Rodzinne auto zasilane energią słoneczną

panele_sloneczne

The Solar Team Eindhoven (STE) z Eindhoven University of Technology w Holandii zaprezentował pierwszy na świecie napędzany energią słoneczną samochód rodzinny.

Konstruktorzy nazywają je “samochodem z pozytywną energią“. Pojazd przyjął imię Stella. Oferuje on miejsce dla czterech osób, bagażnik, intuicyjne sterownie, a jego zasięg to około 600 kilometrów. Panele słoneczne zajmują całą powierzchnię dachu.Samochód został zgłoszony do zawodów World Solar Challenge, które odbędą się w Australii w październiku 2013. Studenci pojadą nim w kategorii Cruiser.

Ogniwa słoneczne “Stelli” według naukowców generują średnio więcej energii elektrycznej niż samochód jest w stanie spożytkować. Nadwyżki energii elektrycznej mogą być więc zwracane do sieci energetycznej. Ze względu na taką możliwość reklamowany jest jako “samochód z pozytywną energią”.

Głównym celem Solar Team Eindhoven było zbudowanie samochodu przyszłości. Aerodynamiczna konstrukcja zbudowana jest z materiałów lekkich – aluminium i włókien węglowych. Waga pojazdu jest niska co wpływa na zmniejszenie użycia energii potrzebnej do jazdy. Wewnątrz pozbyto się standardowych przycisków i pokręteł na rzecz dotykowych paneli LED.

Intuicyjny model jazdy zapewnia kierownica, która rozszerza się lub kurczy, w zależności od tego czy jedziemy szybko lub wolno. Zespół STE chce uzyskać certyfikat dla “Stelli”, dzięki któremu samochód oficjalnie będzie mógł poruszać się po drogach publicznych.

Samochód będzie miał dużo mniejszy opór powietrza w porównaniu do przeciętnego współczesnego samochodu rodzinnego ze względu na minimalną powierzchnię przednią.

Zespoły uniwersyteckie z całego świata będą rywalizować w wyścigu o długości 3000 kilometrów po australijskich prowincjach. Solar Team Eindhoven pojedzie w klasie Cruiser. Kategoria ta nie bazuje na szybkości, a szczególny nacisk położono na praktyczne i przyjazne użytkownikowi możliwości samochodów zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi. Wyścig odbędzie się w dniach 6-13 października 2013.

Źródło:
[1] http://www.dezeen.com/2013/07/04/stella-solar-powered-family-car-by-eindhoven-university-of-technology/ | 05.07.2013
[2] http://www.solarteameindhoven.nl/en/pages/ | 05.072013
[3] 2009 Hunt-Winston Solar Car Challenge by Pspatry, Wikimedia Commons, CC-BY-3.0