Robokot – robot zwinny jak kot

robokot

Dzięki nogom, których konstrukcja jest wiernie odwzorowana jak u kotów, naukowcy z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne stworzyli robokota. Jest on wzorowany na domowym kocie i ma takie zalety jak jego model: jest mały, lekki i szybki.

Mimo że nie ma jeszcze głowy, można śmiało stwierdzić, co to za zwierzę – zdecydowanie wzorcem był szkielet kota. Opracowany przez Laboratorium Biorobotics EPFL robokot, to niewielkich rozmiarów prototyp czworonoga. Opis robota pojawia się w artykule w czaspośmie International Journal of Research Robotics. Celem budowy robota jest wspieranie badań naukowych w dziedzinie biomechaniki. Konstrukcja jego nóg jest specyficzna, to ona sprawia, że prototyp jest bardzo szybki i stabilny. Roboty opracowane w tej koncepcji mogą znaleźć zastosowanie w misjach poszukiwawczych i ratowniczych.

Robot jest najszybszy w swojej kategorii, a mianowicie wygrywa w pomiarach maksymalnej prędkości dla małych czworonożnych robotów do 30 kg. Podczas testów, w ciągu jednej sekundy odległość, którą przebył była taka jak siedem długości jego ciała (1,5 m/s). Nie jest aż tak zwinny jak prawdziwy kot, ale posiada doskonałą auto-stabilizację podczas biegu z maksymalną prędkością. Test obejmował również zaburzenia biegu , takie jak nagła zmiana kroków na drobne. Ponadto konstrukcja robota jest bardzo lekka, zwarta i mocna. Może być łatwo zmontowana z materiałów, które są tanie i ogólnodostępne.

Prawdziwą zaletą maszyny są jej kończyny. Naukowcy opracowali nowy model robota, który oparty jest na skrupulatnej obserwacji i wiernej reprodukcji kociej nogi. Każda noga składa się z trzech segmentów i ich proporcje są takie same, jak u kota. Sprężyny odgrywają tutaj rolę ścięgien, a siłowniki przekształcają energię w ruch zastępując mięśnie.

Naukowcy wcześniej skonstruowali już robota salamandrę i robota minoga. Robot wzorowany na kocie jest więc ewolucją w dziedzinie poruszania się. “Jest jeszcze w fazie eksperymentalnej, ale z pewnością będzie rozwijany” – twierdzi Auke Ijspeert dyrektor Biorob.

Źródło:
[1] http://biorob.epfl.ch/cheetah | 17.06.2013
[2] Le Brasilia – Robocat – ready for action by Cristian Bortes, flickr.com, CC BY 2.0