Czy portfele z blokadą RFID są warte zakupu? Do czego one służą? A co jeśli nie zdecydujesz się na zakup? Jak można zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym pełnym poradniku dla kupujących na temat portfeli RFID. Przyjrzymy się różnym technologiom płatności, wyjaśnimy podstawy, sprawdzimy publicznie dostępne statystyki, aby uzasadnić nasze roszczenia i, oczywiście, sprawdzimy top ajlepszych portfeli RFID, które są warte inwestycji.
Najlepszy portfel antykradzieżowy RFID
- Tyvek RFID Slim Wallet
- RFID Flip ID Bifold Wallet Fossil
- Saddleback Passport Wallet
- Big Skinny Slimline Wallet
- Trayvax Original Wallet
Blokowanie RFID: co to jest portfel RFID i jak działa?
Technologia blokowania RFID działa poprzez zatrzymanie transmisji sygnału bezprzewodowego. W portfelu (lub torbie, a nawet dżinsach) zazwyczaj znajduje się osłona ochronna, która automatycznie blokuje sygnał bezprzewodowy. Czy naprawdę potrzebujesz portfela z blokadą RFID? Po pierwsze, spójrz na swoją kartę. Jeśli ma znak fali radiowej (ma PayWave, PayPass, Blink), to bingo! Twoja karta ma wbudowany chip RFID. Jednak, jak pokazują statystyki, na razie w Europie nie ma zbyt wielu kart RFID, ale według badań ich liczba rośnie drastycznie z każdym miesiącem.
Jaki portfel RFID wybrać? Test i kryteria zakupu
Antykradzieżowy portfel RFID jest dostępny dla mężczyzn i kobiet. Więc jeśli chodzi o wygląd, nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego portfela dla Ciebie. Jednakże, jeśli chodzi o jego charakter i jakość, należy zachować ostrożność w przypadku portfeli RFID. Należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:
- Design – twój osobisty gust powinien odgrywać niewielką rolę przy zakupie. Ważniejsze jest to, czy twój portfel spełnia swój podstawowy cel. Podnieś swój aktualny portfel i rozłóż jego zawartość przed sobą. Po uporządkowaniu niektórych paragonów i nieaktualnych kart, zobaczysz teraz wszystko, na co powinno być miejsce w nowym portfelu RFID.
- Jakość – z jakiego materiału wykonany jest portfel? Jak są wykończone szwy? Czy w niektórych miejscach farba łuszczy się? Czy wszystkie przyciski zamykają się prawidłowo? Czy ten materiał pachnie mocno? Powinieneś sprawdzić te kryteria przed zakupem. Jeśli zamawiasz portfel RFID online, zalecamy zapoznanie się z jego recenzjami. Przeglądy on-line mają tę zaletę, że dostarczają informacji na temat skuteczności funkcji blokady RFID portfela.
- Bezpieczeństwo – jako że nabywcy portfeli RFID zazwyczaj przywiązują dużą wagę do większego zabezpieczenia przed kradzieżą, kryterium to powinno być szczególnie dokładnie sprawdzone. Aplikacje takie jak “Czytnik kart czekowych NFC” zapewniają niezawodną informację o tym, czy Twój portfel jest chroniony przed atakami. Jeśli nie, należy natychmiast wymienić lub zwrócić portfel.
- Materiał – rzeczywistą ochronę Twojego portfela zapewnia wszywana warstwa, która może składać się z różnych materiałów. Tanie portfele bazują na aluminium i nie chronią niezawodnie Twoich kart przed wszystkimi częstotliwościami. Lepiej, jeśli warstwa pośrednia składa się z wysokiej jakości materiału.
EMV, RFID, NFC, co za różnica?
Po pierwsze, dobrze jest zapoznać się z podstawową terminologią kart kredytowych, zanim przejdziemy dalej. Prawdopodobnie słyszeliście o trzech głównych technologiach stosowanych we współczesnych kartach kredytowych, a mianowicie EMV, RFID i NFC.
Mówiąc o kartach EMV, są to karty inteligentne lub chipowe, które oprócz pasków magnetycznych przechowują dane na układach scalonych. Używając EMV, nie musisz już machać kartą, ale włożyć ją bezpośrednio do czytnika. Karty EMV mogą zawierać technologię bezdotykową do odczytu danych na krótką odległość przy użyciu NFC, lub technologię komunikacji bliskiego pola.
NFC to połączenie protokołów komunikacyjnych, które umożliwiają komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami (jednym z nich jest zazwyczaj smartfon) o zasięgu 1,6 cala. NFC wykorzystuje fale radiowe do przesyłania informacji, podobnie jak RFID, lub technologię identyfikacji radiowej, która jest dziadkiem NFC.
Identyfikacja radiowa jest w rzeczywistości terminem ogólnym, stosowanym do identyfikacji komunikacji dalekiego zasięgu, który jest wykorzystywany w szeregu okoliczności i urządzeń, w tym do uiszczania opłat drogowych, identyfikatorów pracowników w biurach, śledzenia bagażu na lotniskach itp.
Funkcjonalność portfeli RFID
Wizualnie, portfel RFID prawie nie różni się od zwykłego portfela. Prawdziwa różnica jest ukryta w poszczególnych warstwach portfela. Warstwa ochronna portfela RFID znajduje się pomiędzy warstwą zewnętrzną a wewnętrzną podszewką. Ta cienka warstwa zapobiega przenikaniu fal elektromagnetycznych przez karty kredytowe i debetowe oraz nawiązywaniu połączenia z chipem RFID.
Portfel RFID: FAQ
Ile miejsca oferuje portfel RFID?
To zależy od tego, jaki model wybierzesz. Tanie portfele RFID oszczędzają albo na jakości warstwy ochronnej albo na wielkości portfela. Zastanów się więc dokładnie, ile kart chcesz zmieścić w swoim nowym portfelu i zaplanuj trochę miejsca na dodatkowe karty.
Z jak daleka złodziej może ukraść moje dane?
Wiele osób wyobraża sobie, że złodziej trzyma swój telefon komórkowy bezpośrednio przy portfelu, aby uzyskać twoje dane. Niestety, przestępcy mają to o wiele łatwiej. Nie muszą nawet być w zasięgu wzroku, żeby zdobyć twoje dane. Nawet z odległości około 9 metrów, kradzież danych jest możliwa bez żadnych problemów.
Czy wszystkie karty kredytowe są wyposażone w RFID?
Nie. Problem ten dotyczy głównie bezdotykowych kart kredytowych i kart EC, ponieważ posiadają one odpowiedni chip. Jeśli nigdy nie próbowałeś dokonać płatności bezdotykowej, możliwe jest, że twoje karty zawierają taki chip bez twojej wiedzy.
Czy portfel RFID chroni przed kradzieżą tożsamości?
Nie. Twój portfel nie chroni przed wszelkimi formami kradzieży tożsamości. Zapobiega to jednak nieautoryzowanemu dostępowi do chipów RFID kart kredytowych i chroni zawarte w nich dane.
Jakie są zalety portfela RFID?
W porównaniu z innymi środkami ochrony, portfel RFID oferuje wiele korzyści. Na przykład, po każdym użyciu nie trzeba wkładać kart płatniczych do osłony zabezpieczającej RFID. Ponadto, portfele są mniej więcej tak samo drogie jak zwykłe portfele, więc na dłuższą metę nie zaszkodzi lepiej je chronić. Nawet jeśli nie posiadasz jeszcze żadnych kart z funkcją RFID.