Spawarka TIG

Spawanie wolframem w osłonie gazów obojętnych (TIG) wyróżnia się większą kontrolą operacyjną nad spoiną niż jakakolwiek inna konkurencyjna technika spawania. Najlepsza spawarka TIG tworzy spoinę na wielu więcej rodzajach metali niż jakakolwiek inna spawarka. Wytwarza wysokiej jakości czyste spoiny bez odprysków i dymów.

Poniżej przedstawiamy przegląd najlepszych marek spawarek TIG, takich jak Hobart, Lincoln Electric, AHP Alpha, Miller Electric i Everlast. Po dokładnej ocenie zalet i wad każdej z opcji, zebraliśmy listę sprawdzonych modeli dla określonych kategorii. Jeśli potrzebujesz nowej spawarki TIG do pracy lub domu, poniższy poradnik zaspokoi Twoje potrzeby.

Najlepsza spawarka TIG – ranking

  • Everlast PowerTIG 200DV 200amp 110/220 Dual Voltage PULSE ACDC Welder
  • HITBOX TIG Welder 200A Portable TIG
  • PRIMEWELD TIG225X 225 Amp IGBT

Jaką spawarkę TIG wybrać? Test i kryteria zakupu

Cena

Wybierając właściwą spawarkę TIG, nie chcesz spędzić całego swojego życia na oszczędzaniu. Drogie spawarki często wskazują na wysoki poziom jakości, nadal można nabyć TIGa w przystępnej cenie, który będzie służył Twoim potrzebom.

Nie ma żadnej mądrości w kupowaniu najwyższej klasy spawarki za skandaliczną sumę pieniędzy tylko po to, by nie wykorzystać jej w pełni. Dlatego też dokładnie rozważ cechy spawarki TIG, cel, któremu będzie służyć, częstotliwość i czas użytkowania oraz podobne istotne czynniki. Następnie, poszukaj spawarki spełniającej większość twoich wymagań i będzie dostępna w rozsądnej cenie.

Moc

Proste, lekkie spawarki TIG pracują zwykle pod napięciem od 110 do 150 V. Spawarki TIG oferują wystarczającą moc do spawania metali lekkich, jednak ze względu na niską moc wejściową mają trudności ze spawaniem grubszych arkuszy metalu.

Niektóre spawarki pracują na wyższych napięciach do 250V. Spawarki te wytwarzają większą moc i są lepiej przygotowane do spawania grubych elementów.

Spawarki TIG, pracujące pod niższym napięciem, są przeznaczone do użytku domowego lub do projektów typu “zrób to sam”. Mogą być używane z gniazdami elektrycznymi znajdującymi się w gospodarstwie domowym. Jeśli nie wiesz, jakiej mocy będzie wymagał Twój projekt, niektóre modele spawarek mają możliwość pracy zarówno przy niskich, jak i wysokich napięciach.

Cykl pracy

Cykl pracy spawarki TIG odnosi się do czasu w cyklu dziesięciominutowym, w którym spawarka może pracować bez przerwy przed schłodzeniem. Wartość cyklu pracy jest przedstawiana w procentach.

Spawarki dwunapięciowe są doskonałą opcją. W zależności od dostępnej mocy można ręcznie przełączać wtyki lub spawarka TIG może być regulowana automatycznie. Jeżeli spawarka TIG wskaże 30% cyklu spawania, oznacza to, że może  pracować bez przerwy przez trzy minuty, a następnie ochłodzić się w cyklu dziesięciominutowym.

W przypadku spawarek TIG, system chłodzenia określa cykl pracy. Jeżeli pracujesz nad projektem o dużej wytrzymałości, powinieneś rozważyć zastosowanie spawania TIG w cyklu wysokowydajnym. Spawarki są wyposażone w układ wysokiego napięcia stałego, który skraca czas oczekiwania na ochłodzenie spawacza. Spawarka TIG o niskim cyklu pracy jest idealna do prostych projektów. Im droższa spawarka TIG, tym cykl pracy jest wyższy.

Masa i rozmiar

Podobnie jak w przypadku różnych maszyn spawalniczych, spawarki TIG są dostępne w różnych rozmiarach. Znajdziesz ciężkie i uciążliwe do przesuwania modele, podczas gdy inne są lekkie i przenośne.

Jeżeli praca wymaga przemieszczania się z miejsca na miejsce, mądrze byłoby rozważyć zastosowanie lekkiej spawarki TIG. Mobilna, przenośna spawarka powinna posiada trwały uchwyt. Złamanie rękojeści podczas noszenia spawarki jest frustrujące, a nawet niebezpieczne.

Jeżeli projekt, nad którym pracujesz, znajduje się w stałej lokalizacji, zakup ciężkiej spawarki TIG może być dobrym pomysłem. W spawarce TIG to transformator decyduje o wymiarach i ciężarze zgrzewarki. Im większy transformator, tym cięższa i większa będzie prawdopodobnie spawarka.

Cyfrowe sterowanie i funkcje bezpieczeństwa

Cyfrowe elementy sterujące obejmują wyświetlacz. Spawarka TIG z cyfrowym wyświetlaczem jest bardziej komfortowa i bezpieczniejsza w obsłudze. Ekran pozwala użytkownikowi zobaczyć ważne informacje, takie jak moc wyjściowa, napięcie i wiele innych. Dzięki wyświetlaniu informacji, początkujący spawacz ma łatwiejsze zadanie do wykonania, a praca jest dokładniejsza i lepsza.

Zabezpieczenia spawarki takie jak zabezpieczenie termiczne są potrzebne. Kiedy spawarka pracuje przez jakiś czas, robi się gorąca i może się przegrzać. Przegrzanie prowadzi do zniszczenia urządzenia. Zabezpieczenie przed przeciążeniem termicznym wyłącza spawarkę, gdy tylko istnieje ryzyko przegrzania.

Grubość metalu

Grubość metalu decyduje o tym, jaka spawarka TIG będzie użyta. Jeżeli metal jest grubszy niż ½”, spawanie metodą TIG może nie być dobrym rozwiązaniem. Nawet jeżeli używasz spawarki TIG do spawania metali o takiej grubości, musisz wykonać to w kilku przejściach. Robienie tego w ten sposób jest czasochłonne, a jakość spoiny niekoniecznie najlepsza.

Wybierając właściwą spawarkę TIG, weź pod uwagę wszystkie te czynniki.

Zalety spawania TIG AC/DC

  • Spawarka TIG jest w stanie wykonać spoiny o pięknym wykończeniu.
  • Wytwarza bardzo mało odprysków w porównaniu z innymi rodzajami procesów spawania
  • Może być stosowana na lekkich, cienkich materiałach metalowych
  • Wszechstronny proces działajacy na prawie wszystkie metale

Wady spawania TIG

  • Wymaga użycia dwóch rąk, co utrudnia spawanie na małych przestrzeniach
  • Materiały łączone muszą być starannie przygotowane, aby zapewnić czystość spoiny

Spawarka TIG: FAQ

Która metoda spawania MIG czy TIG jest prostsza?

Spawanie metodą MIG jest łatwiejsze do wykonania i nauki niż spawanie TIG. W przypadku spawania MIG, elektroda jest podawana przez pistolet szpulowy w celu utworzenia spoiny. Jedyne, czym musisz się martwić, to pistolet do szpuli. W przypadku spawania TIG, operator musi obsługiwać palnik jedną ręką, a drugą stale podawać spoiwo do spoiny. Dla początkujących, a nawet niektórych ekspertów, wykonanie prawidłowego spawania TIG może stanowić wyzwanie.

Czy spawarki TIG mogą łączyć aluminium?

Jeśli chodzi o spawanie aluminium, to metoda TIG jest podstawowym procesem stosowanym w tym procesie. Aluminium jest materiałem wymagającym dużej ilości ciepła. W trakcie jego podgrzewania, aluminium może łatwo ulec spaleniu. Dlatego idealnym narzędziem jest spawarka TIG z kontrolę prądu.

Ile kosztuje spawarka TIG?

W zależności od cech i jakości spawarki, maszyny TIG kosztują od 1000 do 10 000 złotych. Możesz dokonać wyboru w zależności od budżetu.