Pałka teleskopowa

Pałka teleskopowa stanowi standardowe wyposażenie służb bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że często wspominamy pałki teleskopowe podczas rozmów o samobronie. Musisz wiedzieć jak używać pałki teleskopowej, aby móc się skutecznie bronić w nagłych wypadkach.

W poniższym obszernym przewodniku omawiamy wszystkie ważne aspekty pałek. Zaczyna się od pytania, co to jest pałeka teleskopowa? Ponadto krótko omawiamy sytuację prawną dotyczącą pałek teleskopowych.

Najlepsza pałka teleskopowa – ranking

 • ASP 16” Federal Expandable Baton
 • Smith and Wesson 21” Collapsible Baton
 • The Fast Strike Baton

Co to jest pałka teleskopowa (baton policyny)?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to pałeczka, która może być rozciągnięta na całą swoją długość jak teleskop. W praktyce odbywa się to za pomocą ruchu odśrodkowego, w którym poszczególne elementy są blokowane przez siebie w stanie gotowym. Zazwyczaj pałka teleskopowa składa się z 3 lub 2 segmentów.

Uchwyt służy jako gniazdo dla wszystkich wysuwanych części. Aby umożliwić dobre prowadzenie, powierzchnia chwytu jest często gumowana lub żebrowana. Szczególnie drogie modele mają zazwyczaj uchwyty wykonane z drewna lub pianki. Korpus natomiast jest wykonany z węgla, stali lub aluminium.

Po wydłużeniu taka pałeczka teleskopowa ma od 50 do 80 cm długości. Po zwinięciu, w zależności od modelu, kurczy się do połowy lub jednej trzeciej swojego pierwotnego rozmiaru. To właśnie sprawia, że jest tak interesująca dla wielu użytkowników.

Dostępne są też tzw. mini pałki teleskopowe. Wiele z nich posiada brelok na klucze i dlatego może funkcjonować jako brelok. Chociaż taka mini pałeczka w stanie rozłożonym często nie jest dłuższa niż 40 cm, w nagłych wypadkach można się nią bardzo dobrze bronić. Dotyczy to zwłaszcza ataków z użyciem noży i kijów. Co więcej, nawet tak mała pałeczka zniechęca wielu agresorów do dalszych ataków.

Pałeczka teleskopowa: test i kryteria wyboru

Jeśli chcesz kupić pałeczkę teleskopową, jest kilka rzeczy, które należy rozważyć przy wyborze odpowiedniego produktu. W zależności od obszaru zastosowania, należy sobie zadać pytanie, czy potrzebujesz zwykłej czy też mini pałki.

Zaletą mniejszych modeli jest przede wszystkim transport. Potrzebują mniej przestrzeni do przechowywania. Jednakże mniejszy rozmiar ma pewne wady.

W mniejszym stopniu odstraszają one potencjalnych napastników, a wiele technik może być wykonywanych z ograniczeniami. Zwłaszcza przy dźwigni potrzebny jest każdy centymetr długości. Dlatego też pałki teleskopowe o normalnych rozmiarach są zazwyczaj lepszym wyborem.

Pałki teleskopowe – ważne cechy wyposażenia

Kiedy już zdecydujesz się na odpowiedn wariant rozmiaru, porównaj cechy wielu modeli. Główny nacisk należy położyć na uchwyt. Szczególnie zalecane są materiały antypoślizgowe, takie jak guma piankowa, elastomery termoplastyczne (TPE), a nawet pianka.

Mimo że rowkowane uchwyty są często określane jako antypoślizgowe, zawsze należy zachować sceptycyzm. Pałki rączką ryflowaną mogą wysunąć się ze spoconej dłoni. Często pętla na nadgarstek może tu pomóc.

Baton policyjny – jakie akcesoria zakupić?

Wiele osób nie wie, że istnieją godne polecenia akcesoria to pałek teleskopowych. Po pierwsze, są to kabury. Jeśli chcesz szybko wyciągnąć pałeczkę teleskopową w sytuacji awaryjnej lub wolisz przypiąć ją do pasa, powinieneś rozważyć temat uchwytów do pasów.

Aby baton nie został wyrwany lub po prostu nie wysunął się z ręki, można założyć pętlę na nadgarstek. Ponadto do ćwiczeń zaleca się stosowanie wyściełanej przystawki.

Gdzie kupić pałeczkę teleskopową?

Pałki teleskopowe można kupić u wielu producentów. Handel internetowy ma bardzo duży wybór w dobrych cenach. Zaletą u sprzedawcy za rogiem jest bezpośrednia porada i możliwość trzymania pałeczki w ręce przed zakupem. Ponadto, często możesz otrzymać swój model tego samego dnia.

Jak używać pałki teleskopowej?

Obsługa pałeczki teleskopowej nie jest tak łatwa do opanowania, jak się często uważa. Poza stosowaniem czystych technik uderzeń, jest wiele rzeczy, które należy wiedzieć zarówno dla celów zawodowych, jak i samoobrony:

 • Techniki krokowe
 • Broń i stanowisko gotowości
 • Podstawowe uderzenia i punkty nacisku
 • Kombinacje uderzeniowe
 • Strefy uderzeniowe
 • Bloki
 • Rozbrojenie i dźwignie
 • Techniki utrwalania i przeczyszczania

Jak widać z bogactwa treści szkoleniowych, nie jest możliwe, aby nauczyć się korzystać z systemu w kilka minut. Na rynku są więc bardzo dobre książki i materiał video, gdzie w łatwy i zrozumiały sposób nauczysz się najważniejszych technik.

Nie należy jednak zapominać o tym, że pomimo euforii, istnieje wiele ograniczeń prawnych. Szczególnie w odniesieniu do tematów technik pałkarskich i samoobrony należy zająć się samoobroną.

Istnieje niebezpieczeństwo spowodowania poważnych lub śmiertelnych obrażeń u napastnika, jeśli ciosy są zbyt silne lub źle umiejscowione. Batno może być także wyrwany z ręki, a następnie użyty przeciwko Tobie. To się dzieje szybciej, niż ci się wydaje! Nie zdając sobie z tego sprawy, możesz być w niebezpieczeństwie.

Stosowanie pałki teleskopowej jest w rzeczywistości zalecane tylko dla przedstawicieli władz publicznych i pracowników służb bezpieczeństwa. Policjanci i ochroniarze posiadają dobre wyszkolenie, połączone z regularnym treningiem operacyjnym oraz niezbędną odpornością na stres.

Pałki teleskopowe: FAQ

Na końcu tego artykułu znajduje się seckacja z najważniejszymi pytaniami naszych czytelników. W miarę otrzymywania e-maili na temat pałeczki teleskopowej wielokrotnie publikowaliśmy najlepsze pytania wraz z naszymi odpowiedziami w dalszej części.

Jak chować pałeczkę teleskopową?

To zależy od wybranego modelu. Poszukać mechanizmu uciskowego na dole i zajrzyj do konkretnej instrukcji. Jeśli się to nie uda, pomocne będzie dotknięcie końcówki o podłogę. Czasami jedyną rzeczą, która pomaga jest rozmontowanie broni i nasmarowanie poszczególnych części.

Kto używa się pałek teleskopowych?

W zasadzie każdy człowiek może używać tzw. batona. Kwestia ta odnosi się zatem do dziedziny zawodowej. Pałki teleskopowe są stosowane przez wiele profesji związanych z ochroną i zapewnieniem porządku publicznego.

Jaką pałkę teleskopową kupić?

Istnieje spora liczba producentów, wprowadzających na rynek bardzo wysokiej jakości batony teleskopowe. Zalecane są następujące marki: Enforcer, BONOWI, ASP, ESP i HT Holsters.

Jakie są alternatywy dla pałek?

Jeśli chcesz dalej zajmować się tematem pałek, powinieneś przyjrzeć się bliżej tonfie. w innym wypadku warto spojrzeć w kierunku paralizatorów, czy nawet pieprzowych pistoletów natryskowych.
Wszystkie te rodzaje broni mają mniej ograniczeń prawnych i są znacznie łatwiejsze do użycia w nagłych wypadkach przez niewykwalifikowane osoby. Co więcej, ich użycie wymaga mniejszej siły.