NeverWet superhydrofobowa powłoka w sprayu

neverwet

Zdarzyło się wam kiedyś ubrudzić jedzeniem, albo uśmiercić jakiś gadżet elektroniczny przez przypadkowe wrzucenie go do wanny? Niedługo takie wypadki przestaną być groźne. Firma Ross Nanotechnology wie, jak zapewnić przedmiotom całkowitą wodoodporność.

Rust-Oleum NeverWet to aerozol na bazie krzemu, którym można pokryć praktycznie wszystko. Specyfik będzie niebawem do kupienia w amerykańskim sklepie Home Depot za $19.99. Nanotechnologia to przyszłość wielu dziedzin. Okazuje się, iż może być bardzo przydatna również w ochronie rzeczy przed zmoczeniem lub zabrudzeniem. Ross Nanotechnology opracowało system pokrywania przedmiotów.

Firma produkująca elementy stalowe potrzebowała lepszego zabezpieczenia przed korozją, lecz nie mogła znaleźć takiego na rynku. Wobec tego rozpoczęły się eksperymenty, w wyniku których stworzono bardzo ciekawą nanopowłokę. Inżynierowie szybko dostrzegli, że zabezpieczanie stali to nie wszystko czego można z jej pomocą dokonać, bo doskonale odpycha ona cząsteczki wody. Na dowolną rzecz nakłada się warstwę specjalnego sprayu lub farby – ich główną właściwością jest bardzo silna superhydrofobowość.

Hydrofobowość to skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody. W ujęciu makroskopowym hydrofobowość to właściwość powierzchni materiału polegająca na niezwilżalności przez wodę. Za hydrofobowe materiały uznaje się takie, których kąt kontaktu z cieczą mieści między 90 a 180 stopni. Jeden z testów NeverWet przewidywał zanurzenie metalowej płytki, pokrytej tą magiczną substancją, w morskiej wodzie. Zatopione żelastwo wyciągnięto dopiero po roku i… było całkowicie suche!

NeverWet nałożyć można praktycznie na wszystko – na papier, metal, drewno, ceramikę, szkło – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Po nałożeniu powłoka ta zapobiega przyleganiu wody do powierzchni poprzez zaburzenie w niej dynamicznych wiązań wodorowych. Na takiej powierzchni woda łączy się w krople, które gwałtownie kręcą się – a efekt taki może zobaczyć każdy z nas chociażby na masce świeżo nawoskowanego samochodu.

Oprócz tego NeverWet posiada właściwości antykorozyjne, antybakteryjne i sprawia, że do powierzchni nie przylegnie brud i lód. NeverWet może mieć szerokie zastosowania zarówno w naszych domach, jak i w przemyśle.

Źródło:
[1] http://lancasteronline.com/article/local/861483_Magical-NeverWet-arrives-in-stores.html | 19.06.2013
[2] http://www.neverwet.com/ | 19.06.2013
[3] #neverwet by jb.atwood, flickr.com, CC BY-SA 2.0