Latarka zasilana ciepłem ludzkiego ciała

latarka

Ann Makosinski z Victoria w Kanadzie posiada latarkę zasilaną ciepłem ludzkiego ciała. Jak to działa? Latarka świeci gdy Ann trzyma ją w ręce. Historia jest o tyle ciekawa że Ann ma dopiero 15 lat a już znalazła się w szeregach finalistów Google Science Fair. Jej praca jest rezultatem zainteresowań odnawialnymi źródłami energii. “Powinniśmy się zainteresować pozyskiwaniem energii która nas otacza a której tak naprawdę nie używamy” – powiedziała młoda wynalazczyni. Ale jak to możliwe? A mianowicie dzięki zastosowaniu zjawiska z którego od dawna korzystamy w klimatyzacji czy w pompach ciepła – efektu Peltiera. Zjawisko to polega na wytwarzaniu energii elektrycznej poprzez zastosowanie materiału o własnościach termoelektrycznych, tworzącego różnicę temperatur na odmiennych stronach układu.

Ann zdecydowała się do wzięcia udziału w projekcie naukowym na St. Michaels University School in Victoria kiedy to odkryła niezwykłość płytki Peltiera. Po kilku dniach obliczeń stwierdziła że po zebraniu odpowiedniej ilości ciepła z ludzkiej dłoni, będzie w stenie przekształcić ją w wydajne źródło zasilania latarki, eliminując baterię. Aby rozpocząć swój projekt, kupiła płytki Peltiera a następnie przetestowała czy są w stanie wytworzyć wystarczającą moc do zasilenia diody LED. Okazało się że nie ma z tym najmniejszego problemu, jednakże napięcie było zbyt małe. Zgłębiając wiedzę na temat obwodów elektrycznych odnalazła w internecie artykuł o pozyskiwaniu energii elektrycznej z ciepła. Okazał się on strzałem w dziesiątkę a Ann użyła zalecanego transformatora aby zapewnić odpowiednie napięcie swojemu projektowi.

“Przy użyciu czterech płytek Peltiera i różnicy temperatur pomiędzy dłonią a powietrzem (ok. 16 stopni Celsjusza), zaprojektowałam latarkę która zapewnia jasne światło bez baterii ani jakichkolwiek ruchomych części. Mój projekt jest ergonomiczny, termodynamicznie wydajny i potrzebuje jedynie 5 stopni różnicy temperatury do pracy, aby wyprodukować do 5,4 mW dla pięciu lampek” – powiedziała Ann.Ostateczny projekt polegał na montażu obwodu zbudowanego z płytek Peltiera do pustej rury z aluminium umieszczonej następnie w większej rurce z PVC z otworem pozwalającym na wnikanie powietrza z otoczenia do układu. Materiały do wykonania projektu kosztowały 26$, a to zakwalifikowało Ann do finału Google Science Fair gdzie 15 finalistów z całego świata walczy o 50 000$. Życzymy szczęścia młodej odkrywczyni.

Źródło:
[1] http://www.dailymail.co.uk/news/article-2351791/Ann-Makosinski-Canadian-girl-invents-flashlight-powered-body-heat-earns-spot-Google-Science-Fair-finals.html | 07.07.2013
[2] http://www.huffingtonpost.ca/2013/07/03/ann-makosinski-google-science-fair_n_3543265.html | 07.07.2013
[3] Flashlight by Cezary Borysiuk, flickr.com, CC BY 2.0