Najwyższej jakości ogniwa dla wszystkich

ogniwa

Inżynierowie z University of California, Berkeley, opracowali nowy niedrogi sposób wzrostu cienkich warstw kosztownych materiałów przemysłu fotowoltaicznego oraz półprzewodników, co może się przyczynić do umożliwienia konsumentom korzystania z wysokiej klasy systemów ogniw słonecznych w zasięgu ich portfeli. Wyniki prac prowadzonych przez Ali Javey, profesora inżynierii elektrycznej i nauk informatycznych zostały opublikowane wczoraj tj. 24 lipca  w Scientific Reports.

“Wydajność  jest najważniejszym aspektem przemysłu ogniw fotowoltaicznych, ale kluczowa jest wydajność za rozsądną cenę, korzystną dla zwykłych zjadaczy chleba” – powiedział Ali Javey który pracuje jako naukowiec w Lawrence Berkeley National Laboratory. “Technika którą opracowaliśmy pozwoli zmienić zasady gry w związku z ogniwami wielozłączowymi III-V a także w kwestii diod LED. Ogniwa słoneczne wielozłączowe III-V są obecnie szczytowym osiągnięciem technologii fotowoltaicznej i pozwalają na osiągnięcie wydajności do 30% do zastosowań przemysłowych, podczas gdy tradycyjne ogniwa z krzemu krystalicznego uzyskują wydajność do 17%.

Najlepsze baterie słoneczne są wykonywane właśnie z klasy materiałów znanych jako związki III-V (wymawianych: trzy-pięć), które posiadają doskonałą wydajność w przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wyżej wymienione materiały to pierwiastki III grupy układu okresowego takie jak: aluminium, gal, ind oraz V grupy: fosfor, arsen, antymon a także ich związki takie jak chociażby arsenek galu, antymonek indu. Jednakże skomplikowane procesy produkcji a także stawiane im wymogi sprawiają że ich wytwarzanie jest 10 razy droższe niż w przypadku krzemu, dlatego też ich użycie ogranicza się do zastosowań wojskowych oraz projektów NASA. Naukowcy z UC Berkeley zademonstrowali że związek z grupy III-V, fosforek indu może być osadzany w postaci cienkich warstw metodą CVD, zdecydowanie upraszczając tym samym proces który jest szybszy i tańszy od tradycyjnych metod syntezy.

Źródło:
[1] nature.com/srep/2013/130724/srep02275/full/srep02275.html | 25.07.2013
[2] solar cells by Arenamontanus, flickr.com, CC by 2.0