Kamizelka nożoodporna

Kamizelka nożoodporna, czyli chroniąca przed pchnięciem nożem, igłami i spiczastymi przedmiotami ubezpiecza użytkownika przed atakami. Obecnie, nie tylko wojsko, pracownicy ochrony i biznesmeni chronią się przed atakami z użyciem noża. Jakie są rodzaje kamizelek przeciwnożowych? Na co uważać przy zakupie? To tylko niektóre z pytań, którymi zajmiemy się w poniższym kompleksowym przewodniku, gdzie wybierzemy najlepsze kamizelki antynożowe.

Najlepsza kamizelka nożoodporna – ranking

 • PRODEF ® Mod. III VPAM KDIW 2004
 • Commando-Industries Stichschutzweste
 • G8DS® L-XL Security

Kamizelka antynożowa: test i kryteria wyboru

Drogie modele kamizelek nożoodpornych wykonane są przy użyciu specjalnej mieszanki włókien syntetycznych zwanych aramidami. Metalowe lub plastikowe wkładki są często używane w tańszych kamizelkach.

Wszystkie kamizelki mają wspólną cechę. Zastosowane materiały uniemożliwiają penetrację spiczastymi i ostrymi przedmiotam (lub przynajmniej silnie hamują próbę). Kamizelki chroniące przed przebiciem chronią przed atakiem nożem, ostrymi przedmiotami oraz pochłaniają ciosy i kopnięcia. Diły są pochłaniane przez płyty ochronne i rozkładane na większej powierzchni.

Ile kosztuje kamizelka przeciw nożowa? Niedrogie modele podstawowe można kupić za mniej niż 400 złotych. Z drugiej strony, jeśli szukasz modelu odpornego na ścieranie, musisz zaplanować na co najmniej 600 złotych. W zależności od jakości, właściwości i poziomu ochrony, kamizelki nożoodporne mogą kosztować nawet 6000 złotych.

Dostępne są kamizelki kłute z ochroną balistyczną. Pomagają one nie tylko w walce z bronią kłutą, ale są kuloodporne. Z modeli tych korzystają głównie jednostki policyjne i wojskowe. Czasami są wykorzystywane przez specjalne służby bezpieczeństwa, takie jak Biuro Ochrony Rządu.

Dzięki zintegrowanym płytom ochronnym, kamizelki chroniące przed pchnięciem nożem znacząco amortyzują kopnięcia i uderzenia. Niektóre modele są wyposażone w ochraniacze przed tępymi przedmiotami.

Dla kogo przeznaczone są kamizelki nożoodporne?

Kamizelkę chroniącą przed pchnięciem nożem można nosić pod garniturem lub zwykłym ubraniem. Kamizelki antynożowe stają się coraz bardziej popularne, gdyż w porównaniu z kamizelkami kuloodpornymi są bardziej praktyczne w codziennym życiu i w niebezpiecznych sytuacjach. Ryzyko odniesienia obrażeń przez broń kłutą jest oceniane znacznie wyżej niż trafienie pociskiem z broni palnej. Gdzie stosowane są kamizelki chroniące przed pchnięciem nożem? Poniżej przedstawiamy wspólne grupy osób i zawodów, stosujące kamizelki antynożowe prywatnie, jak i zawodowo.

Służby i pracownicy ochrony

W dzisiejszym świecie pracownicy ochrony muszą spodziewać się wielu niewiadomych. Obejmują one fizyczne ataki z użyciem noża lub innych ostrych przedmiotów. Coraz częściej spotykasz więc pracowników ochrony, którzy posiadają wysokiej jakości sprzęt i kamizelki ochronne. Zadania (prywatnych) służb ochrony są zróżnicowane i często klasyfikowane jako niebezpieczne. Z tego względu noszenie kamizelki kłutej jest powszechną praktyką.

Ochroniarze klubowi

Brutalność i przemoc w polskich dyskotekach nasila się. Coraz częściej spotykasz bramkarzy noszących kamizelkę ochronną pod swoim garniturem, aby chronić się przed atakami nożem. Pracownicy ochrony w klubach zabezpieczają się przy rozwiązywaniu sporów lub usuwaniu nieprzyjemnych gości.

Inspektorzy i kierowcy

Kamizelka antynożowa jest dobrze znana kierowcom TIRów, pociągów i autobusów oraz inspektorom pasażerskim. Sprawcy nie boją się pobić ani użyć broni białej. Wiele stowarzyszeń transportowych posiada przepisy, które zabraniają pracownikom noszenia sprayu pieprzowego lub innych elementów obronnych w celu ochrony własnej, pozostawiając ich prawie bezbronnych wobec brutalnych sprawców. Kamizelka nożoodporna może przynajmniej chronić pracownika przed zagrażającymi życiu kłutami i ranami ciętymi w górnej części ciała bez naruszania przepisów pracodawcy.

Pracownicy porządku publicznego

Pracownicy urzędów ds. porządku publicznego często i nagle znajdują się w centrum uwagi osób agresywnych. Obecnie nawet wydanie mandatu lub dystrybucja biletów parkingowych może prowadzić do gwałtownych konfrontacji. Dzięki odpowiedniej kamizelce ochronnej, użytkownik może zmniejszyć ryzyko urazu w przypadku gwałtownego uderzenia poprzez uderzenia i kopnięcia.

Osoby prywatne

Coraz więcej osób prywatnych kupuje kamizelki chroniące przed pchnięciem nożem. Powody są wielorakie, cel jest zawsze ten sam. Strach przed zranieniem przez broń kłutą wyzwala poczucie ochrony własnej osoby. Kamizelki przeciw nożowe są zwykle łatwe do noszenia i nie mają sprawiają żadnych ograniczeń ruchowych. Kamizelka chroniąca przed kłuciem daje użytkownikowi większe poczucie bezpieczeństwa i skuteczną ochronę przed urazami kłutymi w górnej części ciała.

Klasyfikacja kamizelek antynożowych (rodzaje)

Kamizelki chroniące przed przebiciem można sklasyfikować w zależności od ich głównego przeznaczenia, jak granicy obciążenia.

Na początku zajmiemy się klasami ochronnymi, które zostały utworzone zgodnie z głównym celem obrony.

 • Klasa K – obejmuje standardowe noże kuchenne, noże kieszonkowe, a także noże bojowe.
 • Klasa I – ta klasa ochrony odnosi się do niebezpiecznych przedmiotów z ostrymi zakończeniami, takich jak strzykawki, gwoździe, a nawet igły.
 • Klasa D – obejmuje zaostrzone śrubokręty i inne rodzaje broni o bardzo cienkich punktach końcowych.
 • Klasa W – ochrania przed przedmiotami o ostrych lub spiczastych krawędziach, takich jak butelki lub kamienie, którymi można rzucać.

W praktyce jednak zazwyczaj podawana jest tylko klasa K, ponieważ jest to główny cel kamizelek chroniących przed pchnięciem nożem. Rozróżnienie oparte na klasach jest zatem stosunkowo trudne, ze względu na słabe specyfikacje producenta.

Większość kamizelek chroniących przed nożami jest sklasyfikowana w jednostkach energii – dżulach w zależności od limitu obciążenia. Rozróżniamy klasy ochrony K1, K2, K3 i K4.

 • Klasa K1 – najniższy poziom i tym samym najniższa ochrona. Jeśli kamizelka posiada taką klasyfikację, może ona wytrzymać do 25 dżuli energii uderzenia.
 • Klasa K2 – kamizelki z tą klasyfikacją mogą wytrzymać do 40 dżuli energii uderzenia. Wyprzedza to klasę K1 o 15 dżuli energii uderzenia.
 • Klasa K3 –  kamizelki z tą klasyfikacją są już więcej niż wystarczająco chronione. W tym miejscu pochłaniane jest do 65 dżuli maksymalnej energii uderzenia.
 • Klasa K4 – najwyższa klasa ochrony na rynku. Kamizelki z tym certyfikatem mogą wytrzymać co najmniej 65 dżuli energii uderzenia.

Kamizelka przeciw nożowa – poradnik kupującego

Jeśli chcesz kupić kamizelkę antynożową, zwróć uwagę na następujące rzeczy.

 • Klasyfikacja ochronna – tylko w ten sposób ochrona przed atakami jest w 100% zagwarantowana. Chociaż istnieją dobre modele bez wyznaczonych klasy ochrony, lepiej jest kupić kamizelkę z certyfikatem.
 • Dopasowanie do ciała – kamizelka chroniąca przed pchnięciem nożem nie może w żadnym wypadku ograniczać swobody przemieszczania się. Jeśli tak, to w nagłych wypadkach trudno jest obronić się przed wszelkiego rodzaju atakami. Ponadto kamizelka powinna pokrywać całą jamę brzuszną i wszystkie ważne organy w pozycji stojącej lub siedzącej. Nie może jednak sięgać zbyt daleko w dół, w przeciwnym razie będzie prowadzić do obtarć. W tym kontekście zwróć uwagę na zapięcia na rzepy. Aby kamizelka mogła być zakładana jak najdokładniej, powinna być wyposażona w wiele zapięć, które umożliwią jej dokładne zablokowanie. W przypadku kamizelek noszonych pod ubraniem, ważne jest, aby nosić je jak najściślej. Kamizelka nie powinna wyróżniać się pod zwykłym ubraniem codziennym.
 • Waga – każdy zaoszczędzony gram zapewnia lepszy komfort noszenia. Jednakże, obowiązują tu następujące zasady: im wyższa ochrona, tym cięższa kamizelka.

Kamizelki nożoodporne dla profesjonalistów

Możliwość założenia i szybkiego zdejmowania kamizelki wymaga posiadania zamka błyskawiczny z przodu. W ten sposób można kamizelkę założyć jak zwykłą kurtkę, a zapięcia na rzepy nie muszą być za każdym razem regulowane.

Istnieją specjalne modele dla kobiet, które są dostosowane do kobiecej anatomii. Kamizelki takie można jednak znaleźć tylko w górnym przedziale cenowym i dlatego są stosowane głównie w środowisku zawodowym.

Kamizelki chroniące przed pchnięciem nożem najlepszej jakości są lepiej dopasowane do kształtu ciała i dają możliwość przymocowania sprzętu. Kamizelki podkładowe błyszczą dzięki oddychającym tkaninom i cienkiej konstrukcji. Dodatkowo, na górze kamizelki zazwyczaj znajduje się torba transportowa. Jeśli szukasz modelu do profesjonalnego użytku, musisz wydać około 1000 złotych.