Niezależnie od tego, czy pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, czy też uprawiasz zajęcia sprawiające, że jesteś regularnie bombardowany głośnymi dźwiękami, najlepsze nauszniki ochronne posłużą Ci jako właściwa ochrona słuchu. Odpowiednie środki ochrony słuchu, takie jak wytrzymałe nauszniki uchronią Twój słuch przed trwałym uszkodzeniem.
Optymalne nauszniki ochronne do redukcji hałasu działają prawidłowo podczas strzelania i innych profesjonalnych prac na lotniskach, w fabrykach, stolarniach. Każda osoba, której praca wymaga niesamowitej koncentracji, redukcji hałasu i wczesnej ochrony odniesie korzyści.
Dobrą stroną większości nauszników przeciwhałasowych jest dostępność w różnych przedziałach cenowych. Idealny wybór to szeroki zakres funkcji – jedną z nich jest blokowanie szkodliwych decybeli przy jednoczesnym prowadzeniu normalnej rozmowy. Dobierz wygodne ochronne nauszniki do pracy lub rekreacji, cieszące się zainteresowaniem wielu osób.
Najlepsze nauszniki ochronne – ranking
- 3M WorkTunes Connect Hearing Protector
- AmazonBasics Noise Reduction Safety Earmuff
- Neiko 53925A Safety Earmuff
- Honeywell RWS-53016 Sync Wireless Earmuff
- Decibel Defense Professional Safety Earmuff
Czym są nauszniki ochronne?
Nausznik, pod względem ochrony słuchu, jest urządzeniem przypominającym douszne słuchawki studyjne. Różnica polega na tym, że nauszniki ochronne są większe i bez możliwości odtwarzania dźwięku. Jest to po prostu wyrafinowana wkładka douszna redukująca ilość hałasu, na jaki narażone są Twoje uszy.
Jeśli chodzi o redukcję hałasu, nauszniki zapewniają wystarczającą ochronę słuchu. Są one świetne, ale nie lepsze niż wkładki douszne. W przeciwieństwie do wkładek dousznych, które zakrywają otwór w kanale słuchowym, nauszniki zasłaniają uszy. Jeśli jakikolwiek dźwięki zdołają przedostać się przez skorupę zewnętrzną i piankową wyściółkę, wtedy dotrą one do uszu.
Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność nauszników możesz pod nimi nosić zatyczki . W ten sposób wyeliminujesz całkowicie wszystkie dźwięki w swoim otoczeniu.
Nie ma potrzeby dokonywania jakichkolwiek regulacji poza wstępnym dopasowaniem opaski. Jest bardziej higieniczna w użyciu. Możesz dzielić się nausznikami z inną osobą, oczywiście pod warunkiem, że nie używasz swoich nauszników przez całą zmianę roboczą. Zachowaj zdrowie swojego słuchu, aby słyszeć subtelne dźwięki nawet w podeszłym wieku, rozważ zakup najlepszych nauszników ochronnych.
Jak działają nauszniki ochronne? Test i kryteria wyboru
Czy wiesz, że ciągłe narażenie na hałas o natężeniu co najmniej 85 decybeli może znacznie zwiększyć ryzyko trwałego ubytku słuchu? W uchu wewnętrznym znajduje się setki tysięcy małych, małych włosków. Głównym zadaniem tych włosków jest przenoszenie dźwięków dochodzących z ucha zewnętrznego głębiej do ucha wewnętrznego.
Narażenie na głośne dźwięki, np. podczas pracy w fabryce samochodów lub w maszynowni, spowoduje uszkodzenie włosków. Problem polega na tym, że włosy te nie odrastają i nie naprawiają się same. Ciągła ekspozycja na głośne dźwięki powoduje, że stajesz się głuchy. Najlepszym rodzajem ochrony słuchu, jaki możesz uzyskać, jest dobra para nauszników ochronnych.
Nauszniki akustyczne składają się z dwóch kopułek zachodzących na ucho. Wokół nich znajduje się elastyczny metalowy pasek, łączycy je ze sobą, dzięki czemu możesz nosić je na głowie. Skorupki składają się z twardej, plastikowej warstwy zewnętrznej i wewnętrznej, wyłożonej miękkimi materiałami pochłaniającymi dźwięk.
Materiały blokują prawie wszystkie dźwięki w otoczeniu. Niektóre nauszniki łączą swoją konstrukcję ze słuchawkami akustycznymi. Zazwyczaj posiadają technologię redukcji hałasu.
Nauszniki antyhałasowe – rodzaje
Istnieją różne rodzaje nauszników przeciwhałasowych, sklasyfikowane w zależności od ich zdolności redukcji hałasu:
- Nauszniki chroniące przed hałasem na kask – tradycyjne nauszniki akustyczne blokujące prawie wszystkie dźwięki otoczenia w Twoim otoczeniu. W zależności od konstrukcji i użytych materiałów będą blokować od 20 do 35 decybeli.
- Nauszniki przeciwhałasowe – nauszniki te mają głośniki podobne do tych, które można znaleźć w słuchawkach. Posiadają mikrofony wykrywające szumy w otoczeniu. Nauszniki te wytwarzają odwróconą falę dźwiękową, eliminując dźwięki z zewnątrz.
- Nauszniki ze wzmacniaczami – posiadają jeszcze bardziej wyrafinowane komponenty niż zwykłe nauszniki redukujące dźwięk. Mają one skomplikowane procesory komputerowe, eliminując dźwięki wokół użytkownika. Wzmacniają ważne dźwięki, takie jak głosy ludzi i alarmy. Ponadto tłumią odgłosy otoczenia, włączając odgłosy silnika i inne.
- Nauszniki ochronnne z radiem
- Nauszniki ochronne dla dzieci
- Nauszniki sportowe
- Nauszniki ochronne z funkcją bluetooth
Dlaczego potrzebujesz nauszników ochronnych?
Praca w głośnym otoczeniu charakteryzuje niedogodnością. Musisz po prostu skupić się i kontynuować pracę bez trwałego uszkodzenie słuchu. Według OSHA (Occupational Safety and Health Association), osiem godzin ciągłego narażenia na hałas o natężeniu 85 decybeli lub wyższym wystarcza, aby spowodować trwałe uszkodzenie słuchu.
Głośny dźwięk 85 decybeli, przy ciągłym słuchaniu jest wystarczający, aby spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Należy nosić środki ochrony słuchu, takie jak nauszniki akustyczne, aby w jakiś sposób chronić swoje uszy przed dalszymi uszkodzeniami.
Jakie nauszniki ochronne wybrać? Poradnik kupującego
Akustyczne nauszniki nie są takie drogie. Dobrej jakości parę zwykłych nauszników redukujących hałas można dostać za mniej niż 200 złotych. Nie jest to dobry pomysł, aby kupić pierwszą parę nauszników, które widzisz. Aby pomóc Ci znaleźć najlepszą parę nauszników redukujących hałas, weź pod uwagę:
- Czy pasują do głowy? – Nauszniki powinny idealnie pasować do Twoich uszu. Upewnij się, że nie są one tak duże, aby czuć dyskomfort. Unikaj sytuacji, kiedy część uszu wychodzi z kubków. Kubki powinny idealnie zakrywać uszy. Nie powinno być szczelin przepuszczających dźwięk. Nie powinny być ciasne, aby za każdym razem, gdy je nosisz, zawsze czuć ból głowy.
- Czy czujesz się w nich dobrze? – Jeśli nauszniki są wygodne, nie będziesz miał żadnych problemów z ich noszeniem przez cały czas. Gdy nauszniki są niekomfortowe, zrezygnujesz z ich noszenia. Piankowa wyściółka powinna być miękka. Ponadto, opaska nie powinna być tak sztywna, aby ściskała Twoją głowę. Upewnij się, że nie są one ciężkie. Czy posiadają wystarczającą redukcję hałasu? Najważniejszym elementem nauszników akustycznych jest ich NRR (noise reduction rating). Zmniejsz ilość hałasu, na jaki narażone są Twoje uszy. Cokolwiek poniżej 85 decybeli jest w porządku, ale lepiej, aby redukcja była skuteczniejsza. Nauszniki NRR blokujące 35 decybeli pozostawią jedynie 55 decybeli hałasu, docierające do uszu. Idealnie mieści się to w granicach dopuszczalnego poziomu hałasu.
- Czy mieszczą się w budżecie? – Dopasuj nauszniki do swojego budżetu. Nie oznacza to jednak, że najdroższe nauszniki są automatycznie najlepsze. Istnieje wiele niedrogich nauszników i podobnych rodzajów ochrony słuchu, dostępnych w sprzedaży detalicznej za mniej niż 200 złotych działających dobrze. Nie szukaj tanich nauszników, najprawdopodobniej dostaniesz ochronę niskiej jakości. Szukaj urządzeń w rozsądnej cenie mających wiele pozytywnych opinii użytkowników.
Konserwacja nauszników
Przyjemną rzeczą w nausznikach akustycznych jest to, że wymagają mało konswerwaji. Zawsze, gdy się zabrudzą wystarczy przetrzeć całą powierzchnię nauszników (łącznie z piankowymi wkładkami) czystą szmatką.
Zanurz nauszniki w wodzie i nacieraj alkoholem, aż usuniesz wszystkie widoczne zabrudzenia i brudy. To wszystko, co musisz zrobić, aby wyczyścić tradycyjne nauszniki akustyczne. Aby utrzymać nauszniki w dobrym stanie, umieść je w ochronnym futerale. Jeśli nauszniki nie zostały dostarczone z pokrowcem, umieścić je w małej torbie z materiałowej.
Jeśli posiadasz nauszniki z funkcją redukcji hałasu i musisz je schować na jakiś czas, pamiętaj, wyjmij baterie z ich przedziału. Zapobiegnie to erozji akumulatorów i wyciekowi kwasu akumulatorowego. Przemysłowe nauszniki akustyczne będą służyć Ci dobrze przez wiele lat przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.
Nauszniki ochronne: FAQ
Jakie są najpopularniejsze marki nauszników ochronnych?
Niezawodne marki środków ochrony słuchu to 3M, ClearArmor, DEWALT, Pro For Sho, Decibel Defense, Honeywell, Neiko. Jeśli zależy Ci na jakości, kupuj sprawdzone marki.
Z czego są zrobione nauszniki?
Prawie wszystkie nauszniki akustyczne są skonstruowane w ten sam sposób. Wyposażone są w dwa kubki z zewnętrzną warstwą, wykonaną z tworzywa sztucznego lub metalu. Posiadają wewnętrzną wyściółkę z miękkiej pianki akustycznej. Kubki są trzymane razem przez opaskę wykonaną z tworzywa sztucznego lub blachy. Metal jest materiałem preferowanym przez większość producentów.
Zewnętrzna powłoka blokuje większość dźwięków. Zakrywa całe ucho, nie pozostawiając miejsca na przenikanie dźwięku. Wewnętrzna podszewka nauszników mufy wykonana jest z pianki dźwiękochłonnej, podobnie jak te używane do wygłuszania pomieszczenia.
Pianka absorbuje wszelkie dźwięki, które przeszły przez powłokę zewnętrzną. Miseczki są wyłożone wygodną, gęstą pianką, tak aby pasowały do uszu. W dzisiejszych czasach preferowane są piankowe podkładki z pamięcią kształtu, ponieważ są wygodne i tworzą dobre uszczelnienie wokół uszu.
Nauszniki redukujące hałas są skonstruowane tak samo jak tradycyjne nauszniki akustyczne, ale posiadają elementy elektroniczne. Niektóre z nich mają nawet dodatkowe wejścia, jeśli chcesz odtwarzać muzykę.
Jak długo działają baterie w nausznikach?
Żywotność baterii elektronicznych nauszników przeciwhałasowych zależy od tego, jak często używana jest dana funkcja i ile hałasu musi eliminować. Przy normalnym użytkowaniu, świeże baterie wystarczą na dwa dni ciągłego użytkowania.
Jeśli używasz krócej niż 8 godzin dziennie, po około dwóch tygodniach będziesz musiał wymienić baterie. Niektóre nauszniki z funkcją redukcji szumów mają funkcje oszczędzania baterii, takie jak automatyczne wyłączanie po określonej liczbie godzin lub po zdjęciu nauszników.
Można jeszcze bardziej zwiększyć żywotność baterii, korzystając z funkcji redukcji szumów w sposób oszczędny, włączając tylko wtedy, gdy hałas w tle staje się zbyt głośny.
Jak sprawić, by nauszniki były dźwiękoszczelne?
Nauszniki nie mogą być w pełni dźwiękoszczelne, ale mogą zmniejszyć poziom hałasu docierający do Twoich uszu. Większość nauszników zredukuje ilość hałasu, na jaki narażony jest użytkownik o około 20 do 35 decybeli, co jest wystarczające do większości celów.
Jeśli jednak chcesz, aby nauszniki były jeszcze bardziej skuteczne, kup nauszniki redukujące hałas. Alternatywnie, możesz nosić piankowe lub gumowe zatyczki do uszu pod nausznikami.
Czy nauszniki są lepsze niż zatyczki do uszu?
Co jest lepsze – zatyczki do uszu czy nauszniki? Zależy to głównie od preferencji użytkownika. Jeśli chodzi o redukcję hałasu, wiele wkładek dousznych może przewyższać właściwe nauszniki. Dzieje się tak dlatego, że wkładki są umieszczane bezpośrednio w otworze kanału słuchowego, chroniąc w ten sposób uszy przed większymi hałasami.
Istnieją jednak pewne aspekty wkładek dousznych, które nie podobają się wielu użytkownikom. Nie możesz dzielić się zatyczkami ze swoimi współpracownikami głównie ze względów higienicznych. Nie musisz też czyścić nauszników każdego dnia, tak jak wkładek dousznych wielokrotnego użytku.
Nauszniki są znacznie wygodniejsze w użyciu niż konwencjonalne wkładki douszne, ponieważ nie będziesz wkładał niczego do ucha. Ponadto, jeśli masz infekcję ucha, nie będziesz w stanie użyć wkładek w ogóle.
Nie ma nic złego w preferowaniu nauszników zamiast wkładek dousznych, nawet jeśli nie mają one takiej samej redukcji hałasu. Każdy rodzaj ochrony słuchu jest lepszy niż nieużywanie ochrony słuchu w ogóle.
Jak używać nauszników ochronnych?
Wspaniałą rzeczą w nausznikach jest to, że nie musisz nawet czytać dołączonych instrukcj aby wiedzieć, jak ich używać, z wyjątkiem tych tłumiących hałas.
Aby używać nauszników, wystarczy nałożyć opaskę na głowę i umieścić kubki nad uszami. Dostosuj opaskę aby upewniać się że miseczki całkowicie zakrywają uszy i piankowa podszewka tworzy całkowitą barierę zapobiegającą hałasowi przedostawanie się do środka.