Robot koszący pojawił się w polskich gospodarstwach domowych dawno temu. Właściwa kosiarka automatyczna to piękniejszy trawnik! Koszenie trawnika to praca, której wiele osób nie lubi wykonywać. Byłoby więc idealnie, gdyby trawnik mógł być po prostu koszony samodzielnie przez robota koszącego. Całkowicie automatycznie utrzymywany trawnik!
Roboty koszące dbają o cały trawnik, czy to wiosną czy latem, całkowicie niezależnie i oszczędzając twoje godziny pracy!
Który model jest najlepszy dla Twojego rozmiaru trawnika? Jeśli jesteś zainteresowany robotem koszącym, dowiedz się co powinieneś rozważyć, aby dokonać właściwego wyboru przy zakupie? Ta i wszystkie ważne informacje na ten temat są wyjaśnione w naszym dużym przewodniku i porównaniu robotów koszących! W pierwszej kolejności zajmujemy się ogólnymi pytaniami na temat robotów koszących, następnie przedstawiamy Państwu najważniejsze elementy, takie jak drut graniczny, a następnie przyglądamy się obecnym bestsellerom robotów trawnikowych.
Tutaj szybko staje się jasne, dla kogo dany model jest odpowiedni – zwykle chodzi głównie o trawnik, z którym robot koszący poradzi sobie. Zasadniczo, powierzchnia trawnika nie powinna być zbyt mała, ponieważ robot do pielęgnacji trawników, nadający się również do pielęgnacji większych powierzchni, poradzi sobie z tym samym obszarem szybciej i pewniej niż model, który jest tylko wielkości własnego trawnika. Oznacza to, że całkowity czas koszenia jest krótszy, a robot kosiarki nie pracuje stale na granicy obciążenia. Życzymy Państwu wszelkich sukcesów w wyborze odpowiedniego robota koszącego i mamy nadzieję, że będą Państwo czerpać przyjemność z automatycznego koszenia!
Robot do koszenia trawnika – ranking 2020
Roboty koszące nadają się do koszenia prawie każdego rozmiaru trawnika! Jeśli nie masz czasu lub chęci, aby stale dbać o swój trawnik, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o zakupie robota ogrodowego. Ale czy istnieją wiarygodne raporty z badań niezależnych źródeł? Przyjrzymy się bliżej temu, jak poszczególne roboty kosiarskie radziły sobie w teście – również temu, co zmieniło się pod względem technicznym i czy ten test z robotem koszącym jest nadal aktualny z dzisiejszego punktu widzenia.
Najlepsze roboty koszące
Najlepsze roboty koszące 2020 – 5 najlepiej sprzedających się robotów koszących:
1. Bosch Indego S+ 350
2. Gardena Sileno City
3. Husqvarna Automower 105
4. Worx Landroid S WR130E
5. Gardena R40 Li
Jeśli ze względu na swój wiek nie możesz kosić trawy przez tak długi czas, albo jeśli po prostu masz problemy z plecami, to robot do koszenia trawnika (również automatyczny) jest właściwym wyborem!
Robot do koszenia to także prawdziwa ulga dla osób cierpiących na alergie. W końcu koniec z wodnistymi oczami i biegnącym nosem podczas sezonu pyłkowego! Po opanowaniu wysokich kosztów pozyskania, robot trawnikowy oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze!
Kosiarka do trawy jest szczególnie przydatna dla ludzi nie mających czasu ze względów zawodowych lub po prostu chcą pozostawić koszenie robotowi ze względów zdrowotnych!
Robot koszący z GPS – test i kryteria wyboru
Każdy, kto przez jakiś czas studiował temat koszenia robotów, prędzej czy później zetknie się z tematem GPS. Większość robotów koszących na rynku nie posiada modułu GPS na pokładzie. Wynika to z pewnością w dużej mierze z faktu, że moduł GPS nie jest niezbędny do niezawodnego wykonania pracy.
Dzięki temu robot koszący bez GPS kosi równie dobrze i niezawodnie. Ale po co ci robot do koszenia z GPS?
Roboty koszące, pracują również z nawigacją GPS, są dostępne na rynku od kilku lat. Na razie znamy tylko kilka modeli Husqvarna Automower. Ale modele Stihl mają odbiornik GPS na pokładzie, tutaj jednak jako ochronę przed kradzieżą. Dzięki inteligentnej interakcji z modułem GPS robot rozpoznaje obszary nie koszone od dłuższego czasu i nadal wymagają pracy.
W zwycięzcy testu dla bardzo dużych obszarów, Husqvarna Automower 430X, moduł nawigacji GPS jest zainstalowany i tym samym zapewnia wszelkiego rodzaju korzyści. Po rozpoznaniu wzoru trawnika, robot koszący wie, które obszary nie były koszone od dłuższego czasu i dlatego musi pracować dalej. Fakt, że obszary nie są kilkakrotnie koszone, skutkuje poprawą wydajności powierzchni. Ponadto zapobiega się powstawaniu zwiększonych pasów ruchu.
Robot koszący bez przewodu ograniczającego
Możliwości wykorzystania robota koszącego bez drutu granicznego ma to sens. Poniżej przedstawiamy zalety i wady robotów koszących bez pętli indukcyjnej, a także udzielamy wielu informacji na ten temat. Większość modeli robotów koszących nie może obejść się bez drutu granicznego. Znajdziesz tu jednak kilka robotów koszących, nie potrzebujących drutu.
Na rynku dostępne są roboty koszące bez linki prowadzącej, ale ten rodzaj nawigacji ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego też większość producentów robotów do pielęgnacji trawników preferuje stosowanie linki ograniczającej lub prowadzącej.
Roboty koszące bez drutu granicznego muszą rozróżniać trawę od miejsc nieskoszonych. Robią to za pomocą czujników trawnikowych. Wykrywają one, na przykład, dotknięcie ostrzy trawy i w ten sposób sygnalizują robotowi koszącemu, że nadal znajduje się on na koszonym obszarze.
Brzmi łatwo w teorii, ale w praktyce często nie jest tak prosto. Trudność staje się oczywista: robot trawnikowy bez drutu obwodowego często ma trudności z odróżnieniem grządki od rzeczywistego trawnika. Dlatego podczas korzystania z tych modeli ważne jest, aby wyraźnie odróżnić trawnik od innych obszarów w ogrodzie. W idealnym przypadku ogród składa się tylko z trawnika i jest wyraźnie odgraniczony wysokimi kamieniami lub płotami.
Producenci znani z wytwarzania robotów koszacych bez drutu obwodowego to Wiper i Zucchetti. Dzięki tym modelom nie ma potrzeby instalacji lub układania przewodów i mogą być one uruchamiane bezpośrednio. Poza wyżej wymienionym modelem, Ambrogio L60 Deluxe jest powszechnie stosowanym modelem w tej dziedzinie.
Po prostu połóż go na trawniku i naciśnij start: Wiper Blitz X4 kosi w obrębie wyraźnie zaznaczonych krawędzi trawnika nawet bez drutu brzegowego i jest jednym z najnowszych modeli w tej serii. Niektóre z wyżej wymienionych modeli oferują możliwość sterowania aplikacją przez Bluetooth.
Zalety robotów koszących bez drutu granicznego
Największą zaletą robota koszącego bez przewodu granicznego jest ogromna oszczędność czasu podczas instalacji, szczególnie w bardzo dużych ogrodach. Ale może to być również wykonane przez serwis instalacyjny.
Ponieważ nie trzeba układać linek prowadzących, robot koszący może być uruchomiony znacznie szybciej. Robot koszący musi być tylko umieszczony na trawniku i może rozpocząć pracę. Jak na razie brzmi to bardzo prosto i kusząco.
Kolejną zaletą bezprzewodowych robotów koszących jest to, że przewód graniczny nigdy nie musi być przesuwany. Jeśli coś się zmieni w trawniku, np. żwir lub betonowanie terenu, drut graniczny musi zostać przeniesiony dużym kosztem. Nie jest to konieczne w przypadku modeli bez pętli indukcyjnych.
Jak działa robot koszący?
Roboty koszące trawę dbają o to, aby trawa pozostała krótka. Ale to także jedyna rzecz, którą ci mali pomocnicy mają wspólnego ze zwykłymi kosiarkami do trawy. Roboty trawnikowe pracują według tzw. zasady losowej. Jeżdżą losowo, bez systemu, przez ogród aż do momentu skoszenia trawnika. Nawet jeśli można by pomyśleć, że jest to całkowicie nieefektywne: Zasada losowości daje w efekcie bardzo wyważony wzór cięcia bez rowków w oponach!
Kosiarki koszące z Gardeny, Husqvarny i Robomowa pracują na tej zasadzie. Z drugiej strony, Bosch jest jedynym producentem, który wypróbował inny system z “LogiCut System”. Jakie zalety i wady ma ten system, dowiedzą się Państwo w tym sprawozdaniu porównawczym!
Roboty automatyczne tną trawnik w zaprogramowanych odstępach czasu, np. co 2 dni, aby był on krótki i trwały. Robot tnący kosi nie tylko wtedy, gdy trawa staje się zbyt wysoka – wręcz przeciwnie: trawa nie powinna być zbyt wysoka, w przeciwnym razie będzie leżeć na ziemi i nie będzie prawidłowo gnić.
Można łatwo ustawić, kiedy kosiarka powinna się uruchomić i ile razy w tygodniu powinna kosić. To działa po prostu z harmonogramem.
Robot koszący porusza się losowo w dowolnym kierunku – więc naturalnie zderza się z obiektami. Jest to wykrywane przez czujnik uderzenia, a robot koszący kontynuuje jazdę w przypadkowym kierunku. Można ominąć przeszkody, takie jak drzewa z drutem granicznym.
Dużą zaletą tej metody jest to, że nierówna przypadkowość nie powoduje nieestetycznych kolein. Ma to bardzo pozytywny wpływ na wynik koszenia i prowadzi do uzyskania doskonałego wzoru cięcia.
Koszenie i mulczowanie
Drugą istotną różnicą w stosunku do kosiarek jest zasada koszenia lub mulczowania. W przeciwieństwie do kosza zbierającego, który łapie skoszoną trawę, robot koszący po prostu pozostawia ją na ziemi. Gdy trawnik jest nieco świeży, przyspiesza to wzrost trawy po podsiewieniu. Pozostałe drobne sadzonki po pewnym czasie gniją i przez długi czas nawożą trawnik substancjami odżywczymi.
Zalety mulczowania:
- Koszona trawa służy jako naturalny nawóz.
- Mech jest zredukowany, a trawnik wygląda zdrowiej.
- Jakość trawnika wzrasta, a trawa staje się gęstsza.
- Trawa nie musi być usuwana ani kompostowana.
Trawa nie powinna być zbyt wysoka, w przeciwnym razie długie skoszone rośliny nie będą prawidłowo gnić. Dlatego przed pierwszym użyciem robota koszącego zalecamy skrócenie trawnika za pomocą zwykłej kosiarki.
Zasilanie robota koszącego
Roboty koszące zazwyczaj posiadają silnik elektryczny, zasilany z akumulatora. W związku z tym, podczas pracy robota trawnikowego prawie nie słychać. W zależności od modelu i wielkości trawnika, bateria działa w różny sposób. Robot do koszenia trawnika w małym ogrodzie nie musi kosić tak długo, jak za jednym zamachem model boiska do piłki nożnej.
W przypadku braku wystarczającego naładowania, robot trawnikowy automatycznie kieruje się do stacji ładowania, która została wcześniej zainstalowana i jest podłączona do sieci elektrycznej. Następnie robot pobiera wymaganą energię i automatycznie wznawia koszenie. W celu znalezienia stacji ładowania, robot koszący zazwyczaj kieruje się do przewodu granicznego. W przypadku dużych powierzchni często jako pomoc instaluje się linkę prowadzącą, ułożoną w najdalszym rogu ogrodu, tak aby robot trawnikowy mógł jeszcze stamtąd wrócić.
Po zakończeniu koszenia robot koszący wraca do stacji ładowania, gdzie kończy pracę do momentu, gdy po zaprogramowanym czasie koszenia będzie musiał ponownie odejść.
Przy wyborze lokalizacji stacji ładującej należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Na przykład, musi być wystarczająco dużo miejsca do manewrowania w lewo i w prawo.
Co robi robot koszący w zimie?
W zimnej porze roku należy zdjąć z trawnika robota koszącego. Czas ten można wykorzystać na przygotowanie robota koszącego do nowego sezonu i jego właściwe oczyszczenie. Zimą akumulator powinien być co najmniej raz w pełni naładowany, aby utrzymać jego wydajność.
Drut graniczny robota koszącego
Teraz pokazujemy robotowi koszącemu jego granice! Oczywiście roboty koszące mogą pracować tylko na ściśle określonym obszarze koszenia. Ten obszar koszenia jest oznaczony linką graniczną.
Drut graniczny lub przewód graniczny jest kablem pod napięciem. Jest on wykrywany przez robota kosiarki przez indukcję i układany na trawniku. Alternatywnie, drut graniczny może być ułożony kilka cm pod ziemią. Do tego celu zalecana jest maszyna do układania kabli.
Zasada indukcji jest obecnie najbardziej znana w dziedzinie smartfonów – w tym przypadku robot koszący wykorzystuje fale elektromagnetyczne do wykrywania odpowiedniego obszaru koszenia, zaczynając od przewodu granicznego. W przyszłości faktyczne ładowanie robota trawnikowego może być realizowane przez indukcję, aby uniknąć uszkodzenia styków przez korozję i lepiej chronić je przed wilgocią – ale teraz z powrotem do drutu granicznego.
Jeśli istnieją przeszkody, takie jak drzewa lub krzewy, warto je wyciąć drutem granicznym, aby nie zderzyły się z nimi wielokrotnie. W przeciwnym razie należy położyć drut graniczny wokół stawów lub podobnych zagrożeń, aby robot koszący nie wjeżdżał do nich.
Należy zachować odpowiednią odległość od ścian lub innych przeszkód. W tym celu dostępny jest opcjonalny licznik przebytej drogi. Zapobiega to ewentualnym uszkodzeniom obudowy. Odległości te można znaleźć w instrukcji obsługi.
Poza wytyczeniem obszaru, kabel graniczny jest wykorzystywany, jak wspomniano powyżej, do wysyłania robota koszącego z powrotem do stacji ładowania.
W zależności od wielkości trawnika, potrzebne są kable graniczne o różnych długościach. Są one zazwyczaj zawarte w zakresie dostawy. Proszę zawsze uważnie przeczytać, czy w zakresie dostawy znajduje się przewód obwodowy. Jeśli nie, to tutaj możesz znaleźć odpowiednią dla swojego modelu.
Czujniki robotów koszących
Robot koszący posiada dużą liczbę czujników, które zapewniają bezpieczeństwo i niezawodną pracę. Roboty do pielęgnacji trawników są wyposażone w czujniki, takie jak czujniki odległości i uderzenia lub czujniki sprężynowe i dostosowują sposób koszenia do otrzymywanych informacji.
Robot koszący trawę cofa się lub omija przeszkodę, gdy na nią napotka. Z reguły prawie wszystkie modele mają te same czujniki.
W niektórych modelach pomijany jest tylko czujnik deszczu, ponieważ mogą one kosić w deszczu. W zasadzie czujnik deszczu nie jest punktem plusowym, jak można by pomyśleć na początku, ponieważ na pokładzie jest teraz w końcu jeszcze jeden czujnik. Raczej mówi, że ten model nie może kosić w deszczu. Niektóre modele bez czujnika deszczu mogą bez problemu kosić w lekkim deszczu – np. modele Husqvarna i Gardena.
Bezpieczeństwo robota koszącego: Czy dzieci i zwierzęta są bezpieczne?
Roboty koszące oferują duże bezpieczeństwo dzięki dużej liczbie czujników i funkcji. Czujnik podnoszenia zapobiega obrażeniom części ciała podczas podnoszenia robota koszącego, ponieważ ostrza zatrzymują się automatycznie. W ten sposób dzieci i zwierzęta domowe są teoretycznie wystarczająco chronione.
Kosiarka wyposażona jest w czujnik wstrząsów, który natychmiast wykrywa kolizję i zmienia kierunek jazdy.
Jednakże, jak pokazuje test robota koszącego, niektóre modele nie zapewniają wystarczającej ochrony. Buty dziecięce nie były rozpoznawane przez wszystkie roboty trawnikowe i były po prostu przejeżdżane. Jeśli masz małe dzieci, najlepiej nie wybierać modelu, który słabo wypadł w teście na robota do koszenia.
Najlepszy robot koszący – nasze wnioski
Jak widać, na przednich miejscach najczęściej sprzedawanych robotów koszących w Amazonii można znaleźć kolorową mieszankę różnych modeli z różnym wyposażeniem. Powinno być coś dla każdego potencjalnego nabywcy i każdego ogrodu. Nie? Następnie przejdź dalej przez naszą stronę, aby znaleźć najlepszego robota kosiarskiego dla Ciebie i Twoich trawników.
Kupowanie robotów trawnikowych – co należy rozważyć?
Ile kosztuje kosiarka do trawy?
1. Koszty nabycia
Roboty koszące wyposażone są w najnowocześniejszą technologię i posiadają szeroki zakres funkcji. W związku z tym, zakres cen jest bardzo wysoki w zależności od sprzętu. W zależności od pożądanej wielkości trawnika i funkcji, robot koszący może kosztować od 500 do 4000 euro lub więcej. Dobre porównanie jest tu kluczowe! Ponieważ roboty koszące są bardzo popularne w ogrodach na całym świecie, obecnie dostępne są bardzo dobre modele w cenie poniżej 500€.
Jednak stosunkowo duża różnica w cenie w stosunku do konwencjonalnych kosiarek jest relatywizowana przez niższe koszty operacyjne i oczywiście ogromną oszczędność czasu. Szczególnie oszczędność czasu jest głównym powodem, dla którego wiele osób kupuje robota kosiarki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zdolność do koszenia podczas opadów.
Jak już się dowiedzieliśmy, niektórzy producenci nie oferują z tego powodu czujnika deszczu, ponieważ modele te nadal działają bez problemów podczas deszczu. Modele z czujnikami deszczu wracają natomiast do stacji ładowania i wznawiają swoją podróż dopiero po zakończeniu deszczu. Więc czujnik deszczu niekoniecznie jest plusem.
2. Koszty operacyjne
Koszty bieżące są czynnikiem, na który zdecydowanie należy zwrócić uwagę! Są one znacznie niższe niż koszty eksploatacji konwencjonalnej kosiarki spalinowej. Szacuje się, że w sumie koszty energii elektrycznej wynoszą od dziesięciu do pięćdziesięciu euro rocznie. To zależy oczywiście od tego, jaki trawnik ma być skoszony.
Wysiłek związany z konserwacją jest utrzymywany w granicach możliwości. Warunkiem tego jest solidny i trwały model, bez dużej podatności na naprawy. Ostrza powinny być co jakiś czas wymieniane. Powinny być one wymieniane co kilka miesięcy. Jednak koszty wynoszą tylko dziesięć do dwudziestu euro, w zależności od modelu.
Bateria wystarcza zwykle na kilka lat, więc jej wymiana jest konieczna dopiero po kilku latach. Koszt nowego akumulatora wynosi około 30 do 100 euro w zależności od modelu.
Jaki jest wynik cięcia?
Jednym z najważniejszych punktów jest wynik cięcia. Przecież nie chcesz kupować robota koszącego tylko po to, aby zaoszczędzić czas, nie chcesz iść na kompromis w kwestii rezultatu koszenia.
Dlatego właśnie ten punkt pojawia się jako osobna kategoria w naszym raporcie porównawczym kosiarek-robotów i pokazuje, który model najlepiej sprawdza się na Twoim trawniku.
Ogólnie rzecz biorąc, roboty tnące prowadzą do bardzo ładnego schematu koszenia, ponieważ nie powodują kolein ze względu na zasadę losowości, a mulczowanie daje lepszy wygląd trawnika. Niestety, niektóre roboty koszące nadal mają swoje dziwactwa, które są szczególnie zauważalne podczas koszenia w deszczu. Niektóre roboty koszące kręcą kołami i pozostawiają nieestetyczne ślady.
Jak głośny jest robot trawnikowy?
Jeśli cenisz sobie swoje relacje z otoczeniem, powinieneś zwrócić uwagę na objętość przy zakupie robota koszącego. Chociaż wszystkie modele w naszym porównaniu mają około 60db, niższa wartość jest oczywiście lepsza, jeśli robot trawnikowy ma być używany wieczorem, w nocy lub w niedziele i święta.
Dla porównania: konwencjonalna kosiarka spalinowa często mierzy około 80 do 90 decybeli.
Gdzie mogę znaleźć odpowiednie akcesoria?
W zależności od modelu, dostarczone akcesoria różnią się oczywiście od siebie. W zależności od wielkości trawnika, występują różnice w długości drutu granicznego i przewodu do wyszukiwania oraz w ilości haczyków.
Chcielibyśmy wyjaśnić, do czego przeznaczone są poszczególne elementy zakresu dostawy. W przypadku robota koszącego i samej stacji ładującej wymagane wyposażenie dodatkowe obejmuje następujące elementy:
1. Drut graniczny
Kabel graniczny dla robota koszącego jest dostarczany o długości od ok. 150 do 400 m. Ta specyfikacja zależy oczywiście od wielkości trawnika, dla którego dany model jest przeznaczony.
Wiesz już, do czego potrzebny jest drut graniczny. W punkcie Instalacja można dowiedzieć się, jak prawidłowo ułożyć przewód graniczny i co należy wziąć pod uwagę.
2. Haki do drutu granicznego
Haki do drutu granicznego służą do zakotwiczenia go do podłoża. Następnie kabel rośnie razem z trawnikiem, aż nie będzie już widoczny. Alternatywnie, kabel może być ułożony w ziemi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w punkcie Instalacja.
3. Lina prowadząca
W dostawie może znajdować się przewód prowadzący, który jest podłączony do stacji ładowania i umożliwia kosiarce robota odnalezienie drogi powrotnej do stacji ładowania.
Dodatkowo, przewód prowadzący w modelach Automower jest ułożony w wąskich korytarzach połączonych z przewodem granicznym. Pomaga to kosiarce-robotowi znaleźć drogę do odległych przejść.
4. Zaciski i złącza
Zaciski i złącza służą do podłączania lub przedłużania kabli granicznych i prowadzących.
5. Miernik odległości
Odległościomierz jest objęty zakresem dostawy w celu utrzymania odpowiedniej odległości od przewodu granicznego do przeszkód lub granicy ogrodu.
Zapobiega to szlifowaniu przez robota kosiarki na kamieniach lub ewentualnemu wpadaniu do stawu.
6. Wymianę ostrzy
Wymienne ostrza są objęte zakresem dostawy w bardzo różnych ilościach. Ostrza należy wymienić po kilku miesiącach, aby zapewnić dalszy optymalny rezultat koszenia i uniknąć obciążenia silnika.
Oczywiście istnieją pewne akcesoria do robota koszącego, które muszą zostać wymienione po kilku miesiącach. Ponadto, zakres dostawy często nie zawiera wystarczającej ilości akcesoriów, takich jak drut graniczny.
Co należy rozważyć przed pierwszym użyciem?
Instalacja i serwis robota koszącego
Zanim urządzenie zostanie oddane do użytku, wymaga oczywiście instalacji. Chociaż różni się to w zależności od producenta, niektóre punkty mogą być wymienione w sposób ogólny.
Usuń przedmioty, które mogłyby uszkodzić kosiarkę. Należą do nich kamienie, gałęzie, zabawki itp. Należy uważać na gromadzenie się wody w ziemi, co może spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej.
Większość robotów koszących jest zazwyczaj dostarczana ze szczegółową instrukcją obsługi zawierającą instrukcje montażu specjalnie dla danego produktu.
Chcielibyśmy jednak dać Państwu pogląd na to, w jaki sposób kosiarki-roboty są instalowane i ustawiane. Alternatywnie, powyższy link może być wykorzystany do znalezienia profesjonalnej usługi instalacyjnej.
Umieszczenie stacji ładowania
Prawidłowa lokalizacja stacji ładującej ma kluczowe znaczenie, w przeciwnym razie może wystąpić wiele problemów.
Lokalizacja powinna być wybrana zgodnie z następującymi zasadami:
- W pobliżu stacji ładowania nie powinno być żadnych nierówności ani nachyleń, aby zapewnić bezproblemowy proces dokowania.
- Stacja ładująca nie powinna być umieszczona w wąskim przejściu, ponieważ może to powodować problemy podczas dokowania. Przewody graniczne podłączone do stacji ładującej powinny przebiegać idealnie pod kątem prostym z obu stron.
- Należy osłonić stację ładowania, aby chronić ją przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak grad czy silne opady deszczu. Latem chroni akumulator robota koszącego podczas ładowania i odpoczynku, ponieważ pokrycie dachu zapewnia cień.
- W pobliżu powinno znajdować się gniazdo elektryczne, które podłącza stację ładowania do sieci elektrycznej.
- Jeśli to możliwe, nie należy umieszczać stacji ładowania bezpośrednio na trawniku, w przeciwnym razie mogą pojawić się nieatrakcyjne żółte plamy.
Układanie liny granicznej lub prowadzącej
Aby robot koszący wiedział, gdzie kosić, obszar koszenia jest oznaczony drutem granicznym, jak już wyjaśniono w górnej części.
Podczas układania drutu granicznego należy wziąć pod uwagę kilka szczególnych cech:
1. Drut graniczny
Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że roboty koszące pozostawiają po sobie krawędź trawnika, która musi być obrabiana ręcznie. Wynika to z faktu, że drut graniczny jest zazwyczaj układany w odległości ok. 30 cm od krawędzi trawnika lub ścian. Odległość ta może być zróżnicowana w zależności od przeszkody stojącej na krawędzi trawnika. Producenci wybierają tutaj duże odległości, aby robot koszący nie niszczył ścianek koszenia.
Ogólnie rzecz biorąc, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Nasze doświadczenie praktyczne pokazuje jednak, że dzięki próbom i błędom można zaoszczędzić kilka centymetrów krawędzi trawnika, które musiałyby być obrobione ręcznie, bez konieczności wbijania się robota o ściany.
Rozróżnia się tu między układaniem trawnika na ziemi i pod ziemią:
Instalacja naziemna
Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas stosowania metody instalacji naziemnej:
- Kosić trawnik z wyprzedzeniem za pomocą zwykłej kosiarki do trawy.
- Usuń wszelkie przeszkody na trawniku, przez które mógłby wystawać drut graniczny.
- Rozpocząć układanie kabla w stacji ładowania. Nie podłączaj jeszcze przewodu granicznego do stacji ładującej, ale pozostaw około 50 cm przewodu granicznego. Przewód graniczny jest podłączony do stacji ładującej tylko na końcu.
- Należy zachować zalecaną odległość od krawędzi trawnika.
- Trzymaj przewód napięty i upewnij się, że nie wystaje on w żadnym miejscu na trawniku.
- Drut graniczny należy przymocować do podłoża za pomocą haków.
Instalacja podziemna
W metodzie instalacji podziemnej drut graniczny lub prowadzący jest umieszczony kilka centymetrów pod ziemią. Można to zrobić za pomocą prostej obrzynarki do trawy, ale także za pomocą maszyny do układania kabli. W razie potrzeby pomocna może być również szlifierka kątowa.
Największą zaletą tej metody jest to, że kabel nie jest widoczny. Jest to więc najczystsza i najpiękniejsza metoda. Jest ona jednak nieco bardziej czasochłonna niż metoda naziemna.
Ze względu na fakt, że praca ta zazwyczaj musi być wykonana tylko raz, należy jej wybaczyć.
2. Lina prowadząca
Kabel lokalizacyjny służy do umożliwienia robotowi koszącemu odnalezienia drogi powrotnej do stacji ładowania. Układa się go od stacji ładowania do odległej części obszaru roboczego lub przez wąskie przejście.
Następnie podłącza się go do przewodu granicznego, aby zakończyć obwód. Używany jest do tego ten sam kabel. Termin “przewód prowadzący” jest jednak używany ze względu na przypisaną funkcję.
Robot koszący – Najczęściej zadawane pytania
1. Kiedy robot koszący jest przydatny?
Robot koszący ma sens przede wszystkim w przypadku czasowego lub fizycznego upośledzenia. Nie zależy to jednak od wielkości trawnika, ponieważ obejmuje on prawie wszystkie obszary.
2. Jak często mam kosić?
Zalecamy koszenie co najmniej co dwa dni. Jeśli sadzonki stają się zbyt długie, nie mogą prawidłowo gnić. Wielu z nich pozwala na to, aby robot koszący przetaczał się po trawniku każdego dnia.
3. Jaką wysokość cięcia powinienem wybrać?
Wysokość cięcia należy dobrać zgodnie z potrzebami. Średnia wartość ok. 40 mm okazała się tutaj dobrym wyborem, ponieważ zbyt krótki trawnik może często wykazywać oznaki wysychania.
4. Kiedy powinienem zmienić ostrza?
Zależy to w dużej mierze od wielkości trawnika i warunków. Przy małych powierzchniach jest mniejsze zużycie. Ostrza powinny być wymieniane, gdy wzorzec cięcia zmieni się na negatywny. Można to łatwo rozpoznać po “strzępieniu”. Okno czasowe 3-4 miesiące jest normalne dla małych obszarów. W przypadku powierzchni większych niż 1000 m² powinny być one wymieniane ok. co 1-2 miesiące. Noże są dość tanie – ostrzenie nie musi być więc opłacalne.
5. Co się stanie, jeśli na ziemi będą leżały kamienie lub gałęzie?
Kamienie, gałęzie lub podobne przedmioty znacznie skracają żywotność noży. Dlatego przed każdym użyciem należy sprawdzić, czy na ziemi nie ma żadnych przedmiotów. Przedmioty takie jak małe jabłka można zazwyczaj łatwo usunąć za pomocą robota tnącego. Niemniej jednak, może to przyczynić się do zużycia, jeśli dostaniesz się do ostrza.
6. Jaki jest najlepszy sposób opieki nad moim robotem koszącym?
Poza wymianą noży, należy co 2-3 tygodnie trochę wyczyścić robota koszącego i usunąć wszystkie ścinki z zespołu tnącego.
7. Ile prądu kosztuje mnie robota trawnikowego?
Robot koszący trawnik ładuje się w stacji ładowania i tym samym naturalnie zużywa energię elektryczną. W zależności od modelu kosztuje to około 30 euro rocznie, co stanowi ułamek tego, co wydalibyśmy na przykład na benzynę.
8. Kiedy mam zimować robota do koszenia?
Robot koszący powinien być przechowywany, gdy zaczyna się czas mrozów. Najpóźniej w listopadzie należy zatem przenieść robota trawnikowego do suchego magazynu. Stację ładującą należy zdemontować na zimę i przechowywać ją z robotem bez mrozu, na sucho i czysto.
9. Czy zwierzęta domowe lub dzieci mogą być zagrożone?
Jak już wspomniano, zagrożenie to jest utrzymywane w granicach możliwości. Ponieważ roboty trawnikowe wyposażone są we wszelkiego rodzaju czujniki, noże zatrzymują się natychmiast po podniesieniu lub nachyleniu robota. Co więcej, nie ma prawie żadnego zagrożenia nawet przy sięganiu do obudowy, ponieważ ostrza nie pracują na całej szerokości.
10 Z kim mam się skontaktować w razie jakichkolwiek problemów?
Jeśli zakupiłeś robota koszącego od specjalistycznego dealera, możesz skontaktować się z nim bezpośrednio.
Porównanie robotów trawnikowych 2020
Przyjrzeliśmy się z bliska małym robotom koszącym, czyli robotom trawnikowym. Nasz wniosek jest bardzo pozytywny ze względu na liczne zalety:
Dla każdej wielkości ogrodu jest obecnie wystarczający wybór. Od małych ogródków z kilkoma przeszkodami do dużych, bardzo krętych ogrodów, producenci mogą postawić na prawie wszystko!
Po zakończeniu skomplikowanej instalacji można usiąść i pozwolić robotowi tnącemu wykonać pracę. Robot trawnikowy nie tylko przejmuje od Ciebie kontrolę, ale także zapewnia znacznie lepsze rezultaty koszenia niż dotychczas. Wynika to z faktu, że nawozi on trawnik poprzez koszenie w mulcz. Pojawi się mniej mchu, a ty zbliżysz się o krok do swojego brytyjskiego trawnika.
Jak pokazuje test z robotem koszącym przeprowadzony przez Stiftung Warentest, oczywiście jest jeszcze kilka wad, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Więc oczywiście powinieneś unikać tych modeli, którzy źle się spisali.
Jeśli chcesz kupić robota koszącego, to jesteś teraz gotowy do wyboru odpowiedniego modelu. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się zostawić nam komentarza! Alternatywnie, zapraszamy do przeglądania naszego magazynu.
Znajdziesz tu o wiele więcej przydatnych informacji i ekscytujących widoków na przyszłość technologii robotów. Nie tylko dla domowego ogrodu, ale dla rolnictwa i przemysłu roboty są dużym tematem. Na przykład, specjalne roboty kosiarskie, stosowane w stadach, mogą ograniczyć lub nawet zastąpić stosowanie pestycydów, takich jak glifosat. Magazyn prezentuje nowe modele, które się pojawiły. Mamy nadzieję, że lubisz czytać i kosić!