Koszulka chłodząca dla sportowców

koszulka

Firma Adidas, znany producent obuwia i odzieży sportowej zaprezentowała niedawno interesujące z punktu widzenia materiałów, kompozytowe koszulki z dodatkiem metalowych elementów. Koszulka chłodząca z serii o nazwie Climachill zbudowana jest ze standardowych włókien poliestrowych. Niespotykanym ich uzupełnieniem są cząsteczki tytanu wplecione między polimerowe włókna oraz aluminiowe wstawki, osadzone na wewnętrznej stronie t-shirtu. Według firmy metalowe płytki podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą dają natychmiastowe poczucie chłodu oraz dużo szybciej odprowadzają ciepło od ciała w porównaniu do tradycyjnych ubrań.

Kompozytowe koszulki z systemem chłodzenia

Na rynku odzieży sportowej nie brakuje chwytliwych i niecodziennych rozwiązań mających za zadanie zachęcić ludzi do zakupu następnych kolekcji. Reklamowane były już materiały naturalne, sztuczne, wodoodporne, “oddychające” oraz posiadające właściwości izolacyjne. Aby naprawdę zostać wyróżnionym na tym dynamicznie rozwijającym się rynku trzeba zaproponować coś innowacyjnego. W tym momencie laur zwycięstwa należy się firmie Adidas, która zademonstrowała kompozytową odzież z metalowymi wstawkami. Standardowa tkanina poliestrowa została wzbogacona o tzw. sfery chłodzenia, które znajdują się w strategicznych miejscach, narażonych na intensywną produkcję ciepła, w tym plecy, szyję i przedramiona. Technologia o nazwie Climachill łączy w sobie tytanowe i aluminiowe elementy pozwalające na komfortowe ćwiczenia nawet podczas gorących sesji treningowych.

Produkcja koszulek chłodzących

Podstawową tkaniną użytą do produkcji koszulek była klasyczna dzianina z poliestru – politereftalanu etylenu. Popularny PET otrzymuje się na drodze polikondensacji z tereftalanu dimetylu i glikolu etylenowego. Tworzywo sztuczne PET wykorzystywane jest najczęściej do fabrykacji naczyń, opakowań, butelek oraz włókien (polartec, dacron i tergal). Obecnie coraz częściej przedmioty wykonane z PET poddaje się w 100% procesom recyklingu. Techniki powtórnej przeróbki tego rodzaju surowca dopiero od kilku lat powszechnie stosuje się w fabrykacji sportowych trykotów. Jednak w dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie wykonanie tak lekkich i wytrzymałych koszulek z innych materiałów.

Odpowiednio utkana polimerowa podstawa gwarantuje dobrą przepuszczalność powietrza, zapewnia zwiększone odprowadzanie wilgoci oraz wentylację. W poszczególnych, poliestrowych włóknach zostały osadzone cząsteczki tytanu. Komponenty umieszczono po wewnętrznej, przylegającej do ciała stronie koszulek. Dodatek efektywnie pomaga zmniejszyć ilość ciepła bezpośrednio przy skórze. Paraprzepuszczalne mikro-włókna działają jak sito i przenoszą nadmiar wilgoci na zewnątrz, umożliwiając szybsze odparowanie.

Producent najbardziej zachwala i wyróżnia aluminiowe części o nazwie “Aluminium Cooling Spheres”. Kilkumilimetrowe, quasipłaskie płytki wykonane ze stopu aluminium umieszczone są w miejscach kontaktu z najcieplejszymi częściami ciała (wspomniane wcześniej okolice pleców i karku). Stworzona wcześniej “mapę cieplna” ludzkiego organizmu pozwoliła na oznakowanie obszarów o najistotniejszych zmianach temperatury. Nie bez powodu trenerzy przykładają chłodne i mokre ręczniki zawodnikom do tylnej części szyi zamiast do czoła, z powodu znajdującej się tam dużej ilości receptorów. Natomiast aluminium charakteryzuje się stosunkowo wysoką przewodnością cieplną, dlatego używane jest często do produkcji wymienników ciepła i radiatorów (w zależności od stopu, przewodność cieplna to około 170-230 W/mK). Przekazywanie energii kinetycznej bezładnego ruchu cząsteczek w wyniku ich zderzeń na granicy skóra – aluminium prowadzi do wyrównania temperatury między ciałami (w kierunku od temperatury wyższej do temperatury niższej).

Aluminiowe płytki chłodzące zamocowane na polimerowo-tytanowych włóknach.

Aluminiowe płytki chłodzące zamocowane na polimerowo-tytanowych włóknach.

“Aktywne”, metalowe elementy z pewnością mają wpływ na szybsze wyrównanie temperatury, ale czy jest milowy krok w świecie wentylacji odzieży sportowej? Firma przekonuje, że udoskonalone włókna polarowe odpowiadają za 36-procentowy wzrost wydajności chłodzenia w porównaniu do materiałów starszej generacji. Adidas twierdzi, że testy przeprowadzane w różnych warunkach pogodowych jak i te, w których brali udział sportowcy dały jednoznaczną odpowiedź, iż jest to “najbardziej oddychający” materiał w ubraniach sportowych, jaki kiedykolwiek stworzono. Producent nie wspomina jednak nic na temat trwałości koszulek oraz sposobu mocowania płytek do materiału bazowego. Czy to tylko sprytny zabieg marketingowy, czy też warta sprawdzenia technologia? Odpowiedź można uzyskać, testując odzież samemu. Ceny startują od 40$ (około 125 zł).

Źródło:
[1] http://www.adidas.pl/climachill [21.04.2014]
[2] http://sneakerreport.com/news/adidas-launches-climachill-apparel-technology/ [21.04.2014]
[3] http://community.lovellsoccer.co.uk/adidas-unveil-climachill-a-cooling-revolution/ [21.04.2014]
[4] http://www.outdoorsmagic.com/gear-news/just-in—adidas-climachill-tee/12733.html [21.04.2014]
[5] Climachill – 7, Copyright Adidas, Press Release
[6] Cooling Spheres, Copyright Adidas, Press Release