Poliakrylanu potasu lekarstwem na suszę

sodium polyacrylate

Meksykańskiemu inżynierowi Sergio Jesúsowi Rico udało się utrzymać nawodnienie korzeni roślin przez kilka miesięcy, poprzez użycie poliakrylanu potasu i zatrzymanie wody w postaci stałej. Technika ta może być decydującym narzędziem w walce z suszą. Naukowiec dzięki swojemu odkryciu w 2012 roku otrzymał nagrodę Water World.

Sergio Jesús Rico, inżynier z National Polytechnic Institute (IPN) w Meksyku był zdeterminowany, aby znaleźć sposób na stały dopływ wody do upraw, który wyeliminuje problemy z jej infiltracją i odparowaniem.

Roztwór poliakrylanu potasu zatrzymuje wodę

Rozwiązaniem okazał się roztwór poliakrylanu potasu, który charakteryzuje się zdolnością do wiązania znacznych ilości wody, do kilkuset razy więcej, niż wynosi jego masa. Substancja chemiczna o rynkowej nazwie Solid Rain powoduje, że woda zmienia swoją konsystencję w galaretę. Poliakrylan potasu wywołuje ten efekt, absorbując cząsteczki wody, uniemożliwia jej odparowanie do atmosfery. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć długo, nawet na pustyni.

Solid Rain ma postać białego proszku, który wygląda jak cukier. Każdy kilogram poliakrylanu potasu może zamienić w żel 500 litrów wody. 25 kg substancji wystarczy, aby uprawa na polu o powierzchni jednego hektara była możliwa przez następnych 8-10 lat. Meksykański naukowiec twierdzi, że substancja może być używana z dowolnym gatunkiem roślin, w tym roślinności występującej na pastwiskach, w lasach, roślin uprawianych w szklarniach, a zwłaszcza roślin przeznaczonych do produkcji żywności.

Badania porównawcze przeprowadzone w stanie Jalisco wykazały niesamowitą wydajność nowej techniki. Z pola kukurydzy o powierzchni jednego hektara nawadnianego w tradycyjny sposób otrzymano 600 kg plonu. Użycie Solid rain zapewniło plon kilkanaście razy większy – dziesięć ton na hektar.

Uwięziona w ten sposób woda nie paruje, ani nie sączy się i jest dostępna w takim samym stopniu dla roślin, co w formie płynnej. Czas działania substancji może być dłuższy niż życie samej rośliny. Solid rain może być stosowany na sucho, w postaci uwodnionej lub po wcześniejszym zmieszaniu z ziemią – w zależności od zastosowania. Sposób użycia jest bardzo prosty – wystarczy umieścić produkt pod korzeniami rośliny, podlać albo poczekać na opady atmosferyczne. 25 kg worek Solid rain kosztuje obecnie 750$.

Postępująca ekspansja pustyń oraz zmiany klimatyczne pory deszczowej to problemy, które Solid rain umieszczony pod korzeniami roślin może skutecznie wyeliminować. Rozwiązanie to sprawia, że rośliny ​​mogą być sadzone i uprawiane na obszarach o niskiej częstotliwości opadów i działek bez nawadniania.

Źródło:
[1] http://solid-rain.com/ | 16.07.2013
[2] http://www.wfo-oma.org/climate-change/case-studies/never-again-droughts-solid-rain-a-mexican-innovation.html | 16.07.2013
[3] IMG_0534 by Michael Kelley (M. Kelley), flickr.com, CC BY 2.0