Chłodziarka do wina

Porównanie lodówek do wina pokazuje, że każdy sprzęt jest inny. Chłodziarka do wina (winiarka) może posiadać jedną dwie lub czasem nawet więcej stref chłodzenia. Konstrukcja wielu szafek na wino pozwala na ich idealne wkomponowanie w przestrzeń mieszkalną, a często zintegrowane oświetlenie wewnętrzne LED dodaje odrobiny luksusu.

W poniższym poradniku wyjaśniamy zalety lodówki do wina i o czym należy pamiętać kupując takie urządzenie.

Najlepsza chłodziarka do wina – ranking

 • Klarstein Reserva Piccola
 • Klarstein KLRS-4100-lsas Reserva
 • CASO WineDuett 21 Design
 • Kalamera KR-18ASS
 • Syntrox LCD-Display

Co to jest lodówka do wina (winiarka) i czy jej potrzebujesz?

Lodówka do wina jest, jak sama nazwa wskazuje, lodówką, w której wina są przechowywane i chłodzone. Ponieważ wina mogą być przechowywane w zalecanej temperaturze, lodówki do wina nazywane są kondycjonerami lub chłodziarkami do wina.

W zależności od wielkości, lodówki te oferują miejsce na około 6 do 170 butelek wina. Oczywiście, piwnica winna jest doskonałym sposobem na przechowywanie wina. Ale nie każdy ma tę przestrzeń. Z tego powodu lodówka do wina jest dobrą alternatywą do przechowywania win lub nawet szampana lub wina musującego odpowiednio.

Dla koneserów wina ważnym punktem jest przechowywanie i odpowiednia temperatura wina. Lodówki do wina są dostępne w różnych wersjach i rozmiarach. Oferują one idealne miejsce do przechowywania win, a także innych napojów.

Wina białe i czerwone mają być przechowywane w różnych temperaturach, zaleca się zakupienie lodówki do wina z co najmniej 2 strefami temperaturowymi. Chłodziarki do wina, które posiadają kilka stref chłodzenia, znane są jako wielostrefowe chłodziarki na wino.

Smak i aromat win zależy od przechowywania i kontroli temperatury. W piwnicy z winami lub nawet w lodówce z winami można prawidłowo przechowywać wina czerwone i białe. A wszystko to jest zazwyczaj bardzo stylowe, ponieważ winiarki są bardzo atrakcyjne pod względem wzornictwa i wyglądu. Chłodziarki do wina są stosowane zarówno w sektorze komercyjnym jak i prywatnym.

Winiarka – typy urządzeń

Lodówki do wina są dostępne w różnych wersjach. Należy dokonać podstawowego rozróżnienia między lodówkami dla gastronomii a lodówkami dla sektora prywatnego.

 • Chłodziarki do wina z jedną strefą. Te lodówki do wina mają tylko jedną strefę, dla której można ustawić temperaturę. Chłodziarki do wina nadają się zatem do przechowywania jednego rodzaju wina, tj. wina czerwonego, białego lub różowego. Za pomocą odpowiedniego elementu obsługowego można ustawić żądaną temperaturę.
 • Wielostrefowe lodówki do wina. Chłodziarki do wina mają co najmniej 2 strefy klimatyczne. Oznacza to, że lodówki te są odpowiednie do przechowywania dwóch różnych rodzajów wina w zalecanej temperaturze. W lodówkach wielostrefowych do wina można ustawić inną temperaturę dla górnej strefy niż dla dolnej strefy temperaturowej. Z reguły ustawia się temperaturę dolnej strefy chłodzenia niż górnej strefy temperatury. A większość lodówek do wina jest przeznaczona do przechowywania win, które preferują chłodniejszą temperaturę na dole.

Można rozróżnić winiarki według zabudowy:

 • Wbudowane lodówki do wina
 • Wolnostojące chłodziarki do wina

Prezentowane przez nas winiarki należą do kategorii “wolnostojące lodówki do wina”. Oznacza to, że dzięki swojej konstrukcji lodówki te można łatwo zintegrować z salonem, a niektóre z nich przyciągają nawet uwagę gości.

Kompresorowe chłodziarki do wina, które tutaj zaprezentowaliśmy, w niczym nie różnią się od “normalnych” chłodziarek do wina. W tym oznaczeniu producent ponownie odnosi się jedynie do sprężarki – zwykle montowanej w lodówce.

Zalety i wady chłodziarek do wina z kilkoma strefami chłodzenia

Podczas gdy chłodziarka do wina z jedną strefą chłodzenia może przechowywać tylko jeden rodzaj wina, modele z co najmniej dwoma strefami regulacji temperatury oferują nieco większy komfort. Istnieją jednak pewne wady, o których chcielibyśmy wspomnieć.

Nawet w lodówce do wina z jedną strefą temperaturową można używać różnych temperatur, pamiętając o prawach fizyki. Zimne powietrze płynie w dół, ciepłe w górę. Dlatego w dolnej części można przechowywać białe wino w temperaturze 5 stopni Celsjusza, podczas gdy wino różowe lub jasnoczerwone jest przechowywane w nieco cieplejszej temperaturze dalej.

Zalety:

 • Regulowane poziomy temperatury
 • Nadaje się do przechowywania różnych win
 • Zazwyczaj większe i bardziej przestronne, aby pomieścić więcejbutelek

Wady

 • Duży koszt zakupu
 • Zużycie energii zwykle wyższe niż w przypadku lodówki jednostrefowej
 • Potrzeba więcej miejsca

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie chłodziarki do wina?

Chcesz kupić chłodziarkę do wina, aby przechowywać swoje ulubione napoje w odpowiedniej temperaturze? Ważne jest, czy wolisz wbudowaną czy wolnostojącą lodówkę do wina. Wolnostojące lodówki do wina są prawdziwymi atrakcjami przyciągającymi wzrok pod względem wzornictwa i zazwyczaj oferują przełączane światło LED, za pomocą którego można idealnie ustawić scenę zarówno dla lodówki, jak i dla wina.

Kolejnym kryterium zakupu jest liczba stref temperaturowych. Jeśli preferujesz tylko jeden rodzaj wina, na przykład tylko białe lub tylko czerwone, to w zasadzie wystarczająca jest lodówka z jedną strefą chłodzenia.

Jeśli jednak lubisz pić jedno, jak i drugie i być może różowe wino, chłodziarka do wina powinna mieć co najmniej 2 strefy chłodzenia. W dolnej części można więc przechowywać wina czerwone w odpowiedniej temperaturze, a w górnej części wina białe i różowe w odpowiedniej temperaturze.

I jest jeszcze wiele innych punktów, które należy uwzględnić przy zakupie lodówki do wina:

 • Wielkość – czy posiadasz duży zapas wina, który chciałbyś przechowywać? A może jest tylko kilka butelek pysznego towaru, który ma być przechowywany w odpowiedniej temperaturze? Jeśli chodzi o rozmiary, można dostać winiarki na 6 butelek, ale także lodówki, które mogą pomieścić 200 butelek.
 • Podział lodówki – strefy temperaturowe to jedyna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Jednak podział lodówki może być brany pod uwagę. Ale często półki, które są wykonane z metalu lub drewna, są demontowalne, więc jesteś dość elastyczny, jeśli chodzi o przechowywanie wina. Lodówki do wina z dwiema strefami temperaturowymi są zazwyczaj podzielone na pół, dzięki czemu można przechowywać tę samą liczbę białych i czerwonych win.
 • Klasa klimatyczna – wartość ta wskazuje temperaturę otoczenia, w której powinna znajdować się chłodziarka do wina. Na przykład, wprowadziliśmy chłodziarki, które są odpowiednie dla temperatury otoczenia do 32 stopni Celsjusza – na przykład lodówkę do wina Klarstein Vivo na 26 butelek.
 • Zużycie energii –  klasa efektywności energetycznej: niektóre z chłodziarek do wina mogą być prawdziwymi pożeraczami prądu. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Chociaż chłodziarki do wina z klasą efektywności energetycznej A są nieco wyższe w cenie zakupu, to jednak opłaca się to przy niższym zużyciu energii. Przecież twoja lodówka przez 365 dni w roku wykonuje swoją pracę za ciebie i twoje wino.
 • Emisja hałasu – jeśli chcesz ustawić chłodziarkę do wina w pomieszczeniu mieszkalnym, powinieneś zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Lodówka do wina jest wyposażona w kompresory, które nie pracują cicho – tak jak lodówka w kuchni. Ogólnie rzecz biorąc, większość oferowanych lodówek do wina jest dość cicha, o emisji hałasu od 40 do 45 decybeli, i jest porównywalna z normalną lodówką.
 • Wyświetlacz temperatury:- jeżeli klimatyzator posiada 2 strefy chłodzenia, przydatna jest możliwość odczytania na wyświetlaczu temperatury każdej ze stref. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o temperaturze, ponieważ jeśli lodówka nie ostygnie prawidłowo, możesz to zobaczyć po ewentualnym wzroście temperatury i zareagować. Niektóre klimatyzatory do wina mają sygnał, który sygnalizuje, że drzwi chłodziarki są otwarte przez pewien okres czasu.
 • Półki – przydatne i bardzo wygodne do wprowadzania i wyciągania wina, jeśli półki mogą być wyciągane. Z reguły półki wszystkich chłodziarek do wina można wyjąć, aby móc schłodzić jedną lub drugą butelkę, na przykład szampana lub wina musującego, w razie potrzeby na stojąco.

Ile kosztuje winiarka? Test i kryteria wyboru

Kiedy prezentowaliśmy różne winiarki w ramach porównania, można zuważyć, że przedziały cenowe dla lodówek są różne. Z jednej strony, zależy to od wielkości lodówki w ogóle i zależy od różnych cech sprzętu. Na przykład, można już dostać lodówki do wina za nieco ponad 500 złotych, ale można też kupić te, które kosztują 5000 złotych.

Czy istnieją alternatywy dla chłodziarki do wina?

Dla prawdziwych koneserów i miłośników wina nie ma chyba alternatywy dla lodówki do wina, poza piwnicą z odpowiednią regulacją temperatury. To prawda, że lodówka do wina działa tak samo jak zwykła lodówka, ale jeśli chodzi o chłodzenie wina, lodówka nie może konkurować.

Właściwa temperatura spożywania win

Prawidłowa temperatura jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju aromatu i smaku wina. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się przechowywanie win w temperaturze od 5 do 18 stopni Celsjusza. Jednakże temperatury win białych, czerwonych i różowych różnią się odpowiednio.

 • Wina białe: przechowywanie w górnej strefie temperatury, w której lekkie wina białe powinny być przechowywane w temperaturze od 7 do 8 stopni Celsjusza, białe wina pełne (a także wina różowe) w temperaturze od 10 do 11 stopni Celsjusza oraz ciężkie, wielowarstwowe wina białe w temperaturze od 12 do 13 stopni Celsjusza.
 • Wina czerwone: przechowywanie w strefie niższej temperatury, w której należy przechowywać lekkie, młode wina czerwone w temperaturze od 14 do 15 stopni Celsjusza, młode, pełne wina czerwone w temperaturze od 16 do 17 stopni i dojrzałe, ciężkie wina czerwone w temperaturze 18 stopni Celsjusza w lodówce do wina.

Które wina chciałbyś przechowywać w chłodziarce?

Jeśli chcesz przechowywać tylko jeden rodzaj wina w lodówce do wina, Twoim wyborem może być tańsza lodówka do wina z jedną strefą temperaturową. Jeśli jednak chcesz przechowywać różne rodzaje wina (białe, czerwone lub różowe), niezbędna jest lodówka na wino z 2 strefami temperaturowymi.

Istotne dla przechowywania win lub lokalizacji lodówki do wina jest środowisko naturalne. Poza wspomnianą już temperaturą otoczenia, należy upewnić się, że miejsce instalacji jest suche, wypoziomowane i wodoszczelne. Aby upewnić się, że lodówka do wina stoi prosto i że wino jest przechowywane prawidłowo, użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy lodówka stoi prawidłowo i prosto.

Prawidłowe przechowywanie win w winiarce

Właściwe przechowywanie odgrywa decydującą rolę w bukiecie wina. Ważne są poniższe kryteria:

 • Unikanie wahań temperatury – wino powinno być przechowywane w stałej temperaturze. Krótka fluktuacja, na przykład podczas transportu, zwykle nie szkodzi winu. Nie należy jednak przekraczać 20 stopni Celsjusza. Jeśli wino jest przechowywane przez dłuższy okres czasu, takie wahania mogą mieć negatywny wpływ na rozwój, a tym samym na smak wina.
 • Wino należy przechowywać w miejscu chronionym przed światłem. Piwnice winiarskie były kiedyś tak popularne do przechowywania wina. W nich było ciemno, wilgotność była zazwyczaj odpowiednia, a wino było chronione przed światłem. Aby zapewnić, że wino jest chronione przed światłem w lodówce do wina, lodówki są zazwyczaj wyposażone w drzwi z litego szkła, w tym ochronę przed promieniowaniem UV. Możesz teraz sprzeciwić się, aby lodówki do wina miały wewnętrzne oświetlenie. Masz oczywiście rację. Jest to jednak oświetlenie wewnętrzne LED, które nie zaszkodzi Twojemu winu.
 • Właściwy poziom wilgotności, jest to ważne dla jakości i trwałości wina. W wentylowanych piwnicach winiarskich – a więc zalecenie – wina powinny być przechowywane przy wilgotności powietrza pomiędzy 65 a 75 procent. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, może to prowadzić do rozwoju pleśni. Jeśli ta pleśń dotrze do wina przez korek, to wino jest niejadalne i trzeba je wyrzucić.
 • Cyrkulacja powietrza w lodówce do wina, jest to ważne, aby zapobiec przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do butelki z winem.
 • Unikanie wstrząsów – wino jest wrażliwe i reaguje na wstrząsy w środowisku. Na przykład, należy unikać umieszczania lodówki do wina obok pralki.

Wina – przechowywać w pozycji pionowej czy leżącej?

Podczas gdy jedni twierdzą, że wina powinny być przechowywane tylko na leżąco, inni są przekonani, że jest odwrotnie i mówią, że wina są przechowywane prawidłowo w pozycji stojącej. Być może można wydedukować prawidłowy sposób przechowywania wina, patrząc na wyposażenie lodówek do wina. W końcu wszystkie prezentowane przez nas chłodziarki do wina są wyposażone w półki do poziomego przechowywania. Wina z zakrętkami mogą być przechowywane w pozycji pionowej.

Wina z korkami powinny być przechowywane tylko w pozycji leżącej. Ważne jest, aby przy tego typu zamknięciu istniała odpowiednia wilgotność powietrza, aby korek nie wysychał. Jeśli korek nie jest już w porządku, cierpi nie tylko jakość wina, ale także okres trwałości.