FiberFix – nowa jakość wśród taśm izolacyjnych

tasma

Produkt o nazwie FiberFix ma na celu zastąpienie powszechnie używanej taśmy izolacyjnej. Nowa, szybkoschnąca taśma skutecznie przylega do różnych powierzchni – od nieszczelnych rur do połamanych części rowerowych. Kombinacja dwóch cech – łatwości aplikacji jak u zwykłej taśmy klejącej oraz przyczepności żywicy epoksydowej tworzy materiał, który może zmienić sposób naprawy wielu rzeczy.

Taśma FiberFix to materiał składający się z okładziny z włókien szklanych napuszczonych z jednej strony żywicą. Włókna szklane zapewniają odpowiednie właściwości mechaniczne, a żywica umożliwia nalejenie taśmy. Jak informuje producent FiberFix jest sto razy bardziej wytrzymały niż konwencjonalne taśmy klejące.

Taśma dostarczana jest w szczelnie zamkniętym woreczku. Żywica zaczyna twardnieć w momencie kontaktu z wilgocią. Zaleca się nakładanie FiberFix na mokro, aby przyspieszyć czas wiązania. Do aktywacji żywicy wystarczy wilgoć znajdująca się w powietrzu, więc trzeba dokładnie zamykać torebkę po każdym użyciu. Pasek można również uprzednio namoczyć, a następnie owinąć wokół danego przedmiotu. Taśma twardnieje maksymalnie w ciągu 10 minut, a pełną odporność uzyskuje po 24 godzinach. FiberFix może zostać użyty do naprawy przedmiotów drewnianych, plastikowych i metalowych. Taśma funkcjonuje prawidłowo w temperaturach od -50 do 300°F (około -45 do 149°C).

Czas potrzebny do utwardzenia zależy od dwóch głównych czynników – temperatury oraz wilgotności taśmy. Jak podaje producent, w temperaturze 72°F (około 22°C) pasek FiberFix, który został zanurzony w wodzie twardnieje po około 2-3 minutach. To wystarczająco dużo czasu, aby zakończyć proces owijania. Po 5-10 minutach FiberFix jest odpowiednio twardy, aby naprawiany obiekt mógł spełniać swoje dotychczasowe zadania. Gwałtowny wzrost temperatury drastycznie przyspiesza proces utwardzania, a ekstremalny spadek znacznie spowalnia ten proces.

Po utwardzeniu taśma może być szlifowana i malowana. FiberFix posiada wysoką wytrzymałość na rozciąganie i uderzenia, jest także całkowicie wodoodporny i nietoksyczny. Jednak w przypadku naklejenia taśmy na ludzką skórę, istnieje niebezpieczeństwo utraty kilku jej warstw.

Taśma może być cięta na mniejsze części za pomocą nożyczek, lecz trzeba się spieszyć by zmyć żywicę z narzędzi zanim stwardnieje. Obecnie taśma oferowana jest tylko w kolorze czarnym, ale producent pracuje nad innymi kolorami i wzorami. Należy dobrze się zastanowić, zanim zechcemy jej użyć. Twórcy próbowali nieskutecznie usunąć taśmę z różnych przedmiotów za pomocą szlifierki, palnika acetylenowego, piły łańcuchowej. Pozbycie się taśmy oznaczało zniszczenie przedmiotu, na którym została naklejona.

FiberFix jest sprzedawany w kilku długościach – od 1×40 cali za 5,99 dolarów do 4×60 cali za 9,99 dolarów za sztukę (19-32 złote). Produkt obecnie dostępny jest w sklepach stacjonarnych tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źródło:
[1] http://www.fiberfix.com/ | 30.10.2013
[2] Right side done by Nicolas Marchildon, flickr.com, CC BY-SA 2.0