Biodegradowalne meble z surowców odnawialnych

Biodegradowalna szafka z bliska. Foto: Sheffield Hallam University.

Roger Bateman, starszy wykładowca na Sheffield Hallam University wraz ze studentem Matt’em Hardingiem poświęcił rok pracy na projekt o nazwie “Biofurniture”. Ideą przedsięwzięcia było zaprojektowanie mebli wykonanych w stu procentach z biodegradowalnych materiałów, które mogą być kompostowane, gdy nie są już potrzebne.

W ramach współpracy z firmą Netcomposites z Chesterfield naukowcy opracowali elementy mebli z materiałów na bazie roślin. Powstały produkt jest w całości wykonany biodegradowalnych polimerów z mączki kukurydzianej oraz lnu. Tak skomponowany materiał w całości ulega rozkładowi. Produktami rozkładu są dwutlenek węgla, woda, a także humus.

Większość tworzyw biodegradowalnych należy do klasy poliestrów, które można przetwarzać stosując większość standardowych technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, włącznie z termoformowaniem, wytłaczaniem, formowaniem wtryskowym i rozdmuchowym.

“Projektanci mebli do tej pory skupiali się na materiałach, które mogą być wykorzystane jako surowce wtórne w procesie recyklingu. Nasze podejście jest całkowicie inne – produkt został stworzony z odnawialnych surowców naturalnych. Elementy mebli na koniec swojej żywotności mogą być ponownie wykorzystane lub po prostu zostać poddane kompostowaniu” – wyjaśnia Roger.

Pierwszym meblem zaprojektowanym przez badaczy była kompaktowa, czteropółkowa gablotka, jaką często można spotkać w uczelnianych akademikach. Elementy zostały stworzone z materiałów kompozytowych produkowanych przez firmę Netcomposites – polimerów PLA oraz lnianych tkanin. Len jest w pełni biodegradowalny i bezodpadowy, wykazuje działanie antybakteryjne i antyalergiczne. Lniane tkaniny mają dużą odporność na tarcie i rozciąganie w porównaniu do pozostałych włókien roślinnych. Polimer PLA (z ang. polylactic acid) – poli(kwas mlekowy), poliaktyd również jest w pełni biodegradowalny. Jest polimerem wytwarzanym z surowców odnawialnych, otrzymywanym przez polikondensację kwasu mlekowego. W przypadku mebli, naukowcy uzyskali kwas mlekowy ze skrobi kukurydzianej.

Roger Bateman (z lewej) oraz Matt Harding przy swoim produkcie. Foto: Sheffield Hallam University.

Roger Bateman (z lewej) oraz Matt Harding przy swoim produkcie. Foto: Sheffield Hallam University.

Tak powstałe elementy były lżejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż stosowane obecnie płyty wiórowe i MDF. Jedyną barierą dla zastosowań masowych jest koszt produkcji i przetwarzania biodegradowalnych polimerów PLA. Projekty stworzone przez Rogera Batemana i Matta Hardinga są prezentowane obecnie na jednych z największych pokazów mebli w Wielkiej Brytanii London Design Festival 2013 (14-22 września 2013).

Źródło:
[1] http://www.shu.ac.uk/mediacentre/biodegradable-cabinet-new-approach-sustainability | 17.09.2013
[2] http://pl.wikipedia.org/wiki/Polilaktyd | 17.09.2013
[3] http://pl.wikipedia.org/wiki/Polimery_biodegradowalne | 17.09.2013
[4] Zdjęcia zamieszczone za zgodą Joe K. Fielda, chronione prawami autorskimi są własnością Sheffield Hallam University.