Biodegradowalne meble z surowców odnawialnych

Biodegradowalna szafka z bliska. Foto:  Sheffield Hallam University.

Roger Bateman, starszy wykładowca na Sheffield Hallam University wraz ze studentem Matt’em Hardingiem poświęcił rok pracy na projekt o nazwie “Biofurniture”. Ideą przedsięwzięcia było zaprojektowanie mebli wykonanych w stu procentach z biodegradowalnych materiałów, które mogą być kompostowane, gdy nie są już potrzebne.

W ramach współpracy z firmą Netcomposites z Chesterfield naukowcy opracowali elementy mebli z materiałów na bazie roślin. Powstały produkt jest w całości wykonany biodegradowalnych polimerów z mączki kukurydzianej oraz lnu. Tak skomponowany materiał w całości ulega rozkładowi. Produktami rozkładu są dwutlenek węgla, woda, a także humus.

Większość tworzyw biodegradowalnych należy do klasy poliestrów, które można przetwarzać stosując większość standardowych technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, włącznie z termoformowaniem, wytłaczaniem, formowaniem wtryskowym i rozdmuchowym.

“Projektanci mebli do tej pory skupiali się na materiałach, które mogą być wykorzystane jako surowce wtórne w procesie recyklingu. Nasze podejście jest całkowicie inne – produkt został stworzony z odnawialnych surowców naturalnych. Elementy mebli na koniec swojej żywotności mogą być ponownie wykorzystane lub po prostu zostać poddane kompostowaniu” – wyjaśnia Roger.

Pierwszym meblem zaprojektowanym przez badaczy była kompaktowa, czteropółkowa gablotka, jaką często można spotkać w uczelnianych akademikach. Elementy zostały stworzone z materiałów kompozytowych produkowanych przez firmę Netcomposites – polimerów PLA oraz lnianych tkanin. Len jest w pełni biodegradowalny i bezodpadowy, wykazuje działanie antybakteryjne i antyalergiczne. Lniane tkaniny mają dużą odporność na tarcie i rozciąganie w porównaniu do pozostałych włókien roślinnych. Polimer PLA (z ang. polylactic acid) – poli(kwas mlekowy), poliaktyd również jest w pełni biodegradowalny. Jest polimerem wytwarzanym z surowców odnawialnych, otrzymywanym przez polikondensację kwasu mlekowego. W przypadku mebli, naukowcy uzyskali kwas mlekowy ze skrobi kukurydzianej.

Roger Bateman (z lewej) oraz Matt Harding przy swoim produkcie. Foto: Sheffield Hallam University.

Roger Bateman (z lewej) oraz Matt Harding przy swoim produkcie. Foto: Sheffield Hallam University.

Tak powstałe elementy były lżejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż stosowane obecnie płyty wiórowe i MDF. Jedyną barierą dla zastosowań masowych jest koszt produkcji i przetwarzania biodegradowalnych polimerów PLA. Projekty stworzone przez Rogera Batemana i Matta Hardinga są prezentowane obecnie na jednych z największych pokazów mebli w Wielkiej Brytanii London Design Festival 2013 (14-22 września 2013).

Źródło:
[1] http://www.shu.ac.uk/mediacentre/biodegradable-cabinet-new-approach-sustainability | 17.09.2013
[2] http://pl.wikipedia.org/wiki/Polilaktyd | 17.09.2013
[3] http://pl.wikipedia.org/wiki/Polimery_biodegradowalne | 17.09.2013
[4] Zdjęcia zamieszczone za zgodą Joe K. Fielda, chronione prawami autorskimi są własnością Sheffield Hallam University.

Dodaj pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *