Oczyszczacz powietrza

Ultranowoczesne urządzenia do oczyszczania powietrza usuwają zbędne cząsteczki z wnętrza mieszkań. Szczególnie dla alergików, oczyszczacz powietrza jest błogosławieństwem. Poniżej prezentujemy szczegółowy poradnik i zwycięzcę testu na najlepszy oczyszczacz powietrza.

Najlepsze oczyszczacze powietrza – ranking

Oczyszczacz powietrza uwalnia powietrze w pomieszczeniu od kurzu, bakterii, alergenów, a nawet nieprzyjemnych zapachów. Poniżej przedstawimy wyczerpujące informacje w naszym porównaniu na najlepsze oczyszczacze powietrza oraz które kryteria zakupu mają decydujące znaczenie.

 • Levoit Air Purifier HEPA
 • Tevigo Ionisierer
 • INTEY HEPA-Filter
 • Dyson Pure Cool Turm
 • Philips AC2887

Jaki oczyszczacza powietrza wybrać? Test i kryteria zakupu

Coraz więcej zanieczyszczeń powietrza wytwarznych przez przemysł ciężki, coraz większy ruch drogowy oraz szybko rosnącą liczbę ludności świata. Regularne alarmy smogowe w Los Angeles lub Pekinie i innych ogromnych miastach na całym świecie są negatywnym przykładem tego, jak daleko posunęło się już globalne zanieczyszczenie.

Wnętrza domów i mieszkań są dotknięte zanieczyszczeniami, gromadzącymi miliardy maleńkich cząsteczek, które powodują długotrwałe szkody dla zdrowia. Czasami nasze własne cztery ściany są jeszcze bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.

Ponadto w domu pali się papierosy lub cygara. Gdy zaczniesz palić w domu, dym nigdy nie zniknie i pozostanie tam na zawsze. Czy to na ścianach, na ramach okiennych czy w ubraniach – zimny dym papierosowy jest nieproszonym stałym gościem. Jednak sierść zwierząt – o ile w czterech ścianach znajduje się zwierzę domowe – również przyczynia się w znacznym stopniu do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Jest to oczywiście bardzo problematyczne dla alergików i osób cierpiących na katar sienny. Więc co robić?

Oczyszczacz powietrza może masowo przeciwdziałać zanieczyszczeniom w pomieszczeniach i czyścić je prawie w 100 procentach. Oczywiście, zależy to od tego, jak często stosowany jest oczyszczacz, jaki system filtrujący jest dostępny i jak drogi, ponieważ nawet w przypadku oczyszczaczy powietrza występują znaczne różnice w cenie.

Ale nie tylko cena odgrywa rolę w dzisiejszych modelach. Cała seria testów i porównań różnych modeli między sobą wykazała, że właściwości techniczne, takie jak aplikacje, przyczyniają się do lepszej kontroli jakości powietrza we własnym domu i są szczególnie korzystne dla tak zwanych “cyfrowych tubylców”. Ale jakie są trzy pierwsze kroki, które należy podjąć przy zakupie oczyszczacza powietrza, który spełnia indywidualne wymagania?

Pierwsze trzy kroki przed zakupem oczyszczacza

Przy zakupie oczyszczacza powietrza obowiązuje zasada designu. Żaden kupujący nie chce mieć oczyszczacza powietrza w swoim salonie w domu, który jest umieszczony tam jak kłoda i szpeci cały pokój. Powinien to być raczej narzędzie czyszczące, które idealnie pasuje do wystroju danego pomieszczenia i dobrze wygląda. Więc należy spojrzeć na kilka oczyszczaczy powietrza przed zakupem i nie brać pierwszy i najtańszy, ale dać sobie czas na decyzję o zakupie.

Ponadto, należy dokładnie przemyśleć przed zakupem, w jakim stopniu chcesz wpuścić cyfryzację do swojego domu lub mieszkania. Nie wszystkie innowacje techniczne są zawsze dobre i przynoszą maksymalne korzyści. W wielu przypadkach mówi się o przeciążeniu cyfrowym. Poniżej znajdziesz listę kontrolną, przez którą możesz zaanalizować samodzielnie lub razem z partnerem przed zakupem oczyszczacza powietrza.

 • Jakie jest zużycie energii elektrycznej?
 • Jakie pokoje trzeba wyczyścić?
 • Które filtry znajdują się w oczyszczaczu powietrza i w jaki sposób najlepiej je czyścić?
 • Jakie są różnice cenowe?
 • Czy potrzebuję aplikacji do sprawdzania jakości powietrza w drodze?

Korzystając z tej listy, możesz zdecydować się na jeden z wielu modeli, które możesz kupić online lub w dowolnym specjalistycznym sklepie technicznym.

Zużycie energii

Przy dzisiejszych wysokich cenach energii, zużycie energii elektrycznej odgrywa główną rolę jako kryterium zakupu nowego urządzenia. Tak więc istnieją pewne oczyszczacze powietrza, które działają głównie w dzień i w nocy i dlatego zużywają dużo energii elektrycznej. Jeśli jednak porównać ze sobą różne modele, okaże się, że większość oczyszczaczy powietrza posiada funkcję timera.

Dzięki temu można ustawić, kiedy oczyszczacz powietrza ma się automatycznie wyłączać. Okres czasu dla większości modeli wynosi od jednej godziny do ośmiu godzin. Jeśli jednak naprawdę chcesz, aby urządzenie działało przez osiem godzin, zaleca się, abyś umieszczał je na przemian we wszystkich pokojach, a nie tylko w jednym pokoju swojego domu. Większość urządzeń wyposażona jest w różne poziomy wentylacji.

Pozwala to na określenie stopnia filtracji cząsteczek, a co za tym idzie, zużycia energii. Jeśli wybierzesz najniższy poziom wentylacji, będziesz miał najniższy pobór mocy. W opisie urządzenia dane dotyczące filtrowania cząsteczek są zawsze podawane w jednostkach mikronowych. Im mniejsza wartość mikrona, tym większa filtracja. Większość modeli oczyszczaczy powietrza ma wydajność filtracji 0,5 mikrona. Zależy to więc od potrzeb, dla których chcesz użyć oczyszczacza powietrza.

Wielkość pomieszczeń

Kiedy stoisz przed decyzją o zakupie oczyszczacza powietrza, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczeń, których powietrze chcesz oczyścić za jego pomocą. Jak wspomniano wcześniej, większość modeli nadaje się do małych pokoi i mieszkań. Jeśli chcesz oczyścić powietrze w całym domu, powinieneś rozważyć zakup modelu o małej wartości mikrona. To jest 0,3 mikrona.

Filtry

Żaden oczyszczacz powietrza nie działa bez filtrów. Jeśli zapytasz o oczyszczacze powietrza online lub w sklepie, okaże się, że większość modeli jest wyposażona w tzw. filtry wstępne, hepa i filtry z węglem aktywnym. Dzięki temu nawet najmniejsze cząsteczki i drobne ziarna kurzu są wyciągane z pomieszczenia, poprawiając w ten sposób jakość powietrza.

Jednak filtr musi być wymieniany przynajmniej raz na pół roku, aby zapewnić zachowanie pełnej mocy czyszczenia. Koszt filtrów różni się w zależności od producenta. W niektórych przypadkach mała szczotka do czyszczenia listew jest dołączona do zakresu dostawy. Pozwala to na utrzymanie mocy czyszczącej oczyszczacza powietrza. Niektóre filtry można starannie czyścić wodą.

Hałas

Być może będziesz uruchomiał oczyszczacz powietrza w nocy. Jest to całkiem możliwe, jeśli powietrze w pomieszczeniu jest bardzo zanieczyszczone. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, ile decybeli generuje urządzenie i czy działa szczególnie cicho. Jeśli korzystasz z urządzenia w nocy, nie chcesz być okradziony ze snu przez głośne dźwięki. Nawet jeśli dziecko nadal śpi w sypialni, głośny oczyszczacz powietrza jest raczej niepraktyczny. Jeśli powietrze w sypialni jest filtrowane w ciągu dnia, zazwyczaj nie ma potrzeby włączania urządzenia w nocy.

Inteligentny dom

Inteligentny dom jest teraz na ustach wszystkich. Łączenie urządzeń domowych z siecią nabiera z roku na rok nowego wymiaru i pokazuje, jak daleko posunęła się już cyfryzacja. Transformacja cyfrowa nie zatrzymała się na oczyszczalniach powietrza, które są obecnie dostępne na rynku. Konsumenci mogą teraz stale monitorować jakość swojego domu za pomocą aplikacji i, w razie potrzeby, dostosować środek czyszczący do swoich potrzeb.

Aplikacje są zazwyczaj dostępne bezpłatnie w Google Play Store lub w Apple Store i są dostosowane do konkretnego urządzenia. Zanim zdecydujesz się na oczyszczacz powietrza z kontrolą aplikacji, należy dokładnie rozważyć, czy warto. Wskazane jest wcześniejsze poinformowanie się o jednym z licznych internetowych portali porównawczych lub zasięgnięcie porady eksperta w sklepie.

Wygląd nie zawsze jest wszystkim

Porównując wymienione powyżej oczyszczacze powietrza, można zauważyć, że wszystkie mają różne konstrukcje. Ale wygląd to nie zawsze wszystko. Nawet jeśli przyciąga wzrok urządzenie o futurystycznym wyglądzie, na której można umieścić roślinę domową, nie musi to oznaczać, że oferuje ona najwyższą wydajność w zakresie czyszczenia pomieszczeń. Z tego powodu należy najpierw przyjrzeć się poszczególnym funkcjom, jakie oferuje urządzenie.

 • Jakie filtry są dostępne?
 • Do jakiej wielkości pomieszczenia przeznaczony jest ten oczyszczacz powietrza?
 • Jaka jest objętość?
 • Jak wysoki jest pobór mocy?

Design powinien zatem odgrywać drugorzędną rolę przy zakupie, a nie znajdować się na szczycie listy kontrolnej przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Oczywiście oko też powinno coś z tego mieć. Przyczynia się on bowiem znacząco do wizualnego wyglądu pomieszczenia, a w większości przypadków nie można pominąć oczyszczacza powietrza. Niemniej jednak: funkcjonalność urządzenia powinna być na pierwszym miejscu przy zakupie.

Czy oczyszczacze powietrza z ozonem są niebezpieczne?

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, które wytwarzają gazowy ozon do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Takie generatory ozonu są zazwyczaj używane do kontroli zapachów w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ ozon gazowy jest w stanie neutralizować nieprzyjemne zapachy. Faktem jest, że większość konsumentów jest krytyczna wobec generatorów ozonu. Niemniej jednak, w większości przypadków sceptycyzm jest niewłaściwy, ponieważ większość ozonu wytwarzanego przez oczyszczacze powietrza pozostaje w oczyszczaczu i nie przedostaje się do powietrza w pomieszczeniu.

Stężenie ozonu w pomieszczeniach może wzrosnąć, co może spowodować podrażnienie dróg oddechowych i błon śluzowych. Starsze oczyszczacze powietrza, zwane generatorami ozonu, które nadal uwalniają ozon do powietrza w pomieszczeniu, są zatem klasyfikowane jako szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też dzisiejsze oczyszczacze powietrza podlegają surowym normom bezpieczeństwa przed ich wprowadzeniem na rynek.

Gdzie najlepiej umieścić oczyszczacz powietrza?

Większość oczyszczaczy powietrza umieszcza się w sypialni, a nawet w salonie. Ma to sens, ponieważ w tych pomieszczeniach zanieczyszczenie drobnym pyłem i innymi cząstkami jest największe. Stężenie zapachu jest najwyższe w tych miejscach. Jeśli teraz umieszczamy oczyszczacz powietrza w jednym z tych pomieszczeń, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Oczyszczacz powietrza powinien być umieszczony centralnie, jeśli to możliwe.
 • Unikaj umieszczania go bezpośrednio pod oknem, w przeciwnym razie moc zmniejszy się, a generator nie będzie działał efektywnie.
 • Jeśli to możliwe, nie należy umieszczać urządzenia za dużymi przedmiotami, takimi jak telewizor z płaskim ekranem, salon lub szafka sypialna.
 • Oczyszczacz powietrza należy umieścić w miarę możliwości na skraju salonu lub sypialni. Najlepiej postawić go pod ścianą.

Jak wymienić filtr w oczyszczaczu powietrza?

Wymianę filtra zaleca się co najmniej raz na sześć miesięcy, aby utrzymać pełną wydajność oczyszczacza powietrza. Są trzy ważne rzeczy, o których należy pamiętać:

 • Należy zachować ostrożność podczas otwierania obudowy i ostrożnie otworzyć blokadę oczyszczacza powietrza.
 • Podczas wyjmowania zabrudzonego filtra nie wdychać w miarę możliwości filtrów cząsteczkowych, ponieważ mogą one stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.
 • Włóż nowy filtr, a następnie zamknij obudowę.

Jak czyścić filtry powietrza?

Zanim kupisz nowy filtr od producenta, możesz go wyczyścić. Ponownie, są pewne rzeczy, które należy rozważyć, ponieważ oczyszczony, ale nadal uszkodzony filtr jest szkodliwy dla działania oczyszczacza powietrza.

 • Do czyszczenia nie należy używać bieżącej wody.
 • Podczas czyszczenia filtra należy unikać gąbek i nie używać mleka do czyszczenia, w przeciwnym razie filtr zostanie trwale uszkodzony.
 • Wszystkie środki czyszczące, które korodują powinny być pomijane podczas czyszczenia urządzenia czyszczącego powietrze.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

Powietrze wewnątrz domu czy mieszkania jest wielokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Nawet jeśli codziennie dokładnie sprzątasz pokoje, drobny kurz i inne zanieczyszczenia pozostają w mieszkaniu. Drobny pył, sierść zwierząt, dym i inne cząsteczki są oczywiście koszmarem każdego alergika. Więc co zrobić, jeśli masz alergię i chcesz kupić oczyszczacz powietrza? Większość producentów obiecuje prawie stuprocentowe oczyszczenie powietrza. Niektórzy producenci przebijają siebie nawzajem swoimi specyfikacjami, ile procent powietrza ich urządzenie naprawdę czyści. Ale przede wszystkim, jako osoba cierpiąca na alergię powinna wiedzieć, że urządzenie musi być odpowiednie dla wszystkich rodzajów alergii. Na przykład te:

 • Alergia na kurz domowy
 • Alergia na sierść kota lub psa
 • Katar sienny

Kilka testów wykazało, że większość dostępnych obecnie na rynku oczyszczaczy powietrza oczyszcza powietrze w pomieszczeniach z cząstek, które powodują wyżej wymienione alergie. Dlatego osoby cierpiące na alergię powinny koniecznie upewnić się, że kupują oczyszczacze powietrza z tzw. filtrem hepa, ponieważ są one nie tylko bardzo popularne, ale także uważane są za szczególnie trwałe.

Oczyszczacze powietrza – podsumowanie

Oczyszczacze powietrza, które są dostępne na otwartym rynku już dziś mogą zrobić całkiem sporo we wnętrzu Twojego domu lub mieszkania. Ponieważ mają one różne wzory, mogą już stać się prawdziwym magnesem przyciągającym wzrok. Nie są to już tylko nieporęczne maszyny, które kiedyś były dostępne. Obecnie integrują się one z istniejącymi strukturami pomieszczeń i zapewniają mieszkańcom wystarczającą ilość świeżego powietrza.

Nie tylko pod względem optycznym, ale funkcjonalnym, wiele się zmieniło. Dzisiejsze urządzenia posiadają kilka filtrów jednocześnie, które usuwają nawet najmniejsze cząsteczki z powietrza w pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy są to filtry HEPA czy z węglem aktywnym – systemy filtrujące dzisiejszych oczyszczaczy powietrza pracują bardzo wydajnie i uwalniają wnętrza nie tylko od drobnego pyłu, ale także od sierści zwierzęcej, dymu, a nawet wirusów i bakterii. Jednak oczyszczacz powietrza, jak każde inne urządzenie techniczne, wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji. Należy więc pamiętać o wymianie filtrów co najmniej raz w roku i o ich prawidłowym czyszczeniu.

Oprócz wyglądu i wielostopniowego systemu filtrującego, który może mieć duży wpływ na wnętrze domu lub mieszkania, cyfrowa transformacja odgrywa ważną rolę w oczyszczaczach powietrza. Dziś, jeśli można przewidzieć pogodę z aplikacji, aplikacje pomagają schudnąć, a istnieje wiele innych aplikacji cyfrowych fitness i zdrowia, nadal można kontrolować jakość powietrza w domu z komfortu domu.

Nieważne, gdzie jesteś, będziesz wiedział, co robi twój oczyszczacz powietrza. Jedyne pytanie, na które możesz sobie odpowiedzieć, to czy potrzebujesz takich gadżetów. Wielu producentów oczyszczaczy powietrza polega na przenoszeniu ich na telefony komórkowe i są o tym przekonani. Zanim więc zdecydujesz się na drogi oczyszczacz powietrza z pilotem zdalnego sterowania za pomocą aplikacji, powinieneś zastanowić się przez chwilę, czy naprawdę go potrzebujesz i chcesz. Chcesz wiedzieć jak wygląda powietrze w twoich pokojach w tej chwili?

Poza funkcjami technicznymi i innymi gadżetami cyfrowymi, zdecydowanie polecamy zakup oczyszczacza powietrza. Ponieważ alergie u ludzi rosną coraz bardziej, a wnętrza domów są wielokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze zewnętrzne, oczyszczacz powietrza ma sens, ponieważ wraz z nim znacznie zmniejsza się ryzyko chorób układu oddechowego. Ponadto sensowne jest zakupienie oczyszczacza powietrza, gdy w domu znajduje się niemowlęta i małe dzieci, które potrzebują czystego powietrza do oddychania.