Przecinarka plazmowa

Chcesz wykonać czyste, szybkie i gładkie cięcia metalu? Dobra przecinarka plazmowa pozwoli Ci uniknąć z głośnego szlifowana, czy szorstkich i niedokładnych cięć. Przecinarka plazmowa to jonizowany palnik gazowy, który nagrzewa i topi materiał przewodzący prąd elektryczny, tworząc schludny cięcie i gładki spaw.

Znalezienie idealnej przecinarki plazmowej może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie posiadasz rozległej wiedzy na temat ich działania. Musisz dokładnie wiedzieć, czego potrzebujesz od palnika plazmowego. Zobacz poniższy poradnik, gdzie przeanalizowaliśmy setki specyfikacji i wybierz rekomendowany palnik plazmowy!

Najlepsza przecinarka plazmowa – ranking

  • Hypertherm Powermax30 XP
  • Lotos LTP5000D 110V/220V 50Amp Arc
  • Forney Easy-Weld 251
  • Hobart 500566 Airforce 40i

Co to jest palnik plazmowy?

Istnieją różne narzędzia do cięcia metalu. Piła hakowa może ciąć rury o cienkich ścianach, podczas gdy szlifierka kątowa umożliwia szybkie i łatwe cięcie grubych kawałków. Do czego więc służy obcinarka plazmowa? Odpowiedź jest prosta – do dokładniejszego, precyzyjnego cięcia. Szlifierki kątowe pozostawiają zadziory, które wymagają czasochłonnego szlifowania. Za pomocą szlifierki kątowej można wykonać jedyne proste cięcie, a frez plazmowy może ciąć podążając za każdym ruchem ręki. W tym artykule przedstawiamy główne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze przecinarki plazmowej.

Jak działa przecinarka plazmowa?

Przecinarki plazmowe działają poprzez przesyłanie łuku elektrycznego przez gaz, przechodzący przez zwężony otwór. Gazem tym może być powietrze robocze, azot, argon, tlen itp. Podnosi to temperaturę gazu do tego stopnia, że przechodzi on w 4. stan skupienia. Wszyscy znamy pierwsze trzy: tj. ciało stałe, płyn i gaz. Naukowcy nazywają to dodatkowym stanem plazmy.

Ograniczony otwór (dysza), przez który przechodzi gaz, powoduje jego ściskanie z dużą prędkością, jak powietrze przechodzące przez zwężkę w gaźniku. Ten gaz z dużą prędkością przecina stopiony metal. Gaz jest kierowany dookoła obszaru cięcia, aby osłonić cięcie.

W wielu dzisiejszych, lepszych przecinarkach plazmowych, łuk pilotowy pomiędzy elektrodą a dyszą jest używany do jonizacji gazu i początkowego wytworzenia plazmy przed przeniesieniem łuku.

Inne stosowane metody to zetknięcie końcówki palnika w celu wytworzenia iskry oraz zastosowanie obwodu rozruchowego o wysokiej częstotliwości (jak w przypadku świecy zapłonowej). Żadna z tych dwóch ostatnich metod nie jest kompatybilna z cięciem CNC (automatycznym).

Przecinarki plazmowe: test i kryteria wyboru

Typy przecinarek

Noże plazmowe wyposażone są w transformatory i falowniki. Składają się one z części mechanicznych i oferują tylko stopniową regulację mocy wyjściowej i tylko w trybie wyłączenia. Ten typ urządzeń nie pozwala na stałą regulację napięcia, więc napięcie wyjściowe może spadać pod dużym obciążeniem. Głównymi zaletami modeli transformatorów jest ich prosta konstrukcja, która znacznie ułatwia konserwację, a także przystępna cena. Jeśli chodzi o przecinarki inwerterowe, to posiadają one sterowanie CNC umożliwiające stałą regulację mocy wyjściowej niezależnie od skoków napięcia wejściowego i obciążenia.

Ponadto w przecinarkach plazmowych stosowane są dwa typy cięcia: stykowe i bezstykowe. Cięcie stykowe stosuje się zazwyczaj dla materiałów o grubości 0,4 – 0,6″, natomiast cięcie bezstykowe dla wyrobów metalowych o grubości od 0,7 do 3″. Oczywiście, wykorzystana moc jest głównym aspektem każdego elektronarzędzia. Jeśli chodzi o przecinarki plazmowe, to moc ta jest całkowicie zależna od natężenia prądu wyjściowego. Przypadku tych urządzeń decydujące znaczenie ma typ zasilacza, ponieważ przecinarki zasilane transformatorowo mogą ciąć metal o grubości do 1,5″, podczas gdy zasilane inwerterowo są w stanie zapewnić tylko 1,18″ maksymalną głębokość cięcia. Pomimo mniejszej głębokości cięcia, wydajność przecinarek plazmowych inwerterowych jest wystarczająca do większości zadań, dlatego też są one często preferowane przez początkujących, a nawet doświadczonych użytkowników.

Standardy cięcia

Mówiąc o zasadzie działania przecinarek plazmowych, wykorzystują one sprężone powietrze ze zbiornika. Sprężone powietrze jest pompowane przez dyszę palnika z prędkością 0,6-0,9 m/s gdzie jonizuje się łukiem elektrycznym o temperaturze sięgającej 27000°C w celu stopienia metalu. Im wyższy amperaż w jonizatorze, tym wyższa temperatura plazmy i tym grubsze kawałki metalu mogą być przecięte. Pamiętaj o rodzaju i grubości materiału, który zamierzasz ciąć podczas wyboru przecinarki.

Istnieją standardy cięcia określające stosunek grubości metalu do stosowanego natężenia prądu. Przy tym metale nieżelazne o natężeniu do 19 GA należy ciąć z mocą 6А, natomiast stal nierdzewną i metale żelazne – z mocą 4А. Według tego wzoru do cięcia części o grubości do 1/2″ potrzebna jest przecinarka o natężeniu 50A. Innym ważnym aspektem jest szybkość cięcia, biorąc pod uwagę, że im grubszy element, tym wolniejsze cięcie. Należy zwrócić uwagę na cykl pracy przecinarki. Pełny 10-minutowy jest uważany za cykl roboczy. I tak na przykład, “50А / 60%” oznacza, że maszyna może pracować przez 6 minut przy 50А, czyli przez 60% 10-minutowego interwału. Po zakończeniu określonego cyklu roboczego należy wyłączyć przecinarkę w celu ochłodzenia, po czym można wznowić pracę.

Akcesoria

Niektóre z przecinarek plazmowych posiadają wbudowane sprężarek dostarczające powietrze do palnika plazmowego. Takie maszyny są kompaktowe używane są przez właścicieli gospodarstw domowych. Modele z zewnętrznymi sprężarkami autonomicznymi mają dłuższą żywotność i są zwykle używane na placach budowy i w zakładach produkcyjnych. Dostępność zabezpieczenia przed przegrzaniem to kolejna zaleta. Przecinarka zostanie wyłączona, gdy przekroczy określoną temperaturę. Jeśli zamierzasz używać przecinarki na zewnątrz, weź pod uwagę długość węża doprowadzającego powietrze. Na koniec zwróć uwagę na osprzęt tnący. Niektóre modele są wyposażone w hełm ochronny lub gogle, węże do zbiorników powietrza i końcówki do spawania kontaktowego. Jeśli masz trudności z wyborem pomiędzy dwoma modelami, zestaw akcesoriów może być decydującym czynnikiem.

Przecinarka plazmowa – zastosowania

Przed zakupem zastanów się jakiego rodzaju cięcie plazmowe będziesz wykonywać.

Cięcia przemysłowe

Maszyny plazmowe odgrywają integralną rolę w optymalnej i ekonomicznej produkcji. Linie do produkcji masowej lub jednostkowej muszą być efektywne pod względem czasu, wysiłku i kosztów. W przypadku konwencjonalnych metod cięcia, nie zawsze jest to możliwe.

Palniki plazmowe mogą być zaprogramowane do cięcia określonych wzorów lub linii, odgrywają integralną rolę w obniżaniu kosztów wejściowych na jednostkę. Są one nie tylko bardziej precyzyjne, ale także pracują szybciej niż szlifierki czy piły. Powierzchnie cięte wymagają mniejszego przygotowania do montażu lub instalacji, ponieważ cięcie plazmowe powoduje mniej odpadów.

Jeśli chodzi o cięcie przemysłowe, jest bardzo mało miejsca na błędy. Programowalne palniki eliminują ryzyko drobnych błędów, które po rozłożeniu na tysiące jednostek mogą prowadzić do ogromnych strat dla firm przemysłowych.

Maszyny plazmowe są zazwyczaj stosowane w procesach przemysłowych, w których ważna jest estetyka i precyzja. Zaawansowane technologicznie procesy produkcyjne często wymagają tej metody cięcia i spawania stali. Ta technologia przemysłowa jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów zapewnienia pełnej kontroli firm nad produkcją.

Nawet jeśli instalacja tych urządzeń może wiązać się z wysokimi kosztami początkowymi dla sektora produkcyjnego, często pozwala na długoterminowe oszczędności, ponieważ zużycie materiałów eksploatacyjnych jest zazwyczaj niższe.

Praca artystyczna

Zanim przecinarki palnikowe stały się łatwo dostępne, artyści metalowi byli poważnie ograniczeni w zakresie wykonywania precyzyjnych cięć. Metody, którymi dysponowali, były nieporęczne i nieskuteczne. Nie zawsze też mieli pełną kontrolę nad rezultatami swoich projektów artystycznych.

Odkąd przecinarki plazmowe są ogólnodostępne, artyści mają środki do masowej produkcji sztuki, co mogło nie być możliwe przy użyciu konwencjonalnych narzędzi.

Sztuka jest przedsięwzięciem subiektywnym, a bez wystarczających narzędzi artyści mogą doświadczać frustracji w próbach wyrażania siebie lub osiągania pożądanych przez siebie poziomów kreatywności. Dzięki wykorzystaniu zjonizowanego gazu i odpowiednich akcesoriów, artyści są w stanie wykonywać drobne cięcia i tworzyć skomplikowane i złożone projekty.

Przemysł motoryzacyjny

Jeśli jesteś właścicielem warsztatu samochodowego, profesjonalistą lub hobbystą, potrzebujesz systemu plazmowego do cięcia elementów mechanicznych. Cięcie metalu jest nieuniknione podczas renowacji, naprawy lub dostosowywania pojazdu.

Cięcie zazwyczaj dotyczy usuwania części karoserii lub komponentów, produkcji nowych części, odcinania nakrętek i śrub oraz przygotowywania powierzchni do spawania. Jeśli pracujesz w branży motoryzacyjnej, przenośność jest Twoim najlepszym przyjacielem. Upewnij się, że kupujesz urządzenie z niską wagę i łatwe w przenoszeniu.

Podczas pracy z metalem samochodowym często natkniesz się na zardzewiałe lub pomalowane powierzchnie. Jednostki z łukiem pilotowym zapewnią bezproblemowe cięcia takich elementów. Ponadto, przecinarka powinna być mała i mobilna, abyś mógł dostać się do małych zakamarków.

Użytek domowy

Jako właściciel domu, możesz być zmuszony do cięcia metalu w celu naprawy lub konserwacji. Istnieje wiele zastosowań przecinarki w gospodarstwie domowym. Zastosowania domowe dla tych urządzeń obejmują:;

  • hydraulika
  • naprawy spawalnicze
  • naprawy bram garażowych
  • produkcja niektórych elementów wyposażenia

W przypadku produkcji domowej, przenośność może nie być tak ważna jak trwałość. Jeśli nie używasz przecinarki do celów komercyjnych, ważne jest, aby wybrać urządzenie, które korzysta z materiałów eksploatacyjnych w sposób konserwatywny i ma długą żywotność. Wymagania dotyczące mocy zależą od grubości metalu, który chcesz przeciąć.

Przecinarka plazmowa: FAQ

Jak uruchomić przecinarkę plazmową?

Konfiguracja i użytkowanie palnika plazmowego jest stosunkowo proste. Przed ustawieniem palnika plazmowego ważne jest, aby wiedzieć, że cięcie plazmowe działa przy użyciu prądu elektrycznego. Podobnie jak w przypadku spawania, potrzebny jest zacisk uziemiający.

Upewnij się, że posiadasz bezpieczną powierzchnię roboczą. Powinno być wystarczająco dużo miejsca dla obrabianego przedmiotu, a Ty musisz mieć możliwość swobodnego poruszania się po obszarze roboczym.

Jeśli urządzenie wymaga zewnętrznej sprężarki powietrza, kolejnym krokiem w ustawieniu przecinarki jest podłączenie sprężarki. Podłączenie należy wykonać poprzez cofnięcie pierścienia zewnętrznego i włożenie złącza. Włącz przepływ powietrza, aby zapewnić stałe ciśnienie.

Umieścić przedmiot obrabiany na powierzchni roboczej i podłącz zacisk uziemiający do samego przedmiotu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zamocować przewód uziemiający blisko miejsca cięcia. Następnie włącz urządzenie przez naciśnięcie wyłącznika oznaczonego jako “On/Off” lub “Power”. To aktywuje łuk plazmowy.

Na koniec należy ustawić prąd w zależności od grubości metalu obrabianego elementu. Aby rozpocząć cięcie, należy zbliżyć dyszę do powierzchni metalu i pociągnąć za spust.

Co może przeciąć plazma?

Większość palników może przecinać wszelkie materiały przewodzące prąd elektryczny. Materiały przewodzące prąd elektryczny umożliwiają przepływ prądu elektrycznego w jednym lub kilku kierunkach i są zazwyczaj wykonane z metalu.

Operatorzy używają zjonizowanych cząstek do cięcia metali takich jak miedź, aluminium, mosiądz, stal i stal nierdzewna.

Czy przecinarka plazmowa może ciąć drewno lub tworzywo sztuczne?

Jedną z największych wad tej wszechstronnej i poręcznej technologii jest fakt, że nie można jej używać do cięcia materiałów nieprzewodzących. Dodatkowo, ciepło wytwarzane przez urządzenia może być szkodliwe dla materiałów nieprzewodzących.

Czy tania przecinarka plazmowa jest warta zakupu?

Z reguły długoterminowa wartość, jaką zyskujesz dzięki przecinarce, wynika z wysokiej jakości produktu. Kupując tańszą przecinarkę, nie oczekuj optymalnej jakości, trwałości i mocy.

Jeśli potrzebujesz maszyny do cięcia dwóch cali arkusza ¼” raz w tygodniu, kup tańszy sprzęt. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz czegoś do codziennego, intensywnie użytku, tania przecinarka plazmowa nie będzie tego warta.

Potencjalna wartość, jaką można uzyskać z wydajnego urządzenia o wysokiej jakości, często przewyższa początkowe koszty. Dzieje się tak, ponieważ tańsze modele potrzebują więcej czasu na wykonanie cięć.