Materiał jak skóra odprowadza pot

W okresie letnim ciepło w wielu zakątkach świata jest nie do zniesienia. Zazwyczaj jest czynnikiem powodującym powstawanie żenujących plam potu pod pachami. Te plamy mogą teraz przejść do przeszłości, dzięki nowej tkaninie, która została specjalnie zaprojektowana do odprowadzania potu z ciała.

Stworzony przez bioinżynierów z University of California, nowy materiał jest podobny do ludzkiej skóry w tym, że na powierzchni tworzą się w krople potu, które automatycznie spływają. Pot spływa z materiału za pomocą małych kanałów (nici).

krople

Materiał wykorzystuje zjawisko hydrofobowości, powstające krople spływają jak po skórze.

Ale to był dopiero początek, który ukierunkował badania nad wynalezieniem czegoś lepszego. Następnym krokiem było stworzenie kilku warstw, które najpierw wciągną nadmiar wody z jednej strony i wypuszczą z drugiej. Pozostawiając jednocześnie całość suchą.

W dodatku poprzez odpowiednie ustawienie kolejnych warstw materiału, można kontrolować gdzie pot jest magazynowany i ostatecznie odprowadzany. Dla porównania bawełna, również posiada takie właściwości. Jednak po przekroczeniu pewnej zawartości płynu (np. w momencie wzmożonego wysiłku), łatwo nasiąka i sprawia że materiał jest niewygodny i przylega do skóry.

Mimo potrzeby stworzenia malutkich kanalików do manipulowania płynami, twórcy chwalą się, że do uzyskania efektu nie potrzeba używać żadnych skomplikowanych maszyn. Dzięki temu każda fabryka będzie mogła w dość prosty sposób zaadaptować technologię, do produkowania ubrań w lepszej jakości.

Źródło:
[1] http://news.ucdavis.edu/search/news_detail.lasso?id=10604 | 16.06.2013
[2] Skin Water Droplets Bathing by Monik Markus, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0

Dodaj pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *