełniona żelem chłodzącym, który jest zwykle niższy od temperatury na zewnątrz o pięć do dziesięciu stopni. Zapewnia on psu dłuższy efekt chłodzenia.
 • Mobilność – niektórzy właściciele psów wybierają legowiska chłodzące, ale dla niektórych nie jest to najlepszy wybór, ponieważ bardziej martwią się o ich objętość. Maty chłodzące lub podkładki można łatwo złożyć lub zwijać w celu łatwego przechowywania i przenoszenia na wycieczki.
 • Rozmiar – ważne jest, aby wybrana przez Ciebie podkładka chłodząca była wystarczająco duża dla Twojego psa. Celem wybrania większego rozmiaru jest zmaksymalizowanie tempa spadku temperatury u psa. Jeżeli mata chłodząca jest zbyt mała, Twój pies nie będzie na niej całkowicie pasował, a części jego ciała będą znajdować się poza powierzchnią chłodzącą. Najlepiej jest wybrać większą matę tak, aby Twój pies mógł się poruszać, gdy niektóre części staną się ciepłe.
 • Bezpieczeństwo – roducenci mat chłodzących dbają o to, aby żele zawarte w podkładkach były w 100% nietoksyczne i nie zagrażały życiu psa, nawet gdy go przypadkowo spożyją. Najlepiej jest mieć je na oku i zatrzymać, jeśli zaczną gryźć matę. Jeżeli masz ciekawskiego czworonożnego przyjaciela, który drapie i gryzie rzeczy, najlepiej wybrać wersję aluminiową, a nie żelową. Są one bezpiecznejsze.