Marmoleum ekologiczny materiał na podłogę

marmoleum

Używanie biologicznych i ekologicznych surowców w domach staje się bardzo modne. Dzisiaj nie zadowala nas już tylko to, że materiał pochodzi z natury. Musi mieć jeszcze dodatkowe użytkowe właściwości.

Marmoleum to ekologiczny materiał o właściwościach antyalergicznych i bakteriostatycznych wyglądem przypomina linoleum. Ważną cechą marmoleum jest samoregeneracja drobnych uszkodzeń, co znacznie przedłuża jego żywotność.

Marmoleum jest ze względów ekologicznych najczęściej wybieraną wykładziną podłogową. Wierzchnią, 2mm warstwę stanowi naturalne linoleum, złożone z mieszkanki oleju lnianego, żywic, mączki drzewnej, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem jutowym. Kolejną warstwą jest płyta HDF z wyprofilowanym piórem i wpustem. Ostatnią stanowi naturalny korek grubości jednego milimetra. Kumuluje on ciepło i nadaje podłodze doskonałe właściwości dźwiękoszczelne. Dodatkowym atutem jest to, że materiał ten ulega całkowitej biodegradacji.

Główny surowiec – olej lniany uzyskiwany jest z nasion lnu, a następnie mieszany z żywicą naturalną. W kolejnym etapie dodaje się mączkę drzewną, pochodzącą z lasów odnawialnych, spełniającą rolę wypełniacza oraz wzmacniającą kolory wykładziny. W produkcji używany jest również wapień nadający powierzchni gładkości.

Do tej pory marmoleum, ze względu na swoje doskonałe właściwości bakteriobójcze, było wykorzystywane w szpitalach, przychodniach, laboratoriach ale świetnie nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych – w szczególności do pokojów dziecięcych. Układa się je bez użycia kleju, na pióro i wpust, czyli identycznie jak zwykłe panele podłogowe. Może być stosowane na ogrzewania podłogowe. Nadaje się do wielokrotnego składania i rozkładania i jest przeznaczone do samodzielnego montażu. Należy pamiętać jedynie o wyrównaniu podłoża.

Czyszczenie na sucho jest bardziej efektywne w usuwaniu luźnego brudu niż zmywanie na mokro. Pielęgnacja podłogi zaczyna się w momencie jej wyczyszczenia po instalacji. Wystarczy tylko zmyć wykładzinę neutralnym detergentem, która po tym zabiegu jest gotowa do użytkowania. Nie ma konieczności nakładania polimeru.

Marmoleum występuje w bogatej gamie wzorów i kolorów. Od naturalnych barw ziemi, aż do ekstrawaganckich i jaskrawych, co daje możliwość stworzenia własne, oryginalnej kompozycji. Jego cena jest stosunkowo tania, bo wynosi około 150 złotych za metr kwadratowy.

Źródło:
[1] http://www.forbo-flooring.pl/ | 21.06.2013
[2] DSCN2263 by Donaleen, flickr.com, CC BY 2.0