Przewodzące ubrania z nanosrebrem

ubranie_srebro

Zespół naukowców z NPL opracował technikę łączenia warstw nanosrebra z włóknami tkanin. Zaletą metody jest to, że przewodzące ścieżki mogą zostać ułożone w dowolne wzory obwodów.

Warstwa srebra jest nanoszona dookoła pojedynczego włókna. Każdego włókno w tkaninie zostaje pokryte w 100%. Srebro zapewnia dobrą przyczepność, elastyczność i rozciągliwość. Naukowcy uzyskali doskonałą oporność nowego materiału <0,2Ω. Naukowcy zapewniają, że nowa technika zagwarantuje integrację elektroniki z każdym rodzajem tkanin (włączając wełnę) umożliwiając drukowanie lekkich obwodów elektrycznych bezpośrednio na ubraniu.

Technologia polega na chemicznym wiązaniu warstwy nanosrebra o grubości 20nm z pojedynczymi włóknami tkanin.

Technika ma wiele potencjalnych zastosowań. Szczególnie ekscytujący jest obszar czujników i anten, które mogą być wykorzystywane np. przy sprawdzaniu stanu zdrowia pacjentów lub przechwytywania danych i informacji od żołnierzy znajdujących się na polu walki. Umieszczenie czujników w ubraniach sportowców umożliwi monitorowanie zawsze tej samej części ciała” – powiedział lider projektu z National Physical Laboratory w Wielkiej Brytanii Chris Hunt.

Tkanina powlekana nanosrebrem może być stosowana w szerokim zakresie m.in. przy wytwarzaniu opatrunków na rany, odzieży ochronnej i szpitalnej, masek i rękawic chirurgicznych, uniformów wojskowych (srebro ma właściwości antybakteryjne). Wysoka elastyczność tkaniny umożliwia zastosowanie w produkcji kostiumów sportowych i rekreacyjnych. Stwarza też nowe możliwości w modzie. Czujniki umieszczone na rękawach koszuli pozwolą na włączenie oświetlenia LED umieszczonego w odzieży.

Naukowcy z NPL poszukują obecnie środków i współpracowników do rozwijania technologii drukowanie obwodów na materiałach tekstylnych, które oprócz elastyczności będą w pełni odporne na działanie wody. Kiedy cel zostanie osiągnięty, kolejnym krokiem będzie budowa prototypów do praktycznych zastosowań.

Źródło:
[1] http://www.npl.co.uk/science-technology/electronics-interconnection/research/smart-textiles | 31.07.2013
[2] http://www.npl.co.uk/upload/pdf/smart-conductive-textiles.pdf | 31.07.2013
[3] Parade of Machines “Technocracy” in Gdynia – 073 by Starscream, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0