Strzelba z ABSplus wydrukowana w 3D

absplus

Pewien Kanadyjczyk majsterkowicz, stworzył za pomocą drukarki 3D Stratasys Dimension 1200es 3D Printer strzelbę, która wystrzela 14 pocisków. Broń została nazwana “Grizzly 2.0” i wykorzystuje naboje kalibru .22 Long Rifle.

Drukowanie 3D odbyło się dzięki wykorzystaniu materiału ABSplus, który jest o 40 procent bardziej wytrzymały niż standardowe tworzywo ABS. ABSplus doskonale nadaje się do produkcji prototypów na drukarkach 3D, ze względu na gładkie i bardzo szczegółowe wykończenie powierzchni, tak jak ma to miejsce w przypadku formowania wtryskowego. Jego większa wytrzymałość mechaniczna pozwala uniknąć problemów z problemów z rozpadaniem się wydrukowanych detali w porównaniu z innymi materiałami przeznaczonymi do drukowania.

ABSplus to termoplastyczne tworzywo sztuczne, które jest mieszanką poliwęglanu i ABS (tworzywo sztuczne otrzymywane w procesie polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie). Dla ABSplus wytrzymałość a rozciąganie wynosi 36 MPa, moduł sprężystości E 2265 MPa, wydłużenie przy rozciąganiu 4%, wytrzymałość na zginanie 52 MPa, udarność mierzona metodą Izod’a 96 J/m. Oprócz tego temperatura ugięcia przy obciążeniu 0,46 MPa wynosi 96°C, przy obciążeniu 1,8 MPa wynosi 82°C (dane firmy Stratasys). Materiał ABSplus jest materiałem amorficznym i nie posiada temperatury topnienia, gdyż proces przejścia z ciała stałego w wysokolepki płyn zachodzi stopniowo i nie polega na prostej przemianie kryształu w ciecz.

ABS Plus oferuje szeroki zakres dostępnych kolorów – kość słoniowa, biały, czarny, ciemny szary, czerwony, niebieski, oliwkowy, nektarynki i fluorescencyjny żółty, a także opcję uzyskania niestandardowych kolorów.

Grizzly 2.0” to broń jednorazowego użytku, która pierwotnie mogła wystrzelić tylko jeden nabój, po którym lufa ulegała uszkodzeniu. Strzelba w udoskonalonej wersji 2.0 posiada szerszą lufę i wystrzela aż 14 nabojów. Broń wykonana przez majsterkowicza o pseudonimie “Matthew” nie jest nowością. Kilka miesięcy wcześniej Cody Wilson, stworzył pierwszy pistolet wykonany prawie w całości w technologi druku 3D. Jedyną niewydrukowaną częścią pistoletu o nazwie “Liberator” była iglica.

Użytkowanie “Grizzly 2.0” jest dość skomplikowane w porównaniu do nowoczesnej automatycznej broni palnej, gdyż wymaga przeładowania po każdym strzale. Ponadto, po paru strzałach trzeba było odkręcić lufę i udrożnić ją poprzez usunięcie łusek po pociskach. Autor zapowiada wprowadzenie błyskawicznych poprawek w swoim projekcie.

Źródło:
[1] http://www.thedailysheeple.com/the-grizzly-2-0-3d-printed-rifle-shows-better-performance-in-new-demo_082013 | 09.08.2013
[2] http://www.stratasys.com/materials/fdm/absplus | 09.08.2013
[3] http://www.stratasys.com/materials/fdm/~/media/Main/Secure/Material%20Specs%20MS/Fortus-Material-Specs/Fortus-S-ABSplus-P430-01-13-web.ashx | 09.08.2013
[4] Printed objects by FabLab Den Haag, flickr.com, CC BY 2.0