Zbyt długie leżenie w łóżku może powodować odleżyny ciśnieniowe. Materac przeciwodleżynowy to dobry sposób, aby im zapobiec. Ból uciskowy i wrzody zazwyczaj pojawiają się tam, gdzie jest największy nacisk lub gdzie skóra jest wrażliwa i cienka, na przykład na piętach, łokciach lub pośladkach.
Wartość materacy przeciwodleżynowych jest szczególnie godna uwagi w przypadku pacjentów, którzy spędzają długie okresy w łóżku. Dla tych pacjentów ryzyko rozwoju wrzodów uciskowych i odleżyn w łóżku jest wysokie, a przy jednoczesnym narażeniu na ryzyko infekcji. Poprzez zastosowanie różnych środków, materace przeciwodleżynowe (odciążające) koncentrują się na łagodzeniu ucisku na obszarach ciała o wysokim stopniu ryzyka.
Najlepsze materace przeciwodleżynowe
- Therapeutic 5-Zone Support Mattress Drive Medical
- ThevoRelief Pressure Relief Mattress
- Solace Resolution Glissando Heavy Duty Mattress Invacare
Co to jest materac przeciwodleżynowy? Test i kryteria wyboru
Gdy mobilność jest poważnie lub całkowicie ograniczona, rozwijają się odleżyny ciśnieniowe zwane odleżynami. Jest to uszkodzenie skóry i tkanki pod spodem.
Podczas gdy w fazie początkowej widoczne jest jedynie zaczerwienienie skóry, w fazie drugiej skóra jest już uszkodzona i częściowo otwarta, a w fazie trzeciej następuje głębokie uszkodzenie skóry i tkanki. W czwartym etapie dotknięte są nawet mięśnie i ścięgna, które mogą sięgać aż do kości. Dzięki odpowiedniej profilaktyce odleżynowej można skutecznie temu przeciwdziałać.
Jest to możliwe dzięki materacowi przeciwodleżynowemu. Powinien on zapobiegać odleżynom, ponieważ ciało nie leży w tym samym miejscu zbyt długo. W tym celu ma komory wypełnione powietrzem. Są one podłączone do pompy i poprzez napowietrzanie i wentylację pozycja leżącego pacjenta jest skutecznie zmieniana w stosunku do punktów nacisku. Jest to mało zauważalne dla samego pacjenta. W związku z tym nacisk jest lepiej rozłożony na poszczególne zagrożone części ciała, odciążając je w miarę zmniejszania się nacisku podpierającego.
Materac antyodleżynowy – kiedy używać?
Każdy, kto troszczy się o krewnych wymagających opieki, wie o problemie odleżyn łóżkowych i wynikających z nich odleżynach. Powodem tego jest fakt, że nie ma już gwarancji dostarczenia substancji odżywczych do tkanki, przez co brakuje tlenu i powstaje zbyt dużo dwutlenku węgla. To prowadzi do zaczerwienienia i zapalenia. W najgorszym wypadku, tkanka całkowicie obumrze.
Materac przeciwodleżynowy ma za zadanie dokładnie temu zapobiegać, zwłaszcza u osób obłożnie chorych, na przykład w przypadkach pielęgniarskich lub nowo operowanych, poprzez odciążenie niektórych części ciała. Ciągłe leżenie często prowadzi do punktów uciskowych i wrzodów, zwłaszcza w plecach, ale także w pozycji bocznej.
Materac antyodleżynowy jest odpowiedni do profilaktyki i leczenia w przypadku już istniejącej choroby. Idealnie nadaje się do domowej opieki nad osobami obciążonymi łóżkiem, do szpitali i domów opieki.
Czy jest możliwa refundacja za materac przeciwodleżynowy?
Środki pielęgnacyjne, takie jak materac przeciwodleżynowy, nie muszą być wypłacane z własnej kieszeni. Osoby obłożnie chore mają często prawo do tych środków pomocniczych, na przykład jeśli są one pod opieką w domu. Możliwe jest jednak, że zakład ubezpieczeń zdrowotnych nie pokryje pełnych kosztów, pozostawiając wnioskodawcy możliwość odliczenia kosztów.
Ponadto, często wymagają one wystawienia recepty, listu motywacyjnego od lekarza i zdjęć istniejących ran. Ostatecznie, podobnie jak w przypadku innych środków pomocniczych, decyzję podejmuje właściwy zakład ubezpieczeń zdrowotnych. Poziom opieki nad pacjentem odgrywa tu pewną rolę. Pomaga tylko poprosić lub złożyć wniosek.
Typy materacy przeciwodleżynowych
Istnieją różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych, na przykład materace sześcianowe, materace piankowe w dwóch lub trzech warstwach pianki, materace z rdzeniem z pianki hiperelastycznej lub trójwarstwowe materace przeciwodleżynowe ciężkie. Ponadto standardowe materace mogą być optymalizowane za pomocą podkładek odleżynowych. Producenci oferują do tego celu różne systemy. Są one zróżnicowane w zależności od systemów:
- Miękkie systemy wsparcia – miękkie systemy nośne to zazwyczaj systemy poduszek powietrznych z napędem silnikowym lub miękkie materace z pianki. Nie obejmują one automatycznych zmian ciśnienia. Ciśnienie jest rozłożone szerzej na całym ciele. Te systemy poduszek powietrznych są zatem odpowiednie do zapobiegania powstawaniu wrzodów. Możliwe jest połączenie miękkiego ułożenia z terapią pulsacyjną, podobną do materaców o zmiennym nacisku.
- Systemy zmiennego ciśnienia – materac przeciwodleżynowy z systemem zmiennego ciśnienia posiada komory powietrzne. Są one łatwe w obsłudze. Wadą jest jednak to, że materac automatycznie dokonuje zmian ciśnienia przechowywanego wcześniej za pośrednictwem komór powietrznych i systemu zasilania. Zaletą nowych modeli jest to, że pacjent prawie nie odczuwa wibracji, które powstają przy zmianie ciśnienia.
- Systemy mikrostymulacyjne – szczególnie polecany jest system mikrostymulacji, który zazwyczaj składa się z podstawy listwy i rdzenia materaca. Sprężyny skrzydełkowe zamieniają każdy ruch na bardzo dokładne przeciwne ruchy. Skutkuje to równomiernym rozkładem ciśnienia. Krążenie krwi w tkance i ruch własny ciała są utrzymywane dzięki sprzężeniu zwrotnemu, dzięki czemu mobilność jest wspierana. Pacjent może zazwyczaj znacznie łatwiej poruszać się na materacu mikrostymulacyjnym niż na przykład na materacu miękkim.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca przeciwodleżynowego?
Materace przeciwodleżynowe mogą być dobrą pomocą w zapobieganiu odleżynom i odleżynom uciskowym. Należy jednak pamiętać, że sama pozycja osoby dotkniętej chorobą nie może zapewnić uzdrowienia. Choć materace te stanowią dobrą pomoc, to jednak konieczna jest ciągła zmiana pozycji pacjenta.
Możliwe jest jednak wydłużenie okresów leżenia. Pokrowiec materaca przeciwodleżynowego powinien być zmywalny, ponieważ szczególnie ważne jest zapewnienie pewnego standardu higieny, jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia owrzodzeń. W ten sposób można zapobiec stanom zapalnym.
Osłona powinna chronić przed bakteriami, roztoczami itp. W związku z tym zaleca się połączenie ze szwajcarską sosną kamienną! Z poduszką ze szwajcarskiego kamienia sosnowego można jeszcze bardziej przyczynić się do jak najbardziej spokojnego snu.
Co więcej, dobra elastyczność punktowa jest ważna dla materaca przeciwodleżynowego. Dzięki temu ciśnienie jest lepiej rozłożone i optymalnie odciąża organizm. W związku z tym zaleca się połączenie ze szwajcarską sosną kamienną!
Ile kosztuje materac antyodleżynowy?
Koszty materaca antyodleżynowego zależy od wybranego modelu. Mogą one wynosić od 300 to 1200 złotych, ale możliwe jest kupno za materaca za kilka tysięcy złotych. Z reguły jednak jakość rośnie wraz z ceną.
Jakie są wady materaców antyodleżynowych?
Jeśli pacjent leży na materacu przeciwodleżynowym, który jest bardzo miękkiprzez dłuższy czas, ma to optymalny wpływ na krążenie tkanek, ale zazwyczaj wiąże się z efektami ubocznymi. Wynika to z faktu, że organizm stale potrzebuje bodźców do różnych receptorów. Są to malutkie czujniki, które odpowiednio reagują, przekazując tym samym bardzo ważne informacje.
W przypadku braku tych bodźców lub gdy są one zbyt osłabione, ciało traci orientację, a obłożnie chorzy nie czują się już komfortowo w swojej skórze. Może to przejawiać się w zaburzeniach sensorycznych, które mogą pogarszać jakość życia i osłabiać układ odpornościowy.
Dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć korzyści i ryzyko. Błędem byłoby ryzykowanie ucisku zamiast wyboru materaca przeciwodleżynowego. Za kolejną wadę uważa się brzęczenie sprężarki, choć w ostatnich latach urządzenia te stały się coraz cichsze.
Materace przeciwodleżynowe – podsumowanie
Materac przeciwodleżynowy jest optymalnym środkiem pielęgnacyjnym, który chroni przed odleżynami. Mogą się one pojawić, jeśli ciało przez dłuższy czas będzie leżało w tej samej pozycji. W wyniku tego powstają punkty nacisku na ciało, które mogą stać się wrzodami i powodować silny ból.
Można temu zapobiec za pomocą materaca antyodleżynowego, który jest dostępny w różnych wersjach. Oferuje on pomoc i ochronę prewencyjną. Poszczególne części ciała nie są trwale obciążone, lecz regularnie odciążane pomiędzy nimi. Jest to możliwe dzięki systemowi zmiennego ciśnienia z wieloma komorami powietrznymi, które są wypełnione powietrzem.
Pytania do lekarza na temat materaca odciążającego
Rozważając zakup materaca odciążającego, należy zwrócić się do lekarza z pytanami dotyczącymi pacjenta:
- Jak mobilny jest pacjent?
- Czy w przeszłości występowały u niego wrzody uciskowe?
- Jakie czynniki ryzyka są obecne? (można poprosić o ocenę skóry)
- Jeśli odleżyny są już obecne, jak bardzo są one zaawansowane i gdzie się znajdują?
- Czy pacjent ma dobrą równowagę? (nieodpowiednie powierzchnie, takie jak materace wodne, mogą nie czuć się do nich bezpiecznie)
Wybór odpowiedniego układu odciążającego dla pacjenta z wrzodami ciśnieniowymi jest ważną decyzją zdrowotną. Skorzystaj z porady swojego lekarza i dowiedz się o tym. Liczba możliwości wyboru może wydawać się przytłaczająca, ale oznacza to, że z pewnością znajdziesz najlepszy system dla siebie lub swojej ukochanej osoby.