Maska N95 (FFP2, FFP3)

Maska ochronna N95 (FFP2, FFP3) jest maską zakrywającą usta i nos. Posiada doskonały wkład filtracyjny oceniony na 99% skuteczności filtracji bakteryjnej. Działanie masek FFP2 i FFP3 polega na ochronie przed wdychaniem szkodliwych cząsteczek, które mogą powodować choroby płuc i ciała. Ponadto, zatrzymuje małę cząsteczki kurzu, pleśni i dymu.

Maski N95 skutecznie odfiltrowywują cząstki unoszące się w powietrzu, a jednocześnie są wygodne w noszeniu. Oferują ścisłe i niestandardowe dopasowanie, zaprojektowany tak, aby blokować co najmniej 95% cząsteczek testowych o wielkości 0,3 mikrona.

Wiele masek N95 ma zawory wydechowe sprzyjające naturalnemu oddychaniu i mówieniu. Jest idealna dla osób pracujących przy projektach typu “zrób to sam”, w laboratoriach i innych miejscach pylenia, szlifowania i piłowania. Maski FFP2, FFP3 stosowane są przez osoby pracujące w placówkach służby zdrowia. Najlepsze z nich odfiltrowywują bakterie gruźlicy. Wiele masek zapewnia ochronę przez osiem godzin, w zależności od specyfikacji producenta.

Najlepsze maski N95 – ranking

  • 3M 8511 Respirator
  • 3M Safety 142-8210PLUS N95 8210Plus
  • PLENO N95 Masks
  • SAS Safety 8610 N95 Respirator

Jak to działa filtrująca maska N95 (FFP2 i FFP3)? Test i kryteria wyboru

Maska N95 z zaworem działa w prosty sposób. To jeden z najczęściej używanych środków ochrony osobistej do wielu zastosowań, w tym w opiece szpitalnej i na oddziałach gruźliczych. Może być również używane podczas praktyk w laboratoriach kontroli zakażeń, centrach planowania na wypadek pandemii lub na pogotowiu ratunkowym.

Maski FFP2, FFP3 służą pracownikom zaangażowanym w prace budowlane. Z masek korzystają osoby zajmujące się piłowaniem i szlifowaniem płyt gipsowych. N95 doskonale sprawdza się dla osób wykonujących prace rozbiórkowe i projekty ogrodowe. Wysokowydajna maska filtrująca zmniejsza ryzyko wdychania cząsteczek kurzu i chroni płuca.

Niemniej jednak, maska działa poprzez zapewnienie użytkownikowi ochrony przed unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami, takimi jak sierść zwierząt domowych, mąka, kurz po pile, dym i inne cząsteczki. Jest szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu, w tym w pracowniach i zakładach produkcyjnych, poprzez odfiltrowanie większości substancji, które są wolne od oleju.

Maseczki N95 – rodzaje

Maski N95 są zaprojektowane i wykonane z przeznaczeniem do stosowania w przemyśle, budownictwie oraz zakładach opieki zdrowotnej. Zapobiegają ekspozycji na kurz i inne cząsteczki. Jeśli chodzi o klasy, dzielimy je na kategorie w zależności od celu wykorzystania.

Opieka zdrowotna

Istnieją maski N95 zaprojektowane aby pomóc pracownikom służby zdrowia uniknąć chorób zakaźnych, takich jak gruźlica. Osoby narażone na kontakt z chorymi trzymają się z dala od niebezpieczeństw, takich jak cząsteczki wirus. Pracownicy zapobiegają przenoszeniu płynów ustrojowych, cząstek stałych i mikroorganizmów.

Zastosowanie przemysłowe

Można znaleźć maski FFP2 i FFP3 idealne dla pracowników budowlanych, którzy mają do czynienia z pyłem. Maski zapewniają ochronę nosa i ust z odpowiednim pokryciem. Do niektórych zastosowań związanych z noszeniem należy ochrona przed pyłem (szlifowanie, piłowanie i prace na sucho). Maski te mogą być używane przez osoby pracujące w laboratoriach.

Sprzęt ochrony osobistej maska NIOSH N95

Wraz z rozprzestrzenianiem się wirusów, takich jak COVID19, maska N95 staje się coraz bardziej popularna i poszukiwana. Maski filtrujące N95 chronią na poziomie co najmniej 95% pod względem skuteczności bakteryjnej.

Typy masek N95 różnią się w zależności od producenta, jak i specyfikacji.

Na podstawie projektu

  • Płaski fałdowany – jeden z najbardziej popularnych typów. Charakteryzuje się cienką i lekką konstrukcją. Wyposażony w miękką piankę zapewniającą dodatkowy komfort. Wiele z masek posiada elastyczne paski na głowę pomagające w redukcji punktów nacisku oraz zmniejszeniu zmęczenia użytkownika. Jeśli szukasz wygody w noszeniu, może warto sprawdzić typ pasujący do każdego kształtu i rozmiaru twarzy.
  • Wytłoczony – to drugi typ maski, zaprojektowany z twardą powłoką zewnętrzną. Działa poprzez zapobieganie zapadaniu się maski. Typ ten wykonany jest z miękkiej pianki lub warstwy dla dodatkowej wygody i komfortu. Zazwyczaj jest też wyposażona w klips do nosa. Podobnie jak typ płasko złożony, jest lekki i nie powoduje zmęczenia.

Dlaczego potrzebujesz maski N95?

Istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowani respiratora N95, a kilka z nich omówimy poniżej.

Ochrona

Maski z certyfikatem NIOSH zapewniają najwyższą ochronę. Są testowane pod kątem badań gotowości na wypadek pandemii. Maski te są idealne do ochrony przed chorobami, jak koronawirus, SARS i ptasią grypą.

Wiele z masek jest zgodnych z wytycznymi CDC, jeśli chodzi o ochronę przed gruźlicą. Maski spełniająje wymagania normy ASTM F1862, są skuteczne w walce z rozpryskami i penetracją płynów. Nosząc maski N95, można uzyskać do 99,5% ochrony przed cząsteczkami, bakteriami i wirusami.

Wygoda i higiena

Maski pakowane są w paczki po 10, 20 lub 30 sztuk. Każda maska jest zazwyczaj pakowana oddzielnie, aby unikać kontaktu. Maska zmieści się w kieszeni lub torbie, będzie gotowa do założenia w każdej chwili.

Brak alergenów

Osoby wrażliwe na pewne materiały nie będą cierpieć z powodu alergii podczas noszenia N95. Większość masek jest wolna od silikonu, lateksu lub PVC (materiały wywołujące alergię u niektórych osób). Ponadto, maska jest jednorazowego użytku w celu promowania higieny osobistej. Nie ma potrzeby dezynfekcji maski przed jej użyciem.

Kup dobrą maskę filtrującą N95 – poradnik

Jak wybrać idealne maski N95? Na rynku jest ich wiele, co może komplikuje wybór. Poniżej, dowiesz się, co sprawia, że maska N95 jest warta zakupu i uzyskuje najlepsze rezultaty.

Certyfikaty CE i NIOSH

Jednym z najbardziej krytycznych czynników przy wyborze maski N95 jest jej certyfikat NIOSH lub bCE. Dzięki niemu masz pewność, że otrzymasz bezpieczny w użyciu i przetestowany produkt pod względem wydajności i skuteczności.

Normy ASTM

Sprawdź zgodność z normami ASTM, aby upewnić się, że jest w stanie chronić przed odpryskami i płynami, szczególnie w przypadku pracy w niebezpiecznych warunkach, takich jak szpitale.

Ochrona przed cząstkami biologicznymi

Maska powinna być w stanie ochronić Cię przed kurzem, sierścią zwierząt, pyłkami i innymi cząstkami. Maska zapewnia wystarczającą ochronę nosa i jamy ustnej i zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje i wirusy.

Wszechstronność

Wybierając N95, należy również sprawdzić wszechstronność maseczki. Filter ma chronić przed wdychaniem pyłu, dymu, smogu, pyłków i sierści zwierzęcej, by wymienić tylko niektóre. Najlepsze z nich mogą być stosowane również w służbie zdrowia i w przemyśle.

Rozmiar

Niektórzy ludzie nie dostają maski pasującej do twarzy, ponieważ nie udało im się sprawdzić rozmiaru. Porównując wybory, można znaleźć małe, średnie lub duże maski. Jeśli nie jesteś pewien, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta firmy.

Łatwość oddychania

Oprócz powyższych rozważań kup maski pozwalające oddychać i mówić szybko. Większość najlepszych masek posiada zawór wydechowy, który pozwala na bardziej naturalne oddychanie i mówienie.

Konserwacja i przechowywanie

Jeśli chodzi o pielęgnację, producenci mają specjalne instrukcje.W celu uzyskania najlepszych rezultatów zapoznaj się z instrukcjami producenta dotyczącymi konserwacji maski N95.

Wiele masek jest przeznaczona do jednorazowego użytku, podczas gdy inne są wyposażone w wymienny filtr. Można to sprawdzić przy zakupie respiratora. Wymienić i użyj nowego filtra, gdy maska zatyka się i utrudnia oddychanie.

UWAGA – Maska N95 nie może być dezynfekowana ani czyszczona. Jest ona zaprojektowana i wykonana tylko do jednorazowego użytku.

Maska N95: FAQ

Jaka jest najlepsza marka masek N95?

Kupując maskę N95, weź pod uwagę markę, aby mieć pewność, że masz do czynienia z renomowanym i niezawodnym producentem. Kilka z nich to 3M, PLENO, i SAS Safety. To godne zaufania marki, dbające o jakość i wydajność. Oferują najwyższej jakości produkty satysfakcjonujące klientów.

Przed czym chroni maska N95?

N95 chroni przed kurzem, cząstkami stałymi i płynnymi nie zawierającymi oleju. Oferuje ochronę przed smogiem, zanieczyszczeniem powietrza i dymem. Ponadto, doskonale odfiltrowuje sierść zwierząt domowych, pyłki, zarodniki pleśni.

Czy maski N99 są lepsze od N95?

Maski N99 mogą odfiltrować cząstki stałe aż do 99 procent. Niestety nie działają dobrze, jeśli są użyte do filtrowania cząstek stałych i zanieczyszczeń na bazie oleju. Jeśli masz zamiar oprzeć swoją decyzję na wyższej zdolności filtracji, to można powiedzieć, że maska N99 jest lepsza niż N95.

Jak korzystać z maski FFP2 i FFP3?

Maska N95 jest środkiem ochrony osobistej uzyskującym ścisłe dopasowanie do twarzy. Nie zaleca się używania maski N95 osobom z włosami na twarzy, jak również dzieciom, ponieważ nie będzie przylegać efektywnie i zapewnić pełnej ochrony. Szczegółowe instrukcje użytkowania można znaleźć na etykiecie.