Beton szlifowany/polerowany krzemianem litu

Beton po wylaniu i sezonowaniu posiada chropowatą powierzchnię. Pokrywa się go płytkami ceramicznymi lub powłokami z żywic epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych. Firma Marart oferuje tańszą alternatywę a mianowicie szlifowanie i polerowanie powierzchni betonu krzemianem litu.

Technika polega na odpowiednim zeszlifowaniu nieszlachetnych warstw i kilkuetapowego polerowania. Gotowa powierzchnia posiadaja wysoką wytrzymałość, odporność na ścieranie, a także wysokie właściwości dekoracyjne. Dzięki temu beton polerowany znajduje zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych (magazyny, hale produkcyjne), centrach handlowych a także w budownictwie mieszkaniowym. Pod względem konstrukcyjnym to beton klasy B30 dodatkowo wzmocniony w trakcie szlifowania tzw. hardererami bazującymi na amerykańskiej technologii krzemianów litu, utwardzony powierzchniowo poprzez kolejne szlifowania i polerowania, zaimpregnowany hydrofobowo. Pod względem estetycznym beton polerowany to posadzka gładka, niepyląca i błyszcząca, o standardowej śliskości.

Proces przygotowania:

  • wylicowanie posadzki – zdjęcie mleczka cementowego
  • aplikacja krzemianów litu (8x utwardzenie posadzki)
  • szlifowanie do uzyskania pełnej gładkości i połysku
  • polerowanie i końcowa impregnacja

Beton szlifowany można wykonać zarówno na posadzkach istniejących jak i nowo wylewanych. Prace prowadzone są w systemie bezpyłowm. Po posadzce w trakcie procesu wykonywania usługi można chodzić, także nie jest konieczne całkowite zamykanie obiektu na czas wykonywania jak to jest przy żywicach. Do przygotowania betonu szlifowanego potrzebne są duże szlifierki posadzkarskie oraz silne odkurzacze odsysające pył.

W procesie szlifu beton wzmacniany jest krzemianami litu. Krzemian odgrywa znaczącą rolę w zagęszczaniu i utwardzaniu betonu. Krzemian wchodzi w reakcję chemiczną z wodorotlenkiem wapnia (znanym również jako portlandyt) wytwarzając krzemiano-wodór wapnia CSH. Składnik portlandyt jest materiałem, podatnym na nasycenie dwutlenkiem węgla i ataki chemiczne, więc zastąpienie go znacznie mocniejszym krzemianem jest główną zaletą tej technologii. Krzemiany litu reagują ponadto z betonem, tworząc polimer hydrofobowy wewnątrz porów i na powierzchni betonu. Ostateczny rezultat to wylewka, która jest wyjątkowo gęsta, co daje długotrwałe zabezpieczenie i wytrzymałość.

beton

Wylewanie, wyrównywanie i gładzenie betonu.

Posadzki żywiczne są droższe od betonu polerowanego. Ceny betonu polerowanego oscylują na poziomie 40-50 PLN/m2, ceny posadzek żywicznych oscylują między 80, a 200 PLN od m2. Żywica jak każdy środek chemiczny ulega przeterminowaniu. Żywica tworzy warstwę nieprzepuszczalną pomiędzy podłożem betonowym a środowiskiem zewnętrznym. Energia zgromadzona wewnątrz materiału nie może zostać uwolniona, aż nie znajdzie miejsca krytycznego, tj. najcieńszego fragmentu żywicy. W takim miejscu dochodzi do pęknięć podłoża. Żywicy nie da się naprawiać miejscowo tak jak beton, w przypadku betonu, renowacja obejmie polerowanie 2 gradacjami segmentów diamentowych oraz impregnację. Koszt takiej renowacji wynosi około 10-15 PLN za m2. Żywica przy każdym skuwaniu lub wymianie poszczególnych uszkodzonych elementów wymaga specjalistycznej utylizacji, która wiąże się z wysokimi kosztami. Wylewanie żywic wymaga wyłączenia obiektu na pewien okres, przy szlifowaniu betonu praca może być wykonywania podczas użytkowania obiektu.

Źródło:
[1] http://www.marart-renowacje.pl/ | 16.06.2013
[2] Concrete pouring by H. Raab (Vesta), Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0