Naukowcy stworzyli nowy szczep bakterii E.coli, który może produkować paliwo. Genetycznie zmodyfikowane E.coli, do konwersji używają cukru, a olej, który wytwarzają jest prawie identyczny z konwencjonalnym olejem napędowym.
Na całym świecie widać wyraźny nacisk na zwiększenie wykorzystania biopaliw. W Unii Europejskiej, do 2020 roku dziesięć procent paliw ma bazować na uprawach. Ale większość form biodiesla i bioetanolu, które są aktualnie używane, nie są w pełni kompatybilne z nowoczesnymi silnikami. Jednakże paliwa wytwarzane przez zmodyfikowane E. coli różnią się od tradycyjnych biopaliw. Posiadają on dokładnie taka samą długość łańcucha węglowego i skład chemiczny, jak pochodzący z ropy naftowej olej napędowy.
Aby utworzyć paliwo, naukowcy zastosowany szczep E.coli, które konwertowały cukier w tłuszcz. Zespół zmienił mechanizm komórek bakterii tak, że cukier został przekształcony w syntetyczne cząsteczki paliwa. W ten sposób z cukrów pochodzących od roślin można uzyskać doskonały zamiennik paliwa produkowanego dotychczas z ropy. “Po pierwsze, chcielibyśmy zwiększyć wydajność odkrytego przez nas procesu i lepiej zrozumieć przemiany energetyczne, które w nim zachodzą. Przecież to co robimy, to przemiana jednej formy energii chemicznej – w tym przypadku zmagazynowanej w cukrach – w inną – bioalkany – wyjaśnia naukowiec pracujący nad projektem. Na wyprodukowanie jednej łyżeczki paliwa potrzeba w tym momencie 100 litrów bakterii. Zespół sprawdza również, czy bakteria może konwertować inne produkty na paliwa, np. ludzkie i zwierzęce odchody.
Biopaliwo jest uważane za bardziej przyjazne dla środowiska od paliw kopalnych. Jednakże energia, która jest potrzebna do wzrostu roślin i przetwarzania zbiorów niezbędnych do produkcji biopaliw również powinny być brane pod uwagę, ponieważ przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla. Raport Chatham House wykazał, że biopaliwa są droższe i gorsze dla klimatu niż paliwa kopalne.
Źródło:
[1] http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-22253746 | 15.06.2013
[2] E. coli on a Petri Plate by Anthony D’Onofrio, flickr.com, CC BY 2.0