Przyłbica spawalnicza

Jeśli spawasz, to sprzęt ochronny jest najważniejszy. Jedną z rzeczy, których potrzebujesz, jest przyłbica spawalnicza, najlepiej samościemniejąca chroniąca oczy przed łukiem. Promienie UV emitowane przez łuk elektryczny mogą powodować poważne problemy ze wzrokiem, jeśli nie nosisz maski spawalniczej.

Wszystkie testowane przez nas maski spawalnicze są automatycznie przyciemniane – soczewka nie ma stałego odcienia i można ją zachować dla różnych procesów spawania. Czujniki w kasku automatycznie zwiększają lub zmniejszają odcień soczewki w zależności od procesu, dzięki czemu samościemniająca maska do spawania jest bardziej uniwersalna. Sprawdź poniższy poradnik i wybierz idealne przyłbice spawalnicze dla twoich potrzeb.

Najlepsza przyłbica spawalnicza – ranking

  • 3M Speedglas 9100
  • Nesco 4656 Solar Power Auto Darkening Welding Helmet
  • Hobart 770286 Welding Helmet
  • Antra AH7-860-0000 Welding Helmet
  • Lincoln 3350 Auto Darkening Welding Helmet

Co to jest maska spawalnicza?

Przyłbica spawalnicza, powszechnie nazywana maską do spawania, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ochrony osobistej, które musi posiadać spawacz. Odpowiedni kask spawalniczy chroni oczy i skórę nie tylko przed silnymi iskrami, ale również przed potencjalnie szkodliwym dla wzroku promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym emitowanym przez łuk.

Jako jeden z najbardziej widocznych elementów ubioru ochronnego, hełm spawalniczy daje również użytkownikom możliwość dodania odrobiny indywidualnego wyczucia do sprzętu spawalniczego. Maski spawalnicze dostępne są w szerokiej gamie kolorów i grafik. Cechy wizualne przyciągają uwagę, ale cechy ochronne przyłbicy – w połączeniu z komfortem – są tym, na co spawacze powinni zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej maski. Kask spawalniczy powinien być lekki i dobrze wyważony, aby mógł być wygodnie noszony przez cały dzień pracy, zapewniając elastyczne dopasowanie, a jednocześnie chroniąc oczy i twarz przed odpryskami i szkodliwym światłem.

Maski spawalnicze oferowane obecnie są znacznie bardziej funkcjonalne niż te sprzed 10 czy nawet 15 lat. Zostały one zaprojektowane tak, aby spełniały specyficzne potrzeby spawacza. Wszystkie, maski, także te niedrogie, muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych normą tą jest ANSI Z87.1, a w Kanadzie CAN/CSA Z94.3. Normy te odnoszą się do takich kwestii, jak wycieki, odporność na płomień i uderzenia.

Przyłbica spawalnicza samościemniająca

Jedną z opcji dostępnych dla spawaczy są bardziej zaawansowane maski z automatycznym przyciemnianiem, które dostosowują odcień ze stanu nieaktywnego (światło) do stanu aktywnego (ciemność) po zainicjowaniu łuku. Kaski te chronią przed szkodliwą emisją światła przez cały czas i przyciemniają do wybranego wcześniej odcienia w ciągu milisekund, dzięki szybko zmieniającej się technologii LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) w kasetach z funkcją automatycznego zaciemnienia.

W przyłbicach z automatycznym przyciemnianiem, spawacze widzą wyraźnie, gdy kask znajduje się w pozycji dolnej, co pozwala na szybkie ustawienie materiału i pozycjonowanie z kapturem na miejscu w celu rozpoczęcia spawania. Kaski te zwiększają wydajność pracy spawacza, ponieważ eliminują niepotrzebne czasy zatrzymywania oraz potrzebę ponownego ustawienia kasku przez spawacza.

Przyłbice spawalnicze – jaką wybrać? Test i kryteria wyboru

Istnieje wiele opcji przy wyborze kasku spawalniczego z automatycznym przyciemnianiem. Wiele z nich wygląda podobnie, ale mają różne specyfikacje i może być trudno zrozumieć różnice w cenie. Czynniki takie jak wielkość pola widzenia, dodatkowe czujniki i klasa optyczna to wszystko, co należy wziąć pod uwagę. Nakreśliliśmy kluczowe rzeczy do rozważenia przy wyborze maski do spawania i jak wybraliśmy najlepsze przyłbice spawalnicze z automatycznym przyciemnieniem.

Waga i wygoda

Jeśli masz na sobie kask spawalniczy przez kilka godzin, waga przyłbicy jest bardzo ważnym czynnikiem. Cięższe maski spawalnicze spowodują większe obciążenie szyi i mogą stać się dość bolesne, nawet jeśli przy pierwszym założeniu kasku nie wydaje się ciężki. Lżejsze przyłbice zmniejszają z czasem ryzyko urazów. Lekka przyłbica z dobrą wysciółką pozwoli cieszyć się spawaniem ze względu na swój komfort. Szukaj maski dobrze pasującej do twojej głowy. Źle dopasowany kask będzie się poruszał, rozpraszał uwagę podczas spawania oraz będzie wymagał regulacji.

Obszar widzenia

Rozmiar pola widzenia jest bardzo ważny, jeśli regularnie spawasz z pozycji lub wymagasz widoczności na większym obszarze. Niektóre hełmy mają dłuższe, a niektóre szersze pole widzenia. Wszystko, co jest zbliżone do 4″ x 3″, jest uważane za duże, a 3,5″ x 1,75″ za małe pole widzenia. Jeśli pracujesz w obszarze z ograniczoną przestrzenią, będziesz chciał mieć jak największy obszar widzenia, ponieważ będzie trudno utrzymać regulację ciała.

Klasa optyczna

Wszystkie soczewki w hełmach spawalniczych z automatycznym zaciemnianiem są testowane i oceniane pod względem jakości klasy optycznej. Odpowiada to jasności widzenia przez szkło. Soczewki samościemniające są oceniane w czterech kategoriach jasności i otrzymują cztery oceny, sklasyfikowane jako 1, 2 lub 3, przy czym 1 jest najlepszy. Stąd najlepsza ocena optyczna to 1/1/1/1. Różnica między 1/1/1/1 a 1/2/1/2 nie jest wielka, ale doświadczony spawacz natychmiast zauważy zmianę w jasności obrabianego przedmiotu.

Czujniki łuku

Przy wyborze przyłbicy spawalniczej z automatycznym zaciemnianiem należy wziąć pod uwagę liczbę czujników łuku w kasku. Czujniki wykrywają błyski podczas pracy i zaciemniają hełm w ułamku sekundy, aby chronić oczy. Generalnie, tańsze urządzenia mają dwa lub mniej czujników, a bardziej zaawansowane modele trzy lub cztery. Posiadanie dwóch czujników może działać dobrze, ale zwiększa ryzyko nie złapania błysku, jeśli będziesz się spawał z pozycji. Posiadanie czterech czujników zmniejsza ryzyko nie złapania błysku, który może powstać w wyniku zablokowania czujników przez przedmioty takie jak rury.

Źródło zasilania

Przyłbice spawalnicze są zasilane energią słoneczną, bateriami litowymi albo kombinacją obu źródeł. Połączenie dwóch opcji zasilania jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na wydłużenie żywotności baterii kasku spawalniczego. W przypadku wyczerpania się jednego źródła energii można nadal polegać na drugim.

Jeśli maska do spawania wykorzystuje baterie, należy rozważyć, czy źródło zasilania jest wymienne, czy też nie. Przyłbica spawalnicza z wymiennymi bateriami jest znakomitym rozwiązaniem, ponieważ możesz od razu podłączyć baterie i używać kasku. Jeśli kask spawalniczy opiera się na energii słonecznej, nie musisz się martwić o wymianę baterii jeśli pracujesz na zewnątrz. Przydatną funkcją, którą większość dobrych kasków z automatycznym przyciemnianiem oferuje jest opcja auto-off. Pomaga w automatycznym wyłączeniu zasilania, aby zaoszczędzić energię z baterii.

Kontrola czułości

Większość kasków spawalniczych z automatycznym przyciemnianiem zapewnia możliwość ustawienia minimalnej wartości jasności powodującej przyciemnienie. Opcja manualna jest przydatna w przypadku spawania przy niskim natężeniu prądu, gdzie może być potrzebna zwiększona czułość. Funkcja sprawdza się w przypadku pracy w środowisku, w którym pracują inni spawacze i jest dużo łuków. W tym miejscu można zwiększyć zmniejszoną czułość, aby nie była ona wywoływana przez łuki innych osób.

Opcje cieniowania obiektywu

Soczewka w masce spawalniczej z automatycznym przyciemnianiem zapewnia szeroki zakres odcieni. Im więcej odcieni, tym bardziej elastyczny możesz być z zastosowaniem. Jeśli stale zmieniasz ustawienia i procesy, skorzystasz z wielu opcji odcieni. Odcienie 9-13 są normalne, ale jeśli pracujesz na niskich amperach, gdzie trudniej jest dostrzec łuk elektryczny, to odcienie 6-13 są dobrą opcją.

Czas reakcji obiektywu (Lens Reaction Time)

Czas reakcji obiektywu to prędkość, z jaką obiektyw zmienia się z jasnego na ciemny po uruchomieniu łuku elektrycznego. Obiektywy reagują w ułamku sekundy, przy czym najlepsze profesjonalne obiektywy są oceniane na 1/20,000 sekundy. Im częściej spawasz, tym ważniejszy jest szybki czas reakcji obiektywu, nieznaczne wydłużenie czasu naświetlania łuku może prowadzić do zmęczenia oczu. Dlatego ściemnienie powinno nastąpić tak szybko, jak to możliwe.

Personalizacja

Na rynku dostępnych jest wiele przyłbic spawalniczych z grafiką, która pomoże Ci pokazać swoją osobowoś niż tylko klasyczny szary czy czarny kolor. Możesz dodać projekty graficzne, takie jak flagi, orły i płomienie, które są popularnymi stylami kasku spawalniczego.

Standardy bezpieczeństwa

Normy ANSI wymagają, aby maski spawalnicze zapewniały pełną i odpowiednią ochronę. Aby osiągnąć normy bezpieczeństwa ANSI obejmujące ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwienią, uderzeniami i temperaturą, przyłbica spawalnicza musi przejść rygorystyczne testy. Obecne normy to ANSI Z87.1 – 2003.

Cena

Cena przyłbic do spawana waha się od około 150 do 3000 złotych. Jeśli masz ustalony budżet, to oczywiście pomoże to w wyborze, ale generalnie lepsze kaski będą droższe. Wymieniliśmy szereg kasków, które pasują do różnych budżetów, od niższego do wyższego rzędu.

Akcesoria

Możesz również kupić przyłbice z opcją dokupienia osobnych akcesoriów, takich jak maski oddechowe, nauszniki ochronne i daszki, które można dowolnie zakładać i zdejmować. Większość z tych funkcji jest naprawdę przydatna, a spawanie będzie o wiele przyjemniejsze. Zależy to od osobistych preferencji i rodzaju spawania. Niektórzy uważają, że są to niepotrzebne dodatki i wolą kask o mniejszej liczbie funkcji, aby utrzymać niską wagę w celu zapewnienia komfortu.