Łódź zasilana tylko przez Słońce

Największa na świecie, w pełni zasilana energią słoneczną łódź “Turanor PlanetSolar” zadokowała w Nowym Jorku podczas misji badania skutków zmian klimatycznych spowodowanych przez golfsztorm.

Sponsorowany częściowo przez rząd Szwajcarii, 35-metrowy katamaran jest pokryty panelami słonecznych.Panele umieszczone są na platformach, które rozkładają się jak skrzydła ptaka, gdy płynie po pełnym morzu i chowają się do środka gdy wpływa do portu. Łódź wyposażono w 38 tysięcy ogniw słonecznych. Ich łączna powierzchnia wynosi 537 metrów kwadratowych.

Produkowany przez nie prąd zasila cztery silniki elektryczne, dzięki którym Tûranor PlanetSolar może rozpędzić się do prędkości 14 węzłów (około 26 km/h). Prędkość marszowa statku jest jednak niższa i wynosi około 7,5 węzła.

W maju 2012 roku, jako pierwszy statek napędzany energią słoneczną opłynął dookoła całą kulę ziemską. Przygoda trwała 584 dni, a licznik wybił ponad 60 000 km (37282 mil). Ważący 90 ton katamaran, podróżował ze średnią prędkością pięciu węzłów.

Turanor PlanetSolar

Turanor Planet Solar stacjonujący w porcie w Las Palmas

Zamiast być muzeum w jakimś porcie, jacht otrzymał drugie życie” – powiedział Gerard d’Aboville, francuski kapitan, odnosząc się do najnowszej misji jachtu.

Golfsztrom ma znaczący wpływ na klimat terenów lądowych w jego pobliżu. Golfsztrom transportuje ciepłe wody, które potem jako Prąd Północnoatlantycki dostają się w okolice Europy. Zimą powietrze nad oceanem położonym na zachód od wybrzeży Norwegii jest średnio o ponad 22 °C cieplejsze niż powietrze na podobnych szerokościach geograficznych, co jest jedną z największych anomalii tego typu na Ziemi.

Następne przystanki PlanetSolar są zaplanowane w Bostonie, Nowej Fundlandii, Islandii i Norwegii.

Naszym celem jest zrozumienie złożonych interakcji pomiędzy fizyką, biologią i klimatem, aby móc symulować zmiany klimatyczne” – powiedział Martin Beniston z Institute of Environmental Sciences at the University of Geneva.

Ponieważ statek jest zasilany energią słoneczną nie emituje substancji szkodliwych, które mogłyby zakłócić zebranie danych na odcinku 8000 km między Miami i Bergen w Norwegii” – dodał naukowiec.

Źródło:
[1] http://www.planetsolar.org/the-boat/technical | 24.06.2013
[2] http://www.theverge.com/2013/6/22/4454980/ms-turanor-planetsolar-solar-powered-boat-photo-essay | 24.06.2013
[3] El Turanor Planet Solar en Gran Canaria by JUAN RAMON RODRIGUEZ SOSA, flickr.com, CC BY-SA 2.0