Spawarka MIG jest najpopularniejszym typem na rynku spawarek. Spawarki MIG są wydajne i oferują wyjątkowe korzyści dla osób początkujących i ekspertów, gdyż jest prostym procesem. Dokonaliśmy przeglądu setek urządzeń MIG i opracowaliśmy niniejszy przegląd najlepszych spawarek MIG. Przeczytaj poniższy poradnik dla kupujących, który pomoże dokonać właściwego wyboru.
Najlepsza spawarka MIG – ranking
- Lincoln Electric K2185-1 Handy MIG Welder
- Hobart Handler 210 MIG Welder
- Forney 271 110v MIG Welder
Co to jest spawarka MIG/MAG (migomat)?
Gas Metal Arc Welding (GMAW) to najpopularniejsza metoda spawania (spawanie łukowe w osłonie gazów elektrodą topliwą). Najbardziej znana podtyp to spawanie metali w osłonie gazów obojętnych (MIG). Wynika to z faktu, że spawanie metodą MIG jest dość łatwe do opanowania i nie wymaga prawie żadnego czyszczenia; pozwala ono również na uzyskanie wysokiej wydajności. Oczywiście, jest to możliwe tylko w przypadku posiadania odpowiedniej spawarki.
Spawanie w technologii MIG jest efektywnym procesem łączenia, niezbędnym dla wielu wysokiej klasy prac spawalniczych. W porównaniu do spawania gazowego, spawanie metodą MIG jest dokładniejsze, bezpieczniejsze, a także bardziej efektywne. Przy zakupie odpowiedniej spawarki MIG należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, które są wymienione poniżej.
- Amperaż – najważniejszym aspektem pracy elektrycznej spawarki MIG jest zakres amperażu. Zakres pozwoli Ci zorientować się co do natężenia prądu elektrycznego wymaganego do wykonania spawania. Najczęściej spotykanym natężeniem prądu w spawarkach MIG jest 120 amperów, ale można również znaleźć kilka spawarek MIG o natężeniu 140 amperów lub nawet większym.
- Napięcie – przed sfinalizowaniem zakupu weź pod uwagę wartość znamionową napięcia spawarki MIG. Napięcie znamionowe, podobnie jak amperaż, jest wskaźnikiem poziomu mocy wejściowej oraz właściwości spawalniczych. Na przykład, spawarka MIG 120 V ma mniejsze zapotrzebowanie na moc wejściową w porównaniu z 240 V. Jednakże, osiągi spawarki MIG 240 V będą znacznie lepsze.
- Mobilność – przed zakupem zwróć uwagę na rozmiar i wagę spawarki MIG. Ten czynnik wpływa głównie na zastosowanie. Przenośna spawarka MIG może mieć mniejszą moc, ale jest mobilna. Cięższe spawarki są najlepsze do spawania stacjonarnego.
Jaką spawarkę MIG kupić? Test i kryteria wyboru
Zebrałeś już pewnie wiele informacji na temat spawarek MIG i ogólnej charakterystyki. Jednak, jak już być może wiesz, pojedyncza spawarka MIG nie może być używana do pracy wielozadaniowej. W związku z tym, po rozważeniu wymaganego zastosowania, należy starannie wybrać odpowiednią spawarkę. Niniejszy przewodnik pomoże Ci przejść przez proces wyboru i ułatwi Twoje zadanie. Oceń istotne aspekty pracy spawarek MIG i weź uwagę następujące czynniki:
Cena
Jeśli chcesz kupić spawarkę MIG wysokiej jakości, przygotuj się na wydanie ponad 4000 złotych. Im wyższy koszt spawarki, tym wyższa jakość. Wydanie ponad 4000 złotych powinno dać niesamowitą jakość. Musisz jednak być pewien, że to właściwa spawarka MIG dla twojego projektu.
Wybór odpowiedniej spawarki MIG za dobrą cenę zależy od celu i procesu spawania, który zamierzasz wykonać. Jeśli jesteś początkujący, zalecamy zakup spawarek w przedziale od 1000 do 1500 złotych. W tym przedziale powinieneś nabyć przyzwoitą spawarkę z dobrą wydajność i trwałością. Jeśli spawasz aluminium, zwrócić uwagę na pistolet do szpul. Pistolety do szpul są dodatkowymi kosztami, które mogą kosztować nawet 600-900 złotych.
Gniazda zasilające 110V / 220V
Spawarka MIG może pracować na zasilaniu 110V lub 220V. Spawarka 110V jest świetną opcją, gdyż gniazda 110V są często spotykane w gospodarstwach domowych. Dlatego te spawarki MIG 110V można podłączyć do gniazdek w dowolnym miejscu. Gniazdo 220V nie jest tak powszechne jak gniazdo 110V. Dlatego też, jeśli spawarka MIG posiada wlot 220V, być może będziesz musiał zainstalować gniazdo 220V. Spawarki 220v dostarczają więcej mocy niż ich odpowiedniki 110v. Mogą one z łatwością spawać materiały o grubości do ½”.
Gwarancja
Producent spawarki powinien oferować gwarancję. Jeśli kupisz spawarkę bez gwarancji, powinna zapalić się czerwona lampka. Gwarancja pokazuje, że producent ma zaufanie do swojego urządzenia. Jeśli produkt ma długi okres gwarancji, oznacza to produkt wysokiej jakości.
Zastosowanie spawarki MIG
Wybór odpowiedniej spawarki MIG zależy od rodzaju pracy, do której planujesz wykorzystać urządzenie. Zależy to również od czasu i częstotliwości spawania.
Jeżeli planujesz używać spawarki do projektów o dużej wytrzymałości, musisz mieć do dyspozycji spawarkę o dużej mocy, wytwarzające ogromne ilości energii do łączenia grubych arkuszy materiałów. Należy pamiętać, że im wyższa moc, tym więcej będzie Cię to kosztować.
Z drugiej strony, jeśli projekt, z którym chcesz się zmierzyć, nie jest wymadający, lub będziesz kilka razy w roku spawał cienkie materiały, to spawarka o niższej mocy jest doskonałym wyborem.
Gaz osłonowy
Gaz osłonowy jest istotnym elementem w produkcji czystych spawów. Dzięki dobremu gazowi osłonowemu nie trzeba stale wymieniać elektrody. Gaz osłonowy odgrywa istotną rolę w spawaniu MIG gdyż służy jako osłona dla stopionej spoiny. Na jakość stopionej spoiny wpływa obecność tlenu, wodoru i azotu. Gazy wchodzące w interakcję obniżają jakość spoiny i mogą powodować powstawanie większych odprysków niż zwykle. Dlatego też, gaz osłonowy utrzymuje te elementy z dala od spoiny.
Na jakość spoiny duży wpływ ma efektywność gazu osłonowego. Jak wybrać odpowiedni gaz osłonowy? Zależy od budżetu, pożądanych właściwości spoiny, spawanego materiału itd.
Niektóre z popularnych gazów używanych jako gazy osłonowe to:
- Argon
- Hel
- Dwutlenek węgla
- Tlen
Każdy z tych gazów ma inne zalety. Dwutlenek węgla jest jedynym gazem na liście, który może być stosowany samodzielnie jako gaz osłonowy. Pozostałe gazy muszą być mieszane w różnych proporcjach, aby były skuteczne. Dwutlenek węgla jest tani i świetnie nadaje się do spawania grubszych materiałów. W porównaniu z innymi gazami, wytwarzany łuk jest mniej stabilny i wytwarza więcej rozprysków. Aby ograniczyć rozpryskiwanie, dwutlenek węgla jest zwykle mieszany z innymi gazami. Tlen tworzy doskonałe spoiny, ale utlenia materiał podstawowy, co jest złe dla metali takich jak aluminium. Hel jest doskonałym gazem osłonowym, szczególnie w przypadku grubych materiałów, jednak jest on dość drogi. Ostatnim gazem osłonowym jest argon, który tworzy przyjemne wizualnie spoiny i jest zwykle mieszany z innymi rodzajami gazu spawalniczego.
Bezpieczeństwo
Upewnij się, że wybrany przez Ciebie spawarka MIG jest wyposażona w podstawowe zabezpieczenia, takie jak zabezpieczenie przed przeciążeniem lub przegrzaniem. Dzięki zabezpieczeniu przed przeciążeniem termicznym, spawarka termiczna będzie służyć długi czas.
Waga
Waga spawarki jest ważna dla każdego, kto nie pracuje na dedykowanym stole. Przenoszenie spawarki, który waży 40 – 70kg lub więcej, może obciążyć Twoje ciało i ograniczyć miejsce, w którym możesz pracować. Niektóre z najlepszych modeli przenośnych waży tylko 10 kilogramów lub mniej.
Prznośna spawarka MIG powinna zawierać uchwyt i futerał. Uchwyt ułatwia przenoszenie maszyny na miejsce pracy.
Ustawienia prędkości i temperatury
Zalecamy zawężenie poszukiwań spawarki MIG do urządzeń posiadających regulowane ustawienia temperatury i prędkości. Jeśli chcesz wyregulować ciepło lub temperaturę maszyny, upewnij się, że ma ona również regulowany zakres temperatur. Szukaj małego pokrętła z przodu, które można obracać, aby zmienić wytwarzaną przez nie temperaturę. Spawarki MIG z otworami wentylacyjnymi zapobiegające przegrzaniu, a pokrętła nie pękają.
Zalety spawania MIG
Spawanie metodą MIG jest najbardziej popularnym rodzajem spawania. Niektóre zalety tego procesu spawania to m.in:
- Szybkość – spawarki MIG oszczędzają czas użytkowników, ponieważ nie muszą oni często zmieniać elektrod. Ponadto, spawacze nie muszą stale czyścić żużla powstałego w wyniku spawania. Dzięki temu powstaje cienka spoina.
- Spawanie metodą MIG jest tanie – zakup wysokiej jakości spawarki MIG nie kosztuje tak dużo, jak pozyskanie innych spawarek. Za mniej niż 2000 złotych, spawacz otrzyma wysokiej jakości sprzęt. Być może będziesz musiał wydać pieniądze na gaz osłonowy i drut MIG, ale nawet z dodatkowym kosztem, spawarka nadal jest tańsza niż alternatywy. Co więcej, materiały spawalnicze MIG kosztują mniej niż w przypadku innych procesów.
- Spawanie MIG jest łatwe do opanowania. Inne metody wymagają znacznie więcej treningu aby uzyskać dobrej jakości spoiny.
- Spawanie metodą MIG jest uniwersalne. W tym procesie spawacz może łączyć różne rodzaje metali – miedź, stal miękka, aluminium, żelazo i różne stopy. Ponadto, można spawać dowolne grubości, o ile amperaż i konfiguracja są odpowiednie.
Wady spawania MIG
- Spawarka MIG może być lekka, ale butle z gazem osłonowym mogą być ciężkie i uciążliwe do przenoszenia.
- Spawany materiał musi zostać oczyszczony, co może zająć trochę czasu.
- Metoda nie jest przeznaczony do prac zewnętrznych, gdyż jest wrażliwa na wiatr. Gaz osłonowy może być wydmuchiwany w trakcie procesu, co wpłynie negatywnie na jakość spoiny.