Elektroniczne soczewki kontaktowe

soczewki kontakowe

Dla tych, którym okulary wykonane w technologii Google Glass wydają się niedyskretne, naukowcy wymyślili alternatywę w postaci elektronicznych soczewek kontaktowych. Projekt jest tworzony przez naukowców z kilku instytucji, m.in. Ulsan National Institute of Science and Technology oraz firmy produkującej elektroniczne gadżety – Samsung.

Rozwiązanie nie jest teoretyczne, ale praktyczne. Połączenie przeźroczystego, przewodzącego elektryczność grafenu i srebrnych nanodrutów okazało się strzałem w dziesiątkę. Inżynierowie z sukcesem przetestowali soczewki na królikach – których oczy są wielkości oczu człowieka. Zwierzęta po pięciu godzinach noszenia elektronicznych soczewek nie miały przekrwionych oczu, nie znaleziono śladów podrażnień.

Materiał posiada budowę typu “sandwich” – czyli przekładkową. Umieszczając srebrne nandruty między arkusze grafenu uzyskano kompozyt o znacznie niższym oporze elektrycznym niż każdy materiał oddzielnie. Optyczne i mechaniczne właściwości hybrydowych nanostruktur na podstawie dwuwymiarowego grafenu i sieci jednowymiarowych srebrnych nanodrutów są niezwykłe. Cechuje je bardzo dobra przejrzystych i rozciągliwość. Wysoka przepuszczalność światła (94% w zakresie widzialnym), wysoka odporność na utlenianie się oraz fantastyczną elastyczność i rozciągliwość (100% poszerzenie materiału w badaniach na rozciąganie) powodują, że struktury hybrydowe znajdą zastosowanie w gadżetach elektronicznych kolejnej generacji. Póki co, badaczom udało się pokryć soczewkę półprzewodnikową warstwą i umieścić na niej diodę. Dioda to odpowiednik jednego piksela wyświetlacza, do budowy którego jeszcze długa droga. Naukowcy uważają, że, zastosowanie elektronicznych soczewek kontaktowych w medycynie może być bardziej obiecujące niż np. noszenie okularów Google Glass. W przyszłości inżynierowie chcą zmodyfikować produkt tak, aby działały jak czujniki biologiczne, monitorujące stan zdrowia człowieka poprzez badanie płynu łzowego. E-soczewki, nad którymi pracują naukowcy z pewnością nie trafią do komercyjnego zastosowania jeszcze przez kilka lat.

Źródło:
[1] http://www.technologyreview.com/news/515666/contact-lens-computer-like-google-glass-without-the-glasses/ | 13.07.213
[2] Moms contact by Niek Beck, flickr.com, CC BY 2.0