Czesi zbudowali latający rower

latający rower

Latający rower zaprezentowano w stolicy Czech Pradze w zamkniętej hali. Na siodełku maszyny nie zasiadł jednak człowiek, a manekin. Rower na baterie wygląda jak potężny rower górski i waży 90 kg. Wyposażony jest w śmigła z przodu, tyłu i po jednym z każdego boku.

Zanim jednak na siodełku takiej latającej maszyny usiądzie człowiek, trzeba będzie wyposażyć ją w potężniejsze baterie – powiedział Milan Duchek z firmy Duratec, produkującej ramy rowerowe. Młodzi konstruktorzy są pełni optymizmu. Rower porusza się w powietrzu dzięki śmigłom napędzanym energią elektryczną z akumulatora. Jeden z konstruktorów, Jan Szpatny z nadzieją mówi o latającej maszynie: „Nie wykluczam, że powstaną nowe projekty budowane na miarę konkretnego człowieka”. Szpatny, który sterował droga radiową latający rower wierzy, że w niedalekiej przyszłości powstaną nowe, wysokowydajne akumulatory, które pozwolą na odbywanie dalekich podróży.

Obecna konstrukcja jest nieco nieporęczna. Rower nie jest składakiem, nie wejdzie do bagażnika zwykłego samochodu, nie mówiąc o tramwaju czy autobusie. Rower fruwa dzięki sześciu śmigłom napędzanym energią elektryczną z akumulatora. Bez człowieka waży około 90 kg. Pierwszy lot trwał ponad 6 minut. Rower wzniósł się na wysokości około jednego metra. W niedalekiej przyszłości powstaną nowe, wysokowydajne akumulatory, które pozwolą na odbywanie takim rowerem dalekich podróży – twierdzi Jan Szpatny, jeden z konstruktorów maszyny.

Źródło:
[1] http://abcnews.go.com/Technology/flying-bicycle-achieves-liftoff-prague/story?id=19392528 | 14.06.2013
[2] http://www.designyourdreams.cz/ | 14.06.2013
[3] The flying bike by Monica Arellano-Ongpin, flickr.com, CC BY 2.0