Zegarek z GPS

W naszym wielkim teście zegarków z GPS 2020, prezentujemy Państwu wszystkie zegarki GPS, które szczegółowo przetestowaliśmy. Przygotowaliśmy szczegółowe informacje, a także dodaliśmy podsumowanie opinii klientów, który zegarek z GPS jest najlepszy.

Chcemy ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie i pomóc w znalezieniu dobrego zegarka GPS. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w naszym przewodniku. Na tej stronie znajdziesz kilka ważnych informacji, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić zegarek z geolokalizacją.

Zegarki GPS odbierają sygnały z satelitów GPS. Za pomocą tej technologii zegarki pomagają w zlokalizowaniu, nawigacji i śledzeniu trasy. Zazwyczaj zegarki sportowe do biegania z GPS są nazywane zegarkami GPS. Ale są też tzw. zegary lokalizacyjne, które wykorzystują technologię geolokalizcji. Zegarki sportowe GPS zawierają wiele funkcji, które są użyteczne podczas treningu. Zegarki lokalizujące GPS (np. zegarki z GPS dla dzieci) pozwalają w każdej chwili zlokalizować osobę noszącą zegarek, na przykład za pomocą smartfona, a nawet zadzwonić do niej.

Najlepsze zegarki z GPS – ranking

 • GARMIN Forerunner 25
 • SUUNTO Traverse GPS
 • Polar Vantage M GPS
 • GPS TomTom Runner
 • GPS GARMIN Forerunner 35

Zdrowy umysł w zdrowym ciele – do tego dążą coraz bardziej popularni sportowcy, którzy chcą osiągnąć najlepsze wyniki w swoim hobby. Aby pomóc im odnieść sukces, szukają wsparcia w postaci pomocnych gadżetów, takich jak zegarek GPS. Nowoczesne zegarki GPS pomogą w pełni wykorzystać Twoje szkolenie oraz szczegółowo nagrać i zaplanować treningi. Zegarki GPS są bardzo odpowiednie dla początkujących sportowców, ponieważ słuchają Twojego ciała i nie mogą się nadwyrężać. Zaawansowani sportowcy natomiast nie przecenią swoich możliwości podczas treningu. Zegarek GPS zapewnia wszystkie rodzaje danych o Twoim ciele, które są potrzebne do optymalnego planowania treningu.

Na rynku można znaleźć dużą liczbę zegarków GPS różnych producentów, które rozpoznały trend fitness i dostarczają pomocnych gadżetów dla Twojego sportu. Dzięki zegarkom GPS możesz mieć oko na swój puls i kontrolować swój trening indywidualnie. Należy jednak pamiętać, że zegarki GPS nie są aktywnymi urządzeniami nawigacyjnymi i przed wyjazdem należy ustawić trasę.

W naszym artykule przedstawiamy wysokiej jakości zegarki z GPS oraz wyjaśniamy ciekawe szczegóły ich budowy i zakres funkcji. W poniższym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zakupie zegarków GPS, jak prawidłowo obchodzić się z tymi gadżetami, a na dodatek otrzymasz kilka wskazówek, jak dbać o zegarki.

Jaki zegarek z GPS do biegania wybrać? Test i kryteria zakupu

W sklepach można znaleźć szeroki wybór zegarków GPS różnych producentów, które różnią się od siebie jakością, funkcjonalnością i wzornictwem. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik po zakupach.

 1. Rozmiar i waga – w porównaniu z klasycznymi zegarkami na rękę, większość modeli w naszym porównaniu jest dość nieporęczna i stosunkowo duża. Wynika to oczywiście z technologii ukrytej w przypadku zegarków GPS. Zaledwie kilka lat temu pierwsze zegarki GPS były znacznie większe niż dzisiejsze urządzenia high-tech, a technologia poczyniła znaczne postępy w tej dziedzinie. Upewnij się, że zegarek jest wyposażony w duży, łatwy do odczytania wyświetlacz. Podczas treningu często trzeba będzie korzystać z zebranych danych. Duży wyświetlacz zapewnia tu nieocenioną usługę. Z reguły zegarki GPS ważą od 50 do 90 gramów, choć w niektórych przypadkach mogą występować znaczne różnice. Dla porównania, konwencjonalny, mniejszy zegarek na rękę waży tylko 20 do 50 gramów.
 2. Wydajność baterii – czas działania baterii w zegarku GPS zależy głównie od sposobu użytkowania i zakresu działania zegarka. Niektóre zegarki wytrzymują od 2 do 3 tygodni w trybie czuwania bez problemów. Jednak przy aktywnym użytkowaniu z włączonym trybem GPS, wydajność baterii jest czasami znacznie obniżona, średnio o 8 do 10 godzin. Wydajność baterii jest często powiązana z ceną zegarka. Aby uzyskać dobrą wydajność baterii, zwykle trzeba wydać trochę więcej. Jeśli bierzesz udział w triathlonie, to zawsze powinieneś używać zegarka GPS o najdłuższym możliwym czasie pracy na baterii.
 3. Wodoodporność – większość zegarków GPS jest wodoodporna, niektóre z nich są nawet specjalnie przeznaczone dla pływaków i triathlonistów. Z tymi zegarkami nie należy jednak głęboko nurkować – górne modele są wodoodporne do 5 bankomatów, czyli do głębokości 50 metrów, ale nie nadają się jako czyste zegarki do nurkowania. Niektóre modele są natomiast chronione tylko przed rozpryskami wody, a w przypadku niektórych produktów producenci odradzają ich stosowanie podczas pływania. Dlatego, aby być po bezpiecznej stronie, przed wskoczeniem do wody należy zapoznać się z instrukcją obsługi zegarka.
 4. Dokładność pomiaru zegarka GPS odgrywa ważną rolę, szczególnie dla ambitnych sportowców. W większości przypadków nie zależy to od samego zegarka, jak dokładny jest pomiar. Zależy to raczej od tego, gdzie jesteś i jak dobra jest recepcja na miejscu. Na przykład, w lesie lub w gęsto zabudowanym centrum miasta, zegarek może mieć trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby satelitów, co jest niezbędne do dokładnego pozycjonowania. W związku z tym mogą wystąpić odchylenia w lokalizacji około 10 metrów i więcej. Z tego powodu należy wybrać model, który oferuje najlepsze wyniki pod względem dokładności pomiaru, aby nie musieć się obyć bez dokładnych pomiarów podczas treningu.
 5. Pomiar tętna – oprócz funkcji GPS, pomiar tętna jest kolejną ważną funkcją wysokiej jakości zegarka GPS. To, czy ta funkcja odgrywa dla Ciebie rolę, czy jest potrzebna, zależy od Twoich osobistych potrzeb. Jednak sposób, w jaki mierzy się tętno, jest nadal ważny przy dokonywaniu wyboru. W dziale porad omówiliśmy już dwie metody pomiaru tętna i szczegółowo wyjaśniliśmy ich zalety i wady.
 6. Kompatybilność ze smartfonem – przed dokonaniem wyboru należy najpierw dowiedzieć się, czy Twój smartfon jest kompatybilny z zegarkiem GPS i czy w ogóle można go sparować. Nowsze smartfony z systemem iOS i Android będą działać z większością zegarków GPS, ale właściciele smartfonów z Blackberry lub Windows mogą mieć problemy z kompatybilnością. Ponadto, nowe zegarki korzystają z połączenia Bluetooth 4.0, które nie jest jeszcze obsługiwane przez wszystkie smartfony.
 7. Wielofunkcyjność – zegarki GPS, które obsługują wiele dyscyplin sportowych, są szczególnie korzystne dla miłośników wielu sportów. Większość zegarków GPS oferuje różne kategorie i tryby pracy, co jest ważne na przykład dla triathlonistów.
 8. Wygląd – nie musisz iść na żadne kompromisy, jeśli chodzi o projektowanie. Większość modeli z naszego porównania przekonuje nowoczesnym wyglądem. W dzisiejszych czasach takie zegarki nadają się nie tylko do uprawiania sportu, ale mogą być dobrze noszone w codziennym życiu. Wiele zegarków GPS posiada wymienne paski. Pozwala to na zmianę wyglądu zegarka w zależności od sytuacji oraz dopasowanie go do okazji i stroju.

Czym są zegarki GPS?

Nowoczesne zegarki GPS służą jako praktyczne gadżety i akcesoria w jednym. Zegarki GPS są nie tylko używane przez sportowców, ale  cieszą się dużą akceptacją poza sportem. Obecnie coraz częściej znajdują się one na nadgarstkach w codziennym użytkowaniu i często noszone są jako modny dodatek. Ale nie tylko atrakcyjny wygląd sprawia, że zegarki GPS są tak popularne. Oferują one raczej różne funkcje i cechy pragmatyczne, które mogą być bardzo praktyczne w codziennym życiu i dlatego nie powinno ich zabraknąć.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że zegarki GPS są specjalnymi urządzeniami wyposażonymi w funkcje do zapisu trasy i częściowo do nawigacji. Najnowsze topowe modele mogą nawet zastąpić większe i bardziej nieporęczne urządzenia GPS. Są one wyposażone w różne czujniki do użytku zewnętrznego i dostarczają sportowcowi ważnych informacji o jego otoczeniu, danych pogodowych, pozycji słońca i księżyca lub dostarczają mu danych do pomiaru ciała.

Chociaż większość zegarków GPS jest przeznaczona dla biegaczy, sportowcy innych sportów przysięgają na tę małą i poręczną pomoc treningową. Nawet golfiści używają zegarków GPS, aby znaleźć właściwy dołek na nieznanych polach golfowych. Zegarek GPS to nic innego jak komputer treningowy, który rejestruje przebieg trasy. Na przykład, można uruchomić własne trasy, które można zapisać po treningu i uruchomić ponownie później. Ukończone szkolenie może być szczegółowo analizowane na komputerze lub smartfonie.

Jeśli chodzi o pomiar prędkości, odległości i tempa, zegarki GPS z ich zaawansowaną technologią są o wiele bardziej niezawodne niż pomiary wykonywane np. krokomierzem lub czujnikiem na bucie lub rowerze. Twój przebieg jest monitorowany przez różne funkcje, dzięki czemu trening jest lepszy i bardziej efektywny.

Biegaczy bardziej interesuje tzw. wartość tempa, a nie prędkość w km/h, która jest interesująca dla rowerzystów. Pace ilustruje tempo spaceru i jest wyświetlany w minutach na kilometr. Na przykład, w tempie 5 minut/kilometr, zawodnik biegnie 1 kilometr w 5 minut. Dokładny pomiar tempa wymaga zastosowania technologii GPS.

Jak działa zegarek GPS?

Zegarki GPS działają dzięki wbudowanemu modułowi do odbioru sygnałów przez GPS. Satelitarny system pozycjonowania pozwala na zapisywanie danych dotyczących ruchu i użytkowania zegarka. Zebrane dane są następnie odpowiednio przetwarzane. Technologia pozycjonowania jest teraz tak dokładna, że działa z dokładnością do kilku metrów. Zegarki GPS łączą w sobie zalety fitness trackerów z zaletami smartphone’ów w jednym urządzeniu. Aby umożliwić dokładne pozycjonowanie, zegarek musi być podłączony do co najmniej czterech satelitów GPS.

Zegarek pozwala na znacznie dokładniejsze określenie pozycji i prędkości. Zegarek GPS dokładnie określa swoją własną pozycję poprzez obliczanie pozycji i czasu potrzebnego na przejście sygnału GPS z satelity do urządzenia GPS. Z drugiej strony, aby określić prędkość użytkownika, oblicza on czas potrzebny urządzeniu GPS na pokonanie odległości między dwoma punktami współrzędnych GPS.

Kiedy nagrywasz bieg lub trening rowerowy za pomocą zegarka GPS, twój ruch, często określany jako tor, zaczyna się od punktu wyjścia. Zegarek GPS rejestruje Twój ruch jako linię składającą się z kilku punktów zaznaczonych na torze. Są to tak zwane punkty śladowe, które zrzucasz podczas treningu.

Punkty są automatycznie łączone przez zegar GPS i tworzą linię jako wynik końcowy. Następnie można w ten sposób nawigować z powrotem po przebytej i nagranej trasie. Jest to szczególnie przydatne, gdy na przykład straciłeś orientację w lesie.

Historia zegarków GPS

Klasyczne zegarki GPS są na rynku od dawna. Chociaż są one stosunkowo nowym wynalazkiem, cieszą się rosnącą popularnością. Technologia stosowana w zegarkach GPS istnieje w tej formie dopiero od kilku lat, a jednak ich rozwój postępuje bardzo szybko, szczególnie w ostatnim czasie. Bez technologii GPS, oczywiście, nie byłoby zegarków GPS w formie, w jakiej je znamy. Opracowanie i budowa systemu satelitarnego GPS trwało ponad 20 lat – od 1973 roku do momentu, gdy był gotowy do eksploatacji w 1993 roku.

System ten został pierwotnie opracowany przez Departament Obrony USA i nosił nazwę GNSS – Global Navigation Satellite System. Po wprowadzeniu systemu w sektorze wojskowym, został on początkowo udostępniony do użytku cywilnego jako sztucznie zminimalizowana usługa. W tym czasie system pozycjonowania miał dokładność około 100 metrów.

Dopiero w roku 2000 selektywna dostępność została wyłączona, co pozwoliło na uzyskanie dokładności pozycjonowania z dokładnością do około 10 metrów. Umożliwiło to bardziej wiarygodne określanie wysokości. Od tysiąclecia rozpoczął się sukces cywilnych systemów nawigacji, w tym zegarków GPS. Na początku 2016 roku na orbicie znajdowało się łącznie 30 funkcjonujących satelitów, które były odpowiedzialne za system GPS.

Rozwój zegarków GPS zależał od technologii GPS. Pierwsze zegarki GPS były raczej nieporęczne, ważyły dużo i były raczej niedokładne w swoich pomiarach. Żywotność baterii nie była długa z powodu korzystania z GPS. Wraz z technologią GPS, zegarki GPS były stale rozwijane. Dzisiejsze modele prawie w ogóle nie przypominają pierwszych zegarków GPS z tamtych czasów. Są one smuklejsze, lżejsze, dokładniejsze i wykonane w nowoczesnym, stylowym stylu.

Czy zegarek z GPS umożliwia nawigację?

Jest to możliwe w ograniczonym zakresie, ale najpierw należy ustalić trasę na komputerze lub smartfonie. W tym przypadku nawigacja działa tylko z trasą, która została załadowana na zegarek. Ogranicza to możliwość wprowadzenia nowego celu lub nowej trasy po drodze, dzięki czemu można być prowadzonym przez zegarek w podobny sposób jak samochody. W Internecie można znaleźć wiele różnych tras dla rowerów, biegaczy, rowerzystów MTB lub szlaków turystycznych.

Wśród licznych ofert tras znajdują się trasy motocyklowe, ścieżki lub trasy do narciarstwa biegowego. Po prostu pobierz trasę na swój zegarek GPS na komputerze, a następnie możesz ją wygodnie śledzić lub śledzić. Jeśli masz swoje własne trasy, możesz je wgrać i udostępnić je ludziom w społeczności. Programy producentów sugerują zalecane strony do pobierania tras

Zastosowanie zegarków z GPS

Jak już wspomniano, zegarki GPS są używane w różnych dziedzinach życia. Sportowcy w szczególności korzystają z wielu funkcji i technologii GPS zegarka, co czyni trening efektywnym i pozwala na indywidualne projektowanie szkoleń. W tych obszarach zegarki GPS są mile widzianą pomocą techniczną:

 • Zegarki GPS cieszą się dużą popularnością wśród biegaczy, biegaczy i triathlonistów. Urządzenia GPS z wysokościomierzem są dobrym wsparciem podczas jazdy na nartach lub wędrówek w górach. Wiele wysokiej jakości modeli zdobywa punkty dzięki swojemu bogatemu wyposażeniu outdoorowemu. Zegarki GPS są wykorzystywane w sektorze sportowym do rejestrowania danych podczas aktywności i późniejszej ich oceny. Jeśli używasz zegarka GPS do śledzenia na żywo, dane treningowe są edytowane i wyświetlane bezpośrednio i w czasie rzeczywistym przez aplikację sportową. Jest to rodzaj komputera treningowego, którego ustawienia mogą być spersonalizowane podczas uprawiania sportu. Zebrane dane mogą być porównywane ze sobą. Możesz więc zobaczyć, jaki postęp wykonałeś.
 • Nawigacja z zegarkami GPS. Jeśli zdefiniujesz wcześniej wybraną trasę na własnym komputerze i zapiszesz ją w swoim zegarku. Wiele zegarów GPS jest wyposażonych w tzw. funkcję śledzenia. Funkcja ta jest pomocna w sytuacjach, w których możesz zboczyć ze znanej nam trasy biegania lub jazdy na rowerze. Za pomocą tej funkcji można wtedy prześledzić trasę.
 • Specjalne zegarki GPS dla pływaków – wodoodporne zegarki GPS dają pływakom i nurkom dobrą okazję do śledzenia i oceny własnych postępów. Podczas pływania, jak w każdym innym sporcie wytrzymałościowym, nagrania tętna są bardzo pomocne i zdecydowanie przydatne. W wodzie zegarek GPS podlega szczególnym obciążeniom i musi wytrzymać większe ciśnienie wody. Dlatego należy zwrócić uwagę na tę cechę zegarka przed jego zakupem. Pomiary w wodzie mogą być w pewnych okolicznościach sfałszowane. Może się to zdarzyć, jeśli pomiędzy nadgarstek a nadajnik zegarka dostanie się zbyt dużo wody. Co więcej, chlor w krytym basenie może mieć negatywny wpływ na czujniki.
 • Zegarki GPS dla dzieci: Zegarki te są zaprojektowane tak, aby mieć oko na maluchy. Głównym celem zegarka jest zapewnienie rodzicom większego bezpieczeństwa, gdy dziecko bawi się na zewnątrz lub podróżuje bez opieki. Należy zwrócić uwagę na następujące cechy – lokalizacja dziecka w czasie rzeczywistym, wezwanie alarmowe, alarm dla rodziców, jeśli zegarek zostanie zdjęty z nadgarstka, dyskrecja – zegarek nie powinien być natychmiast rozpoznawalny jako zegarek GPS. Pamiętaj: zegarek GPS dla dzieci z kartą SIM zawsze odbiera lub wysyła dane, co powoduje dodatkowe koszty.
 • Zegarki GPS dla seniorów i pacjentów z demencją powinny przede wszystkim lokalizować i monitorować pacjenta. Ponadto, w nagłych wypadkach wystarczy wcisnąć przycisk, aby wezwać pomoc. Odbiorca jest informowany o pozycji osoby noszącej zegarek za pomocą wiadomości SMS. Zegarki GPS tego typu są bardzo przydatne dla osób starszych mieszkających samotnie, które nie są pozostawione same sobie i mogą wzywać pomocy nawet w przypadku upadku.

Jakie są rodzaje zegarków GPS?

Oprócz opisanych powyżej typów zegarków GPS pod względem możliwych zastosowań, zegarki te różnią się sposobem pomiaru tętna. Na rynku można znaleźć zegarki GPS z funkcją pomiaru tętna poprzez pasek na klatkę piersiową lub zegarki z optycznym pomiarem pulsu na nadgarstku. Z reguły prawie wszystkie dzisiejsze zegarki GPS są wyposażone w monitor tętna, ale to zależy od tego, jak ten pomiar jest dokonywany.

 • Zegarki GPS z pomiarem na nadgarstek: czujnik optyczny i soczewka elektrooptyczna są odpowiedzialne za dokładny pomiar impulsów za pomocą tego urządzenia. W starszych modelach puls był mierzony przez czujnik na palcu. Puls jest mierzony na nadgarstku za pomocą dwóch diod LED umieszczonych na spodzie zegarka. Czujniki LED wysyłają impulsy świetlne, które wykrywają zmiany w przepływie krwi podczas bicia serca. Na podstawie tych zmian obliczany jest następnie wskaźnik pulsu. Największą zaletą jest to, że można się obejść bez paska piersiowego, który trzeba nosić z innymi modelami. Dzięki temu można nosić ten zegarek w codziennym życiu, na przykład w biurze, bez konieczności zakładania paska na klatkę piersiową, co może być nieco niewygodne w dłuższej perspektywie.
 • Zegarek GPS z paskiem piersiowym: Zegarki te wymagają paska piersiowego wyposażonego w czujniki do pomiaru pulsu. Wbudowany nadajnik transmituje dane impulsowe do zegarka GPS. Pomiar ten powinien być dokładniejszy niż pomiar częstości akcji serca na nadgarstku. Dla dokładnego pomiaru ważne jest, aby zegarek impulsowy GPS był umieszczony blisko klatki piersiowej i tuż pod mięśniem klatki piersiowej. Czujnik powinien być skierowany na serce. Paski na klatkę piersiową są dostępne dla różnych obwodów klatki piersiowej, elastyczny materiał gumowy sprawia, że są one bardzo elastyczne. W zależności od producenta, obwód pasa piersiowego może wynosić od 65 do maksymalnie 130 centymetrów. Pas pozostaje jednak ograniczeniem i zazwyczaj na dłuższą metę nie jest zbyt wygodny.

Jacy są wiodący producenci zegarków GPS?

Wybór zegarków GPS jest obecnie dość duży, ale rynek jest podzielony pomiędzy kilku znanych producentów zegarków. Pokrótce przedstawimy trzech wiodących producentów:

 • GARMIN: firma z siedzibą w Szwajcarii produkuje poręczne odbiorniki do nawigacji GPS. GARMIN produkuje szczególnie precyzyjne i kompaktowe urządzenia, które oferują bardzo dobre pozycjonowanie satelitarne. Szczególnie modele z linii Forerunner przekonują dobrą technologią i wysoką jakością wykonania. Oferta zegarków do biegania GARMIN jest zdecydowanie największa na rynku. Ponadto, firma oferuje szeroką gamę map.
 • TomTom: holenderska firma jest szczególnie zaangażowana w systemy nawigacji samochodowej. Wiele wysokiej rangi firm wykorzystuje materiały mapowe firmy TomTom do swoich produktów. TomTom jest aktywny w zegarkach GPS, a jego seria Runner jest prawdziwym hitem wśród biegaczy.
 • Polar: fińska marka Polar istnieje od lat 70. i jest liderem w produkcji bezprzewodowych monitorów tętna. Oprócz kultowych już zegarków Polar pulse, firma od pewnego czasu produkuje zegarki GPS. Są to wysokiej jakości urządzenia, które są szczególnie przekonujące pod względem zakresu swoich funkcji.

Jak prawidłowo ustawić nowy zegarek GPS

Jeśli jest to pierwszy raz, kiedy kupujesz zegarek GPS, możesz nie być zbyt dobrze zaznajomiony z tematem. Z drugiej strony, może zechcesz spróbować zegarka jak najszybciej, co jest zrozumiałe. Dzięki poniższym wskazówkom pokażemy Ci, jak szybko i łatwo uruchomić Twój nowy zegarek GPS oraz jak bezpiecznie i praktycznie go używać.

 • Prawidłowe ustawienie nowego zegarka: Po zakupie i rozpakowaniu, zegarek GPS jest nadal w stanie fabrycznym. Co to znaczy? Zegarek należy ustawić samemu, zanim będzie można korzystać z urządzenia zgodnie z potrzebami. Zazwyczaj odbywa się to w ciągu kilku minut, wysiłek nie jest naprawdę duży. Najpierw ustawiasz właściwą datę i godzinę, co nie powinno powodować żadnych problemów. Nowoczesne i wysokiej jakości zegarki GPS oferują możliwość podłączenia ich do komputera lub notebooka za pomocą kabla lub Bluetooth. Towarzyszące mu oprogramowanie szybko ustawia zegarek, bez konieczności robienia wielu rzeczy. Na komputerze zostaną wyświetlone polecenia, których należy przestrzegać w celu personalizacji zegarka.
 • Pierwsza sesja treningowa: Po ustawieniu zegarka, można od razu wypróbować nowy zegarek w praktyce. Pierwszy test w nowym środowisku jest do tego idealny. Być może będziesz chciał zabrać swoją nową wartę na spacer lub bieg, aby wypróbować wszystkie funkcje w wolnym czasie. W ten sposób można sprawdzić, czy wszystkie funkcje są nienaruszone i czy zegarek spełnia obietnice producenta. Jeśli ten test się powiedzie, to znajdziesz odpowiedni dla siebie model i od tej pory nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać zegarka w codziennym życiu.

Przydatne akcesoria do zegarków GPS

Zegarek GPS jest wyposażony w wiele funkcji, które sprawiają, że trening jest efektywny i wydajny. Na rynku dostępnych jest jednak wiele dodatkowych akcesoriów, które mogą być wykorzystane do dalszej personalizacji jego wykorzystania. Są to najbardziej popularne akcesoria do zegarków GPS:

 • PowerMeter – za pomocą miernika mocy opartego głównie na pedałach, można dokładnie zmierzyć i ocenić osiągi roweru. Mierzy on moc na pedale, czyli tam, gdzie siła jest przyłożona. To daje wiarygodne i dokładne dane. Integracja czujników siły w pedałach umożliwia precyzyjny pomiar mocy prawej i lewej nogi, niezależnie od siebie. Istnieje cała gama zasilaczy, niektóre z nich oferują bardzo różne podejścia i systemy. Większość watomierzy jest zintegrowana z pedałami, ale są też modele dla korby lub tylnej piasty.
 • Specjalne pasy do pomiaru tętna – GARMIN, jeden z liderów rynku w tej dziedzinie, oferuje szeroką gamę akcesoriów. Jest to m.in. pas piersiowy dla sportowców multisportowych zwany HRM-Tri, który jest szczególnie adresowany do triathlonistów. Mierzy on tętno we wszystkich trzech dyscyplinach triathlonu i przesyła je do kompatybilnego urządzenia. Pas przechowuje dane tętna nawet pod wodą, co nie jest możliwe w przypadku większości pasów piersiowych.
 • Paski – oprócz zegarka GPS, wiele firm oferuje wymienne paski. Są one dostępne w wielu kolorach.
 • Wkładki do biegania – przymocowujesz Running Dynamics Pod do pasa swoich spodni do biegania i używasz go do mierzenia wartości efektywności biegu, które pomagają zoptymalizować trening. Otrzymasz wtedy ważne informacje o wydajności pracy, takie jak częstotliwość, długość kroku, czas kontaktu z podłożem, bilans czasu kontaktu z podłożem, ruch pionowy, a także stosunek pionowy. Dzięki biomechanicznym wartościom pomiarowym możesz lepiej interpretować swoją formę biegu i odpowiednio kontrolować swój trening.

Jakie są alternatywy dla zegarków GPS?

Nie każdy w rzeczywistości będzie korzystał z wielu funkcji, które standardowy zegarek oferuje już w praktyce. Poniżej przedstawiamy dobre i praktyczne alternatywy, które można łatwo zintegrować z codziennym sportem, a także oferujemy praktyczne funkcje do codziennego użytku. Chociaż nowoczesne urządzenia znanych producentów oferują wiele funkcji i praktycznych właściwości, których nie powinno zabraknąć w codziennym życiu, wiele osób szuka prostszych alternatyw.

Po pierwsze, być może powinniśmy wspomnieć o smartphonie, który pod względem funkcjonalności w niczym nie ustępuje dobremu zegarkowi GPS. Dzisiejsze smartfony zazwyczaj posiadają funkcję GPS i mają stały dostęp do Internetu. To sprawia, że nadają się one bardzo dobrze do stosowania w sporcie.

Wszystko co musisz zrobić to zainstalować darmową aplikację i jesteś gotowy do pracy. Aplikacje posiadają odpowiednie funkcje umożliwiające proste i wygodne korzystanie z nich w codziennym sporcie. Dzięki aplikacjom możesz korzystać ze wszystkich funkcji, które może Ci zaoferować zegarek GPS. Oprócz pomiaru tętna – do tego potrzebny jest specjalny pasek na klatkę piersiową, który jest kompatybilny z Twoim smartfonem.

Używanie smartphone’a jako alternatywy dla zegarka GPS ma sens tylko wtedy, gdy nie chcesz mieć zegarka cały czas przy sobie i nie chcesz inwestować w nowy gadżet. Jeśli nie chcesz przegapić funkcji i wydajności nowoczesnych technologii podczas uprawiania sportu, ale także nie chcesz kupić drogiego zegarka GPS, to Smartwatch może Ci wystarczyć jako tańsza alternatywa.

Zegarek z GPS: FAQ

Jak dokładny jest zegarek GPS?

Zależy to od wydajności modułu GPS zainstalowanego w zegarku. Co do zasady, nowoczesne zegarki GPS są wyposażone w zaawansowaną technologię, która pozwala im na dokładny pomiar z dokładnością do 1 do 3 metrów. Jednakże, jeśli jesteś w środku lub w gęstym lesie, może to negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru. Drewno, skała, metal lub beton są czasami przeszkodą nie do pokonania dla sygnału GPS. W lesie, na przykład, pomaga znaleźć sygnał GPS na środku drogi lub polany.

Czy mogę używać zegarka GPS do geocachingu?

Podczas pościgu za papierem, geokacherzy coraz częściej zwracają się w stronę zegarków GPS. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że współrzędne i trasa przedtem muszą być przeniesione do zegara za pomocą aplikacji lub na komputerze.

Ile kosztuje zegarek GPS?

Zakres cenowy dla zegarków GPS jest dość szeroki i wynosi od 400 do 5000 złotych. Różnice w cenie wynikają z różnych cech zegarków, które mogą obejmować na przykład pomiar pulsu lub odtwarzanie muzyki. Materiały użyte do produkcji wpływają na cenę zegarka GPS. Na przykład, jeśli chcesz kupić zegarek GARMIN z tytanowym paskiem, będziesz musiał zapłacić kilkaset złotych więcej. Inni producenci umożliwiają dostosowanie swoich produktów do indywidualnych potrzeb. Na przykład można wybrać kolor niektórych elementów, takich jak ramka lub śruby, co oczywiście kosztuje dodatkowo.

Gdzie mogę kupić zegarek GPS?

Większość dużych sklepów elektronicznych oferuje zegarki GPS w swoim asortymencie. Nawet znane sklepy dyskontowe oferują takie gadżety w czasami bardzo niskich cenach. Zależy to jednak od tego, do czego potrzebny jest zegarek. Jeśli jesteś ambitnym sportowcem, który stawia najwyższe wymagania zegarkowi, sensowne jest skontaktowanie się ze specjalistycznym sprzedawcą.

Jak prawidłowo konserwować zegarki z GPS?

Zegarki GPS są zazwyczaj solidne i zbudowane z wysokiej jakości i odpornych materiałów. Jednakże, jako użytkownik, należy zawsze obchodzić się z zegarkiem z odpowiednią ostrożnością, aby zapewnić, że pozostanie on w pełni funkcjonalny tak długo, jak to możliwe.

Urządzenie powinno być regularnie czyszczone przynajmniej po każdym użyciu. Nie należy jednak używać do tego celu agresywnych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić obudowę zegarka i czułe czujniki. Sól zawarta w ludzkim pocie może zaatakować zegarek GPS i spowodować uszkodzenia. Po użyciu należy krótko opłukać zegarek pod bieżącą wodą. Po użyciu i oczyszczeniu należy dokładnie wysuszyć zegarek GPS. Ponadto, nie należy wystawiać zegarka na działanie następujących substancji chemicznych: Środek odstraszający owady, środki nawilżające i balsamy, olejki, perfumy, środki dezynfekujące, mydło i filtry przeciwsłoneczne.

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta: Aby używać zegarka jak najdłużej, należy postępować zgodnie z instrukcjami i wytycznymi producenta podczas jego użytkowania.

Kwestia przechowywania: Gdy zegarek nie jest używany, powinien być odpowiednio przechowywany. Znajdziesz tam miejsce, gdzie wilgotność i silne wahania temperatury nie zaszkodzą zegarkowi.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub usterek należy zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym serwisantem. Nie należy próbować samodzielnie naprawiać zegarka, ponieważ są to urządzenia bardzo czułe i nowoczesne technologie, które mogą zostać uszkodzone w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi.

Należy unikać dużych wahań temperatury. Ekstremalne ciepło, ale także temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza nie są optymalnym środowiskiem pracy dla czułych zegarków GPS.
W miarę możliwości należy używać oryginalnych części zamiennych: Jeśli chcesz wyposażyć swój zegarek w nowy pasek lub podobne przedmioty, użyj w miarę możliwości oryginalnych części. Jeśli to możliwe, kupuj je bezpośrednio od producenta, aby nie mieć żadnych problemów z ich późniejszą eksploatacją.