Jaki metal topi się w dłoni? Temperatura topnienia

gal

Zgodnie z postawionym zapytaniem jedno jest pewne – to właśnie z Galu nigdy nie powstaną pierścionki. Metal ten jest tak miękki że można kroić go nożem.

Temperatura topnienia metali

Jest łatwotopliwym metalem którego temperatura topnienia wynosi 29,7 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura ludzkiego ciała to zwykle około 36,6 stopni Celsjusza dlatego też gal topi się na dłoni. Co ciekawe, temperatura wrzenia tego materiału jest nieporównywalnie większa a mianowicie 2300 stopni Celsjusza. Ten szeroki zakres istnienia fazy ciekłej wykorzystano do budowy termometrów mierzących wysokie temperatury.

Przyczyną tak niskiej temperatury topnienia jest mało stabilna struktura krystaliczna galu utworzona poprzez wiązania kowalencyjne. W przeciwieństwie do większości metali jest w przypadku galu rombowa i zbudowana z dimerów (połączeń dwóch jednakowych cząsteczek). Gal jest również kruchy, rozpada się na kawałki niczym szkło, wykazując przełam podobny do szkła. Stopy galu z indem i cyną mają jeszcze niższą temperaturę topnienia (do ok. -20 °C). W przeciwieństwie do rtęci, gal i jego związki nie są trujące. Powszechnie wykorzystywanym związkiem galu jest arsenek galu, będący półprzewodnikiem, mającym wiele zastosowań. Gal jest jednym z niewielu metali (obok rubidu, cezu, fransu i rtęci), które są ciekłe w temperaturze zbliżonej do pokojowej.

Poniżej video prezentujące niezwykłe właściwości galu.

Źródła:
http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/summary/summary.cgi?cid=5360835&loc=ec_rcs | 02.07.2013
Gallium by Jurii, commons.wikimedia.org, CC BY 3.0