Nawilżacz powietrza

Powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche? Dobry nawilżacz powietrza szybko rozwiąże ten problem. Jaki nawilżacz lub dyfuzor zapachowy jest odpowiedni dla Ciebie? Który model jest obecnie najlepszy na rynku i gdzie można znaleźć najlepszy stosunek jakości do ceny? W poniższym poradniku i zestawieniu nawilżaczy powietrza znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania.

Najlepszy nawilżacz powietrza – ranking

Nawilżacze pomieszczeń są dostępne w różnych wersjach, z których każda ma swoje wady i zalety. Specjalnie przygotowane lista nawilżaczy 2020 pomoże znaleźć ten odpowiedni. Wybierz najlepszy nawilżacz z rekomendacją ekspertów.

 • Tenswall 400 ml
 • VICTSING 300ml
 • TaoTronics 300ml
 • TaoTronics 3,5L
 • 400ml Aroma Diffuser VicTsing

Po co kupować nawilżacz powietrza?

Często zmagasz się z suchymi lub zmęczonymi oczami, źle sypiasz w nocy i częściej odczuwacz bóle głowy? Wśród wielu innych przyczyn, które mogą prowadzić do tych objawów, takich jak stres, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu jest często przyczyną bezsennych nocy. Zwłaszcza zimą, kiedy wszyscy nagrzewamy pomieszczenia, klimat wewnętrzny jest bardzo suchy, bo przecież ogrzewanie wysusza powietrze. Częstymi konsekwencjami są napięcia spowodowane suchą skórą, suchymi i często podrażnionymi błonami śluzowymi nosa i oczu oraz nierzadko latającym pyłem, który niesie ze sobą zarazki.

Wszystkie te problemy są irytujące, ale można je zwalczyć za pomocą praktycznego nawilżacza powietrza. Jaki jest właściwie optymalny klimat w pomieszczeniu? Czyż nie powinno to wyglądać inaczej w różnych pomieszczeniach? Z pewnością miałbyś rację z tym stwierdzeniem, ale “optymalny” klimat pomieszczenia jest kwestią indywidualną. Niektórzy lubią to trochę bardziej wilgotne, inni wolą bardziej suche powietrze. Poniższa tabela zawiera szacunkowe tempeartury jakie powinny panować w pomieszczeniach z nawilżaczem:

 • Salon ok. 20° C  – wilgotność 40-60%
 • Sypialnia ok. 18° C – wilgotność 40-60%
 • Łazienka ok. 20-25° C – wilgotność 50-65%

Przegląd różnych typów nawilżaczy powietrza

W zasadzie nawilżacze powietrza dzieli się na trzy warianty, które różnią się pod względem technologicznym – rozpylanie, odparowywanie lub parowanie. Poniżej przedstawiamy wszystkie typy nawilżaczy pomieszczeń:

Nawilżacz parowy

Parowniki, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na odparowanie wody i nie rozpylają aktywnie cieczy do środowiska. Te typy nawilżaczy są bardzo energooszczędne i wydajne. W parowniku powietrze i woda są stale mieszane przez obracające się tarcze. Powietrze z otoczenia jest praktycznie “płukane”, dlatego też takie produkty często znajdują się pod nazwą “myjka powietrzna”. Nadmierne nawilżanie pomieszczenia jest w zasadzie niemożliwe w przypadku parowników.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny działa w następujący sposób: grzejnik nagrzewa niewielkie ilości wody przez długi okres czasu, powodując, że parownik regularnie emituje ciepłą parę. Zaletą jest to, że ogrzewanie zabija zarazki w wodzie, a para wodna jest dzięki temu znacznie bardziej higieniczna i zdrowa. Odparowywacze na ogół mają dużą wydajność, ale zużywają również więcej energii elektrycznej niż inne rozpylacze lub parowniki i są również dość drogie. Ponadto para wodna jest stosunkowo ciepła, która ogrzewa się zimą, ale nie schładza się dokładnie latem.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Dzisiejsze modele wykorzystują jednak głównie technologię ultradźwiękową jako rozpylacz, w którym woda jest tak drobno rozpylona, że wygląda jak mgła. Dlatego właśnie atomizery są często nazywane “nebulizatorami”. Z prawie wszystkimi modelami nebulizatorów można samemu określić siłę mgły. Jedynym, ale istotnym problemem jest to, że nebulizatory ultradźwiękowe nie podgrzewają wody, przez co nie zabija zarazków. Należy więc regularnie czyścić urządzenie, aby uniknąć wyrzucania niezliczonej ilości wirusów i bakterii do powietrza. Alternatywą są wbudowane filtry lub specjalne powłoki, które zabijają lub odfiltrowują bakterie.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Test i kryteria wyboru

Istnieją pewne ważne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie dobrego nawilżacza. Choć subiektywnie ważny jest przyjemny kolor lub stylowy wygląd, istnieją pewne obiektywne kryteria, które powinien spełniać dobry nawilżacz. W porównaniu nawilżaczy powietrza, przedstawiamy najważniejsze kryteria:

 • Wielkość pomieszczenia – jak duże jest pomieszczenie lub czy są to pomieszczenia, które chcę nawilżać za pomocą urządzenia? Niektóre nawilżacze mogą dostarczać mgłę wodną tylko do pomieszczeń o powierzchni do 20 m², podczas gdy inne mogą nawilżać nawet duże pomieszczenia o powierzchni do 60 m². Tak więc przy zakupie nawilżacza należy sprawdzić liczbę wskazanych metrów kwadratowych, aby kupić odpowiednią jednostkę.
 • Zbiornik na wodę – każdy z nawilżaczy posiada zbiornik na wodę do nawilżania powietrza w pomieszczeniu – niezależnie od zastosowanej technologii. Im większy jest zbiornik, tym dłużej można normalnie zaopatrywać pomieszczenie w mgłę, ale również dłużej trwa napełnianie zbiornika na wodę. Nawet czyszczenie większego zbiornika może być czasami trudniejsze niż czyszczenie mniejszej wersji.
 • Wydajność – jeśli wielkość i pojemność zbiornika na wodę wybranego urządzenia jest odpowiednia, należy teraz zastanowić się nad wydajnością urządzenia. Producenci podają za to wartość w mililitrach/godzinę. Im wyższa wartość, tym więcej powietrza można nawilżać w tym okresie. Ponownie, zależy to od sytuacji, w której chcesz używać nawilżacza lub od tego, jak suche jest powietrze, które chcesz zmienić: Wskazówka: Aby zmierzyć wilgotność w pomieszczeniu, możesz kupić higrometr. To zawsze pokazuje, jak suchy lub wilgotny jest pokój w danym momencie
 • Waunki pracy – nawilżacz jest zawsze cichy przy pierwszym użyciu. Jednak to niewiele mówi jak głośno lub cicho urzadzenie pracuje w pełnym zakresie. Nawet małe monotonne odgłosy mogą sprawić, że stracisz ostatni nerwy, zwłaszcza w nocy. Pamiętaj, że jeśli chcesz używać nawilżacza pokojowego w sypialni, powinien on być cichszy niż 40 dB.
 • Inne funkcje – wiele nawilżaczy posiada funkcję automatycznego wyłączania, która jest jedną z najważniejszych cech. Po osiągnięciu żądanego poziomu wilgotności lub niskiego poziomu wody nawilżacz wyłącza się automatycznie.

Wiele osób używa nawilżaczy powietrza jako dyfuzorów aromatu do dyfuzji olejków eterycznych lub olejków zapachowych. W ten sposób można usunąć więcej zarazków z powietrza, albo po prostu cieszyć się przyjemnym i odświeżonym powietrzem. Pilot zdalnego sterowania może być przydatny, jeśli chcesz kierować urządzeniem ręcznie i zdalnie.

Nawilżacz powietrza: FAQ

Dla kogo nawilżacze powietrza są odpowiednie?

Pod warunkiem, że przestrzegane są niezbędne środki higieny, nawilżacze są odpowiednie dla każdego gospodarstwa domowego. Bez względu na to, czy są to dzieci, dorośli czy astmatycy i alergicy, wszystkie te osoby mogą korzystać z tych urządzeń. Jeśli nawilżacz jest nawilżaczem z filtrem powietrza, zaleca się stosowanie go w starych mieszkaniach i w regionach o wysokim poziomie drobnego pyłu.

Filtry powietrza przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Nawilżacz do biura jest szczególnie polecany w biurach otwartych. Tam często trudno jest osiągnąć przyjemną jakość powietrza po prostu poprzez wentylację.

Ile kosztują nawilżacze?

Koszt nawilżacza zależy od konstrukcji, pojemności zbiornika na wodę i zakresu funkcji. Możesz kupić parownik za jednocyfrową lub dwucyfrową kwotę. Atomizery są dostępne dla małych i średnich dwucyfrowych ilości. Za nawilżacz parowy płaci się między niską dwucyfrową a niską trójcyfrową sumą.

Jaki jest najlepszy sposób na oczyszczenie mojego nawilżacza?

Niezależnie od tego, czy używasz nawilżacza w sypialni czy w biurze, najlepiej czyścić go przynajmniej raz w miesiącu. W tym celu należy wlać mieszaninę wody i esencji octu do zbiornika na wodę i regularnie włączać nawilżacz. W ten sposób walczysz z kamieniami wapiennymi, bakteriami i zarazkami. Jeśli urządzenie posiada filtr, należy regularnie wymieniać go na nowy lub czyścić pod bieżącą wodą zgodnie z instrukcjami producenta.

Czy nawilżacz zapobiega przeziębieniom?

Nawilżacz może pomóc w zapobieganiu tak szybkiemu rozwojowi przeziębień. Dzieje się tak, ponieważ ryzyko przeziębienia wzrasta, gdy nos i błony śluzowe jamy ustnej są suche. Po przeziębieniu, nawilżacz natychmiast nie przywróci ci zdrowia. Jednak nawilżacz pomaga w przebiegu przeziębienia i może sprawić, że gardło będzie mniej bolesne.

Jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie nawilżacza w pokoju?

Wybierając idealną lokalizację, należy upewnić się, że nawilżacz jest umieszczony w odpowiedniej odległości od mebli, dekoracji domowych, tapet i innych przedmiotów w pomieszczeniu. Odległość co najmniej 1 metra jest zalecana, aby zapobiec zawilgoceniu lub zabrudzeniu tych przedmiotów. Jeśli urządzenie zostanie ustawione na środku pomieszczenia, wilgotna mgła rozpylona może szczególnie dobrze rozprzestrzeniać się w całym pomieszczeniu.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Najlepiej jest zakupić higrometr do dokładnego pomiaru wilgotności w pomieszczeniach. Tylko wtedy, gdy zauważymy, że wilgotność powietrza jest stale zbyt niska, nawilżacz ma sens. W przeciwnym razie istniałoby ryzyko powstania zbyt wysokiego poziomu wilgotności, co oznaczałoby odpowiednie ryzyko powstawania pleśni w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak długo działa nawilżacz na jednym zbiorniku?

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od jednostki. Wiele nawilżaczy charakteryzuje się maksymalnym czasem pracy wynoszącym 6, 8, 10 lub 12 godzin. Istnieją jednak modele z dużego porównania nawilżaczy, w których możliwa jest praca ciągła przez kilka dni.