Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej

Jeśli chcesz być doskonale poinformowany na temat swojej wagi i procentach tłuszczu w organizmie, waga z pomiarem tkanki tłuszczowej jest niezwykle przydatna. Szczegółowe porównanie wag z  oferujących pomiar tkanki tłuszczowej pomoże wybrać najlepsze modele dostępne w atrakcyjnej cenie. W dalszej części poradnika dowiesz się wszystkiego o tym ja działa waga z pomiarem tłuszczu

Najlepsza waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej – ranking

 • RENPHO
 • Etekcity Digital
 • EMPO
 • InnoBeta Fitfy
 • SAKOBS

Coraz więcej ludzi w Polsce coraz bardziej troszczy się o swoje zdrowie w codziennym życiu. Zdrowa, zbilansowana dieta, co najmniej 10.000 kroków dziennie i najniższy możliwy procent tkanki tłuszczowej – na to właśnie nastawiło się wiele osób. Coraz większą popularnością cieszą się techniczne gadżety, które wspierają w drodze do osiągnięcia pożądanej wagi. Jednak ci, którzy ćwiczą regularnie, niekoniecznie tracą na wadze.

To może być dość frustrujące. Bo na pierwszy rzut oka wygląda na to, że nie warto było pokonać własnego drania. Zwłaszcza wtedy pomocne jest spojrzenie na swój własny procent tkanki tłuszczowej. Jeśli twoja waga pozostała taka sama, podczas gdy procent tkanki tłuszczowej zmniejszył się, możesz ostatecznie spodziewać się przyrostu masy mięśniowej. Jest to idealne rozwiązanie w ramach diety i dla Twojego zdrowia. Przecież większa masa mięśniowa oznacza większą podstawową szybkość metabolizmu na dobę.

Kiedy warto kupić wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej?

Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej może nie tylko określić wagę ciała, ale także dostarczyć informacji na temat procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Ale dlaczego to w ogóle jest ważne? Z jednej strony, szczupłe ciało nie musi być takie samo jak zdrowe. Ponieważ jeśli zawartość tłuszczu w organizmie jest zbyt wysoka, to nawet zdrowa osoba będzie miała odpowiednie zagrożenie dla zdrowia. Z drugiej strony, wiele osób, które chcą schudnąć doświadcza stagnacji na wadze w pewnym momencie swojego życia. Chociaż jedzą zdrową dietę i uprawiają dużo sportu, kilogramy po prostu nie chcą się przewracać.

Jednak nie musi to być koniecznie zły omen. Przecież odsetek tkanki tłuszczowej w organizmie mógł się jeszcze zmniejszyć, nawet jeśli na wadze nie widać ubytku masy ciała. Przecież jeden kilogram tłuszczu waży mniej niż jeden kilogram mięśni. W związku z tym możliwe jest nawet jednoczesne chudnięcie i utrata tkanki tłuszczowej. Mimo że większość wag tłuszczowych dostępnych na otwartym rynku nie może zapewnić tak dokładnych odczytów, jak prawdopodobnie chciałaby tego większość ekspertów, można przynajmniej określić ogólne trendy. Dzięki temu można zorientować się, czy trend jest prawidłowy i zyskuje się masę mięśniową przy jednoczesnej utracie tłuszczu. Tego typu waga może być więc bardzo interesująca zarówno w ramach diety, jak i dla sportowców, którzy chcą uzyskać masę mięśniową.

Jak działa waga z pomiarem tłuszczu?

Prawie każda waga pokazująca procentową zawartości tłuszczu w organizmie na rynku opiera się na tej samej zasadzie. Stosowana metoda elektrotechniczna nazywana jest analizą impedancji bioelektrycznej. Słaby prąd zmienny jest używany do określenia wartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Prąd ten jest prowadzony przez ludzkie ciało. Technologia prądu zmiennego jest szczególnie potrzebna do określania zawartości tłuszczu, podczas gdy waga osobista z analizą tkanki tłuszczowej określa wagę, tak jak zwykła waga osobista. Na każdej z dwóch podstaw wagi tłuszczowej ciała znajdują się dwie elektrody, dzięki czemu przepływ prądu może być przesyłany przez ciało.

Prądy przechodzące przez korpus są następnie mierzone przez czujniki w skali. Istnieje rodzaj mikrokomputera, który przekształca te dane pomiarowe na następujące wartości z prędkością błyskawicy: spożycie kalorii, tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej. Jeśli chcesz zmierzyć procentową zawartość tłuszczu w organizmie, upewnij się, że zawsze stoisz boso na swojej wadze. Tylko wtedy prąd zmienny może przepływać przez ciało, aby można było dokonać pomiaru.

Wielu ekspertów jest zdania, że nawet najlepsza skala tkanki tłuszczowej na rynku nie jest w stanie dostarczyć wiarygodnych wartości dla własnego procentu tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz dokładnie określić procentową zawartość tłuszczu w organizmie, lepiej skonsultować się ze specjalistą, który może przeprowadzić ten pomiar w inny sposób. Niemniej jednak wielu dietetyków i sportowców poleca na ten rodzaj wagi. Jest ku temu prosty powód: jeśli używasz takich wag regularnie, zachowując te same warunki pomiaru, możesz przynajmniej odczytywać trendy. Tak więc, odczyty przynajmniej pokazują, czy tracisz czy zyskujesz tkankę tłuszczową.

Jak wyliczyć procent tkanki tłuszczowej? Można to całkiem prosto wytłumaczyć. Tłuszcz, woda i mięśnie charakteryzują się różną przewodnością elektryczną. Różnice te mogą być mierzone tak, aby waga mogła następnie obliczyć procentową zawartość tłuszczu przy użyciu niezbędnej technologii komputerowej. Podczas gdy mięśnie i woda są uważane za doskonałe przewodniki elektryczne, tłuszcz jest raczej słabym przewodnikiem. W praktyce oznacza to, że pomiar tłuszczu na wadze rejestruje większą oporność w przypadku obecności większej ilości tłuszczu. Aby waga zapewniała użytkownikowi jak najbardziej wiarygodne odczyty pomimo wszystkich możliwych źródeł błędów, muszą być przechowywane następujące dane dla użytkownika:

 • Wiek
 • Płeć
 • Wzrost

Wraz z Twoją aktualną wagą, waga z pomiarem używa specjalnej formuły do interpretacji odczytów, tak abyś mógł z łatwością zobaczyć procentową zawartość tłuszczu w organizmie. Lista możliwych źródeł błędów jest jednak nadal długa.

Jakie błędy pomiaru tkanki tłuszczowej mogą wystąpić?

Jeśli nie stoisz boso na wadze z pomiarem, możesz się ważyć, ale nie możesz skorzystać z pomiaru tkanki tłuszczowej. Opisana zasada funkcjonowania, na której opierają się obecnie dostępne na rynku wagi do analizy tkanki tłuszczowej, jest niestety obarczona szeregiem innych możliwych błędów. Nawilżenie skóry ma wpływ na przewodnictwo elektryczne, a tym samym na mierzone wartości. Pot może więc zafałszować wynik. Nawet trawienie pzrynosi dodatkowy efekt. To samo odnosi się do stężenia i składu składników odżywczych we krwi. Nawet jeśli wiele pomiarów jest wykonywanych bezpośrednio jeden po drugim w krótkich odstępach czasu, może to prowadzić do niezbyt precyzyjnych wartości pomiarowych.

W praktyce wykazano, że odczyty różnych wag tkanki tłuszczowej w organizmie mogą różnić się nawet o 40 procent. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zawsze stosować jedną i tę samą wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej, aby mieć oko na aktualny trend. Wyniki pomiarów dwóch różnych wag nie są zatem porównywalne.

Co mierzy waga pokazująca procent tkanki tłuszczowej?

Najważniejsze pomiary, jakie może dać waga tłuszczowa, to aktualna waga i procent tkanki tłuszczowej w organizmie. Większość wag tłuszczowych obsługuje osoby, które ważą nie więcej niż 180 kilogramów. Większa waga użytkownika uszkodziłaby wagę.

Jeśli chcesz, aby Twoja waga tłuszczowa wyświetlała wskaźnik masy ciała (BMI), musisz zapisać swój wzrost w systemie. Podczas gdy waga podawana jest w kilogramach, wysokość oznacza w centymetrach.

Poza wagą i zawartością procentową tłuszczu w organizmie, większość urządzeń dostępnych na rynku jest obecnie w stanie pokazać wiele innych istotnych wartości, które mogą być istotne dla diety. Wiele z tych wartości opiera się na obliczeniach, a nie koniecznie na oddzielnych pomiarach. Przy zakupie urządzenia najlepiej jest zwrócić uwagę na to, którą z poniższych wartości może wyświetlić monitor tkanki tłuszczowej bezpośrednio lub za pomocą aplikacji, która jest do niego dołączona:

 • Woda w organiźmie
 • Tłuszcz organowy i tłuszcz brzuszny
 • Masa mięśniowa
 • Mięśnie szkieletowe
 • BMR (podstawowa szybkość metabolizmu / zużycie kalorii)
 • Tętno
 • Białka

Poziom tłuszczu w organizmie – co oznacza BF (body fat)?

Jeśli nie jesteś pewien, co to znaczy, gdy waga tkanki tłuszczowej pokazuje “BF”, to jest to miejsce, które może ci pomóc. Skrót “BF” pochodzi z języka angielskiego i oznacza “Body Fat”. Przetłumaczone to oznacza tyle samo, co tłuszcz ciała. Ponieważ wiele wag tego typu jest produkowanych przez międzynarodowych dostawców, a skrót ten jest bardziej zwięzły niż konieczność reklamowania tkanki tłuszczowej, to oznaczenie mierzonych wartości zyskało międzynarodową akceptację.

Wartości skali tkanki tłuszczowej w organizmie – co jest normalne?

Nawet jeśli nie należy traktować zbyt poważnie zmierzonych wartości skali tkanki tłuszczowej, ponieważ główny nacisk kładzie się na analizę trendu tych wartości, to i tak możesz chcieć wiedzieć, który procent tkanki tłuszczowej jest uważany za normalny i zdrowy. Następująca lista ci powie:

 • Odsetek zdrowego tłuszczu w organizmie kobiety: od 20 do 30 procent
 • Procentowa zawartość tłuszczu w organizmie zdrowego mężczyzny: od 10 do 20 procent.

Typy wag z pomiarem tkanki tłuszczowej w organizmie

Istnieją trzy różne rodzaje wag tłuszczowych. Podział może być dokonany w następujący sposób:

 • Waga tylko z pomiarem tkanki tłuszczowej
 • Waga z analizą zawartości tłuszczu w organizmie, która oblicza inne wartości (np. BMI)
 • Waga do analizy tkanki tłuszczowej z dodatkowymi czujnikami

Jeśli chcesz zobaczyć wartości takie jak masa mięśniowa i woda w organizmie, należy kupić wagę z analizą tkanki tłuszczowej. Wagi te mogą stosunkowo łatwo obliczyć spożycie kalorii w oparciu o odpowiednie wzory. Tak zwana podstawowa szybkość metabolizmu to ilość kalorii, którą organizm wykorzystuje do utrzymania najważniejszych funkcji życiowych. Jeśli nie ćwiczyłbyś cały dzień, nadal spalałbyś tę ilość kalorii z oddechu, bicia serca i wszystkich innych funkcji organizmu.

Im więcej masz mięśni, tym wyższy jest twój podstawowy metabolizm. Istnieje szereg chorób, które wiążą się ze zwiększonym tempem metabolizmu. Osoby dotknięte tymi schorzeniami mają więc duże trudności z przybieraniem na wadze, choć byłoby to korzystne dla ich zdrowia. Wysokie podstawowe tempo metabolizmu nie zawsze jest więc pozytywne. Ogólnie rzecz biorąc, należy wziąć pod uwagę, że nie należy używać wartości, które waga tłuszczu ciała pokazuje do diagnozy medycznej. Jeśli jesteś w najmniejszym stopniu niepewny lub martwisz się o swoje zdrowie, lepiej jest jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Istnieje szereg wag do analizy tkanki tłuszczowej, które mają dodatkowe czujniki ręczne. Jest to szczególnie korzystne, ponieważ prąd zmienny może w ten sposób przepływać przez całe ciało użytkownika. W przypadku pomiaru, który jest przeprowadzany wyłącznie przez elektrody stopy, może się zdarzyć, że procentowa zawartość tłuszczu w górnej części ciała nie zostanie uwzględniona w pomiarze. Na przykład firma Omron oferuje taką skalę z czujnikami ręcznymi, których wyniki można zatem uznać za znacznie dokładniejsze.

Wagi z pomiarem tłuszczu: test i kryteria wyboru

Wagi tkanki tłuszczowej pokazują różne parametry. Nie jest to jednak jedyne kryterium, które powinno być ważne przy wyborze właściwej wagi dla Twoich potrzeb. Podsumowaliśmy najważniejsze kryteria przy zakupie wagi tłuszczowej:

 • Marka i jej reputacja
 • Możliwość podłączenie aplikacji mobilnej /zegarka elektronicznego / PC, synchronizacja danych
 • Stosunek ceny do wydajności – w porównaniu z cenami konkurencji
 • Średnie oceny klientów
 • Konstrukcja wagi
 • Jasny, łatwy do odczytania wyświetlacz
 • Minimalna i maksymalna waga użytkownika
 • Czy waga może być używana jako waga zwykła (np. jako waga bagażowa lub paczkowa)
 • Automatyczne włączanie i wyłączanie
 • Antypoślizgowe nóżki do bezpiecznego użytkowania w łazience
 • Pamięć do przechowywania danych i odczytów
 • Automatyczne rozpoznawanie użytkownika

Waga tłuszczowa – kiedy się ważyć?

Testowanie może mieć negatywny wpływ na dokładność pomiarów wagi tłuszczowej. Dlatego sensowne jest, aby ważyć się o tej samej porze – zawsze rano, tj. przed śniadaniem. Większość osób jadła ostatni posiłek kilka godzin temu, więc przynajmniej w tym zakresie nie należy się spodziewać żadnych odchyleń. O wiele ważniejsze jest jednak to, że niezależnie od tego, kiedy się waży i ma się zmierzoną tkankę tłuszczową, zawsze robi się to w tym samym czasie.

Skalę tłuszczu w organizmie można wykorzystać przede wszystkim po to, aby mieć oko na swój osobisty trend tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej. W celu zapewnienia porównywalnych wartości pomiarowych, ważenie powinno być zawsze przeprowadzane w podobnych warunkach otoczenia. Oznacza to, że poniższe zasady postępowania sprawdziły się w przypadku popularnych wag tkanki tłuszczowej na rynku:

 • Pomiaru należy dokonywać zawsze o tej samej porze dnia i o tej samej godzinie.
 • Nigdy nie przeprowadzaj kilku pomiarów z rzędu
 • Wykonaj jeden pomiar rano i drugi wieczorem, aby uzyskać wartości porównawcze.
 • Nie wchodź na wagę spocony
 • Upewnij się, że dolna część stóp nie jest jeszcze wilgotna (np. bezpośrednio po prysznicu)

Jak wiarygodna jest waga poziomu tłuszczu w organizmie?

Należy mieć świadomość, że nawet najlepsza skala tkanki tłuszczowej w organizmie nie może dać 100 procent dokładnego wyniku pomiaru. Nie jest to jednak konieczne do użytku domowego. Tak więc nie musi to być najdokładniejsza skala tkanki tłuszczowej w organizmie, o ile podążasz za ogólnym trendem, a nie skupiasz się na poszczególnych odczytach. Wymaga to jednak dokonywania pomiarów z pewną regularnością. Chcielibyśmy teraz dać wam jaśniejsze wyobrażenie o tym, co mówi się za i przeciw takiej skali:

Zalety

 • Zmierz tłuszcz w organizmie – szybko i łatwo w domu
 • Stosunkowo niskie koszty nabycia dobrej wagi tkanki tłuszczowej
 • Połączenie z aplikacją jest możliwe w większości przypadków – monitorowanie trendów za pomocą aplikacji jest dziecinnie proste.
 • Prosta obsługa
 • Przejrzysta prezentacja zapewniająca najwyższy możliwy komfort użytkowania
 • Przydatne narzędzie do zwiększenia własnej motywacji w ramach diety

Wady

 • Zmierzone wartości mogą być łatwo sfałszowane – przez zbyt miękką powierzchnię lub pot na skórze.
 • Różne wartości pomiarowe z różnymi wagami – wartości pomiarowe mają znaczenie tylko jako trend