Elektrody w ubraniu monitorują pracę serca

elektrody

Japońska firma NTT (Nippon Telegraph and Telephone Corporation) z Tokio zaprojektowała nowatorskie elektrody, które zamontowane wewnątrz ubrania, monitorują parametry pracy serca.

Na przewodzące włókna elektrody składa się rdzeń, który wykonany jest z jedwabiu lub materiału syntetycznego, pokrytego przewodzącym polimerem PEDOT-PSS.

PEDOT-PSS jest typowym polimerem przewodzącym, który jest szeroko stosowany przy konstruowaniu przezroczystych elektrod z antystatyczną powłoką z tworzywa sztucznego. Ze względu na wysoką przewodność i stabilność chemiczną, może być wykorzystywany w różnych środowiskach.

Warunki powlekania zostały opracowane w taki sposób, aby nie ucierpiała na tym wytrzymałość na rozciąganie oraz biokompatybilność, hydrofilowość i elastyczność.

Konwencjonalne biomedyczne elektrody wymagają użycia pasty lub żelu, co prowadzi do nadmiernego zwilżania powierzchni skóry, powodując niekiedy podrażnienie lub zapalenie skóry. Nowe bioelektrody wykonane z włókna przewodzącego nie wymagają użycia past, są elastyczne, w pełni biozgodne oraz hydrofilowe. Pomiary są stabilne, jak w przypadku pomiaru konwecjonalnymi elektrodami. Są miękkie w dotyku i wygodne podczas noszenia. Dzięki swojej elastyczności i zdolności do przepuszczania powietrza umożliwiają długookresową kontrolę parametrów serca, bez obciążenia dla użytkownika. Aby sprawdzić swoje EKG wystarczy założyć koszulkę z zamontowanyni elektrodami.

Eksperymenty przeprowadzono na dzięsiątce zdrowych i sprawnych ochotników. Zostali wyposażeni w podkoszulki z elektrodami przewodzącymi. Naukowcy przeprowadzili długoterminowe nagrania bicia serca oraz badania elektrokardiografii (EKG). Testy zakończyły się sukcesem, przewodzący polimer w koszulce monitorował stan serca w sposób ciągły.

Aktualnie naukowcy chca rozpocząć testy z pierwszą grupą 100 ochotników, którzy przetestują nową technologię. Badacze spodziewają się, że elektronika ubraniach będzie odgrywać istotną rolę w dziedzinie diagnostyki medycznej nie tylko w sporcie i badanich naukowych. Wsparcie nowego materiału wpłynie na poprawę zdrowia, co pomoże w obniżeniu ryzyka zawałów serca i innych nieprawidłowości w jego pracy poprzez wczesne wykrycie i leczenie arytmii.

Źródło:
[1] http://www.ntt.co.jp/news2013/1302e/130212a.html | 30.07.2013
[2] http://efytimes.com/e1/fullnews.asp?edid=111748 | 30.07.2013
[3] Monitoring electrode by Quinn Dombrowski (quinn.anya), flickr.com, CC BY-SA 2.0