Medale z odłamkami meteorytu czelabińskiego

olympic

Zapewne każdy z nas pamięta meteoryt który dnia 15 lutego 2013 wszedł w atmosferę ziemską, i po czasie około 32 sekund roztrzaskał się w obwodzie czelabińskim na terenie Federacji rosyjskiej powodując znaczne straty infrastrukturalne ale także obrażenia u około 1000 osób. Rosjanie ujawnili w ostatnim czasie że fragmenty tego meteorytu będą umieszczone w niektórych medalach olimpijskich rozdawanych w trakcie igrzysk zimowych w Soczi. Najprawdopodobniej będą to złote medale a zwycięzcy będą mogli stać się posiadaczami odłamków skał nie z tego świata. Sportowcy otrzymają specjalne medale wykonane starannie z kawałków meteorytu, jednak na obecną chwilę nie ujawniono żadnych szczegółów na temat designu owych medali. 

Będziemy rozdawać nasze medale wszystkim zawodnikom którzy zdobędą złoto, ponieważ zarówno uderzenie meteorytu jak i igrzyska olimpijskie to globalne wydarzenia” – powiedział minister kultury obwodu czelabińskiego Alexei Betekhtin dla Ria Nowosti.

Mimo, że dla niektórych są to jedynie kosmiczne kamyki, dla naukowców oraz kolekcjonerów meteoryty zawierają cenne informacje. Albowiem są to skały metamorficzne ulegające ciągłym przeobrażeniom w warunkach odmiennych ciśnień oraz temperatur w przestrzeni kosmicznej, co w rezultacie daje struktury niespotykane na naszej planecie. Dlatego umieszczenie kawałków meteorytu w medalach jest swego rodzaju wyróżnieniem dla zwycięzców, którzy są wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju na Ziemi jak niespotykane formy skał w ich medalach.

Dyscypliny których zwycięzcy otrzymają kompozyty złota i meteorytu:

– 1000 metrów kobiet oraz 1500 metrów mężczyzn w łyżwiarstwie

– skeleton mężczyzn

– biegi narciarskie kobiet

– skoki narciarskie mężczyzn K-125

– 1500 metrów mężczyzn w łyżwiarstwie szybkim

– super slalom gigant kobiet

Wielki na 55 stóp (17 metrów) meteoryt który spadł w Lutym 2013 roku spowodował liczne uszkodzenia budynków oraz obrażenia i strach wśród setek ludzi. Zbierając fragmenty oraz obliczając orbitę ognistej kuli, astronomowie zwrócili uwagę na konieczność dokładniejszego monitorowania skał kosmicznych które mogą zagrozić Ziemi w przyszłości.

Źródła:
[1] http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/10203817/Winners-at-Sochi-Winter-Olympics-to-receive-pieces-of-Russia-meteorite.html | 06.08.2013
[2] Sochi 2014 at Global Sports Forum Barcelona by Global Sports Forum, flickr.com, CC by 2.0