Poduszka przeciwodleżynowa

Odleżyna ciśnieniowa jest szczególną formą przewlekłej rany, która zazwyczaj rozwija się w wyniku długiego, miejscowego obciążenia ciśnieniowego. Najbardziej dotknięte są osoby przykute do łóżka lub mające bardzo ograniczone możliwości poruszania się. Poduszka przeciwodleżynowa jest użyteczną formą profilaktyki, szczególnie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i pacjentów przykutych do łóżka.

Jedynym środkiem zaradczym jest odciążenie punktów nacisku i różne dalekosiężne środki mające na celu ponowne wspieranie ruchu. Użycie poduszki przeciwodleżynowej zmniejszyła częstość występowania odleżyn u pacjentów obłożnie chorych i złagodziła ich cierpienie. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można zapobiec odleżynom, oraz jakie poduszki przeciwodleżynowe dla wózków inwalidzkich są najlepsze.

Najlepsze poduszki przeciwodleżynowe

  • Systam P361C Viscoflex
  • Latex-Kissen 42cm
  • Supply24 Gel

Jak poduszka przeciwodleżynowa może pomóc?

Żelowa lub piankowa poduszka przeciwodleżynowa może zostać przymocowana do wózka inwalidzkiego, łóżka, krzesła, samochodu osobowego, krzesła biurowego. Poduszka antyodleżynowa to niezwykle elastyczne siedzisko, które optymalnie dopasowuje się do powierzchni. Należy unikać nacisku i tarcia. Materiały użyte do produkcji tapicerki i pokrowca wspomagają cyrkulację powietrza i dobrze chłoną wilgoć, a nawet zapobiegają tworzeniu się wilgotnej skóry. Poduszki do foteli na wózkach inwalidzkich są stosowane zarówno w celach profilaktycznych, jak i do już istniejących, choć w zależności od sytuacji stosuje się różne rodzaje poduszek. Ze względu na swój elastyczny kształt, ta nadmuchiwana poduszka siedzenia nadaje się do podróżowania.

Przy pomocy poduszki przeciwodleżynowej można stosunkowo łatwo przeprowadzić profilaktykę i uniknąć odleżyn u osób stale siedzących. Dla każdego fotela używanego przez dłuższy okres czasu należy zakupić osobną podkładkę, która jest specjalnie dostosowana do danej sytuacji. Istnieją różnice w kształcie poduszek, jak i w zastosowanych materiałach i obszarach zastosowań. Podczas gdy wersje okrągłe są używane dla osób o stabilnej pozycji siedzącej, wersje prostokątne są bardziej odpowiednie dla pacjentów, którzy nie mogą już sami siedzieć w pozycji wyprostowanej.

Klinowe poduszki przeciwodleżynowe

Dostępne są klinowe poduszki siedzeniowe, które dodatkowo podpierają kręgosłup i ułatwiają wstawanie. Poduszki anty odleżynowe nie zakrywają tych części ciała, które w przeciwnym razie byłyby szczególnie obciążone podczas siedzenia, co sprzyja miękkiemu ułożeniu tych części ciała poprzez maksymalne zminimalizowanie nacisku i tarcia. Do znanych producentów poduszek przeciwbólowych do wózków inwalidzkich lub foteli należą Wellsana, Kubivent i Systam, którzy oferują inne artykuły, akcesoria i inne środki pomocnicze codziennego użytku dla osób potrzebujących opieki.

Rozwój odleżyn

Odleżyna powstaje zazwyczaj w wyniku długotrwałego leżenia lub braku ruchu, przy czym poszczególne części ciała ulegają uszkodzeniu pod wpływem stałego nacisku. Obszary bez podskórnej tkanki tłuszczowej, takie jak kość ogonowa, pięty czy kostki, są szczególnie narażone na ryzyko. Wpływ ciśnienia na poszczególne części ciała zwiększa do pewnego stopnia ciśnienie kapilarne tamtejszych naczyń, przy którym następuje przerwanie dopływu krwi, a tym samym dopływ tlenu do komórek. Skutkuje to uszkodzeniem, które prędzej czy później staje się widoczne w postaci “otwartego miejsca”. Uszkodzona w ten sposób skóra stanowi idealną pożywkę dla bakterii, co z kolei prowadzi do stanów zapalnych i jeszcze bardziej pogarsza przebieg choroby.

Ryzyko wystąpienia odleżyn

Uszkodzenia skóry, nerwów i ewentualnie także kości są trwałe. Nawet gdy ucisk się zagoi, pozostaje tkanka bliznowata. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jednakże osoby, które są zależne od wózka inwalidzkiego na stałe lub przez długi okres czasu i w związku z tym spędzają długie okresy w pozycji siedzącej, są narażone na wystąpienie odleżyn.

Czynnik wieku

Podczas gdy u osób zdrowych odruch przesuwania wagi jest wyzwalany na długo przed zagrożeniem części skóry, u osób starszych lub chorych odruchy te są często ograniczone. Pacjenci paraplegiczni są narażeni na niezwykle wysokie ryzyko z powodu całkowitego braku czucia w najbardziej zagrożonych częściach ciała.

Typy poduszek przeciwodleżynowych (różne materiały)

Poduszki przeciwodleżynowe są często produkowane jako poduszki żelowe, które idealnie dopasowują się do pośladków. Do tego celu stosuje się na przykład żel elastomerowy. Inna wersja to nadmuchiwana poduszka antyodleżynowa. Tutaj powietrze jest uzupełniane małą pompką ręczną, dzięki czemu ciśnienie jest jeszcze lepiej rozłożone podczas siedzenia. Często występują kombinacje obu systemów. Popularne są poduszki na bazie sześcianu. Jak sama nazwa wskazuje, poduszka siedziska składa się tutaj z pojedynczych kostek żelu, które można usunąć pojedynczo. W ten sposób można w razie potrzeby odciążyć pewną część ciała, bez konieczności rezygnowania ze stałego komfortu siedzenia.

Jaka poduszka przeciwodleżynowa jest właściwa? Test i kryteria wyboru

W zależności od istniejącego zagrożenia wrzodami ciśnieniowymi należy wybrać inną poduszkę (istnieje duży wybór kształtów i typów). Pacjent wymagający opieki bez możliwości samodzielnego poruszania się jest narażony na większe ryzyko niż aktywny użytkownik wózka inwalidzkiego, który sam prowadzi samochód. W tym przypadku w sklepie należy wybrać wąską poduszkę, która zapewni stabilną pozycję siedzącą i odciąży anatomicznie poprawny szkielet.

Poduszki dla osób na wózkach inwalidzkich

Osoby długo siedzące na wózku inwalidzkim nie są w stanie same aktywnie się poruszać i są w większym stopniu narażone na wystąpienie ucisku. W takich przypadkach należy często wybierać poduszkę z systemem naprzemiennego ciśnienia, na przykład na zasadzie sześcianu lub z komorami nadmuchiwanymi, zapewniające dodatkowe odciążenie. Jeśli chodzi o specjalne wózki inwalidzkie, należy skorzystać z usługi indywidualnej regulacji lub specjalnych akcesoriów.

Czy poduszki antyodleżynowe są dostępne na receptę?

W wielu przypadkach zakłady ubezpieczeń zdrowotnych płacą za poduszkę przeciwodleżynową, ponieważ są one wymienione na liście pomocy. Chociaż lista ta nie jest prawnie wiążąca, zawarte na niej pomoce dla pacjentów są zazwyczaj objęte ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Inne produkty przeciwodleżynowe są czasami wymienione tylko jako pomoc pielęgniarska i dlatego zazwyczaj są objęte tylko ubezpieczeniem pielęgnacyjnym.

Poduszka ortopedyczna zwalcza odleżyny w okolicy pośladków.

Kombinacje systemów wspomagania siedzenia, tzw. systemy hybrydowe, są przyjmowane w przypadku pacjentów trwale zależnych od wózka inwalidzkiego. W innych sytuacjach, decyzja jest podejmowana indywidualnie. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz musi wypisać receptę (refundacja) na pokrycie kosztów w kasie chorych. Jeśli lekarz przepisze to w ramach profilaktyki, kasa chorych wymaga czasem dodatkowego pisemnego wyjaśnienia. W przypadku już istniejących odleżyn ciśnieniowych, prawie zawsze pokrywane są bardziej złożone systemy. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że zapobieganie odleżynom jest zawsze lepsze niż długotrwały proces leczenia. Dlatego nigdy, nawet przy niewielkim ryzyku, nie powinno się rezygnować z odpowiedniej poduszki przeciwodleżynowej.

Dalsze środki zapobiejące wrzodom ciśnieniowym

Ważne jest, aby zawsze szukać oddychających materiałów w odzieży, pościeli i pokrowcach na siedzenia. Upewnij się, że osłony są szczelne i bez zagnieceń, ponieważspowodowałyby to dodatkowe tarcie. Odżywianie i spożywanie dużej ilości płynów w postaci wody i herbaty odgrywają rolę w zapobieganiu bólom ciśnieniowym, czego nie należy lekceważyć. Oczywiście czyszczenie środkami o neutralnym pH, a w razie potrzeby dodatkowe zabiegi kremami i balsamami zaleconymi przez lekarza są ważnym elementem kompleksowej profilaktyki i pielęgnacji.

Poduszka przeciwodleżynowa jest środkiem leczniczym

W połączeniu z zaburzeniami krążenia, chorobami leżącymi u podstaw zaburzeń ruchowych, jak i z symptomatycznym leczeniem objawów towarzyszących, takich jak ból, bóle ciśnieniowe poduszki ciśnieniowe są środkiem zaradczym dla osób dotkniętych chorobą. Jednak samo to nie wystarczy, aby złagodzić wszystkie dolegliwości, ból i dyskomfort. Niezbędna jest wczesna profilaktyka i wczesne wyjaśnienie czynników ryzyka u pacjentów unieruchomionych, zarówno przy pierwszym objawie, jak i przy pogorszeniu się stanu zdrowia. Następnie podejmowane są dalsze działania dostosowane do indywidualnego profilu ryzyka pacjenta, aktywna promocja ruchu i bierne odciążenie ciśnieniowe poprzez zmianę pozycji. W związku z tym, poduszka przeciwbólowa jest integralną częścią leczenia odleżyn, pomagając osobom dotkniętym bólem w pozycji siedzącej lub leżącej.

Gdzie kupić poduszki przeciwodleżynowe?

Poduszki przeciwodleżynowe służące do zapobiegania i pielęgnacji odleżyn można nabyć u wyspecjalizowanych sprzedawców przez internet. Możesz polegać na zaleceniu lekarza lub poprosić go o receptę na określoną poduszkę. Ceny różnią się znacznie w zależności od modelu i rodzaju zastosowania. Ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na dobrą jakość . Zapobieganie odleżynom jest zawsze łatwiejsze, a także bardziej oszczędne niż bolesna, długotrwała i ryzykowna terapia istniejącego wrzodu ciśnieniowego.